Kurz britskej libry a eura

8 Shares

… euro a libra – praktický pohľad, aktuálny kurz

Každého, kto pracuje v zahraničí a nechce tam ostať žiť natrvalo, zaujíma výmenný kurz meny jeho domácej krajiny voči mene krajiny v ktorej má prácu.

Hľadáte najvýhodnejší kurz? Pozrite sa na najlepšiu zmenáreň v Bratislave, Košiciach, Prešove a ďalších slovenských mestách.

Aktuálny kurzy libry k euru nájdete v spodnej časti stránky.

Ak je pre vás práca v Anglicku prostriedkom napríklad na kúpu bytu na Slovensku, každé posilnenie eura, teda oslabenie libry vám uberá zo zarobených peňazí pri ich prevode na eurá. Naopak, ak euro oslabí, tj. libra voči euru posilní, v prepočte na eurá zarábate viac aj keď váš zárobok v librách sa nemení.

Ako sa nás výmenný kurz libry na euro dotýka?

Ak ste si ešte v roku 2006 zarobené libry nemenili na ešte vtedy slovenské koruny postupne, ale nechávali ste to na koniec roku, mohli ste byť nemilo prekvapení. Namiesto 54 Sk, ktoré ste mohli dostať za jednu libru ešte koncom leta, ponúkali zmenárne na prelome rokov 2006 a 2007 len 50 Sk. Pri výmene 1000 libier by ste tak príšli o 4000 Sk a ak by ste menili 5000 libier, strata by bola okrúhlych 20 000 Sk, čo už sú slušné peniaze.

Posilňovanie kurzu libry sa zdá byť podľa vyššie uvedeného negatívne. Ak sa však vrátite na Slovensko a začnete zarábať v eurách, budete spokojní, ak bude euro posilňovať a vy za ňho dostanet viac libier, alebo inej meny, ktorú budete potrebovať napríklad na dovolenku.

Ideálne by bolo, keby bol kurz libry vysoký po celú dobu našej práce v zahraničí a až keď sa vrátime natrvalo domov a všetky libry zameníme, libra by spadla na polovicu. To by sa ale určite nepáčilo tým, ktorí v zahraničí ostávajú ďalej pracovať. Aj oni by určite chceli, aby bol kurz vysoký až kým sa nevrátia oni.

Vývoj kurzu britskej libry (GBP)

Od vzniku Slovenskej republiky, naša nová mena postupne oslabovala a to až do roku 2000, v ktorom nastal zvrat pri teraz až neuveriteľnom kurze 74,028 Sk za jednu libru. Odvtedy sa kurz libra/slovenská koruna vyvíjal v prospech koruny. Výraznejšie na prelome rokov 2002/2003, keď za 10 mesiacov posilnila koruna približne o 12 Sk na úroveň približne 60 SKK/GBP a potom od jesene roku 2006 z 55 SKK/GBP až na konečných takmer 30 korún za libru, tesne pred vstupom Slovenska do Menovej únie.

Kurz libra / euro

Od prijatia eura už priebeh kurzu libry nie je taký dramatický. Dochádza síce k výkyvom, ale tie sa stále pohybujú v pomerne úzkom rozmedzí od približne 0,90 do 0,80 libry za euro.

Kedy meniť libry na euro

Ako vidno z predchádzajúceho textu, pred vstupom Slovenska do Európskej menovej únie bolo väčšinou výhodnejšie zarobené libry čo najskôr meniť na koruny, aby nedochádzalo k ich znehodnocovaniu klesajúcim kurzom. V súčasnosti už toto pravidlo stratilo význam, pretože ako vidíme pri spätnom pohľade, kurz eura a libry je v dlhodobom horizonte relatívne stabilný.
Čakať s výmenou na lepší kurz pri malých sumách sa asi neoplatí, avšak pri výmene vyššej sumy môže aj niekoľko centov znamenať rozdiel v desiatkách eur.
Predpovedať vývoj kurzu so 100% presnosťou však nevie ani ten najlepší analytik.

Kurzy Národnej banky (NBS), ECB a zmenárne?

Kým bola na Slovensku koruna, výmenné kurzy vyhlasovala Národná banka slovenska (NBS), kurzy eura vyhlasuje Európska centrálna banka (ECB).

Tieto kurzy (napr. priemerné mesačné kurzy britskej libry (GBP) euru (EUR)) sa používajú pri výpočte príjmov v Anglicku, alebo inej krajine v zahraničí, kde sa nepaltí eurom, pri vypĺňaní daňového priznania na Slovensku. Tabuľky s priemernými kurzami nájdete na webových stránkach Národnej banky slovenska.

Kurz ECB je možné brať aj ako orientačný údaj, ktorý vám napovie, či euro posilňuje, alebo oslabuje a teda, či sa oplatí s výmenou libier trochu počkať, alebo meniť čo najskôr. Kurz za ktorý budete svoje zarobené libry meniť na eurá bude od kurzu NBS nižší. Záleží na každej zmenárni, alebo banke, aký kurz vám ponúkne. Rozdiel môže byť len niekoľko tisícin eura, ale aj niekoľko centov. Zvlášť pri výmene vyššej sumy sa preto oplatí porovnať kurzy. Pozor si treba dať aj na prípadné poplatky.

» Kurz libry na koruny pred prijatím eura

Aktuálny kurz ECB (predtým NBS)

Všetky články v sekcii „Peniaze v Anglicku (Británii)“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


8 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: