11. Anglický jazyk

0 Shares

Angličania majú oproti nám, Slovákom a Čechom, jednu obrovskú výhodu, odmalička hovoria svetovým jazykom. Je veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa to mohlo niekedy zmeniť, takže nám neostáva nič iné, ako učiť sa cudzie jazyky, z ktorých práve angličtina je veľmi rozšírená a univerzálna. Oproti francúzštine, s ktorou dlho bojovala o prvenstvo, aj o niečo jednoduchšia.

Prečo práve anglický jazyk

Je jazykom nových technológií, biznisu a cestovného ruchu. Ak na internete niečo hľadáte a stránky v rodnom jazyku ste už vyčerpali, skončíte nakoniec pri angličtine, a to už môžete hľadať po celom svete.

Angličtina a iné jazyky zvyšujú šance na trhu práce

Všetky cudzie jazyky, ktorými viete komunikovať, vytvárajú vaše nehmotné bohatstvo. Peniaze môžete stratiť, minúť, alebo vám ich môžu ukradnúť, ale to, čo viete, vám neukradne nikto. Cudzí jazyk síce môžete zabudnúť, ale ak sa oň staráte, napr. tým, že čítate knihy a pozeráte filmy v tomto jazyku, môžete sa iba zlepšovať. Je to vaša devíza, ktorá zvyšuje vašu hodnotu na pracovnom trhu.

Samozrejme, je dobré už zo Slovenska odchádzať s akou-takou schopnosťou dohovoriť sa. Ak plánujete vycestovať neskôr, skúste sa prihlásiť na nejaký intenzívny jazykový kurz, prípadne poproste niekoho, či by vás nenaučil aspoň základy.

Ako neostať večným začiatočníkom

U každého cudzieho jazyka je dobré, ak nezačínate ako samouk, ale pod vedením dobrého učiteľa. Je to dôležité najmä kvôli správnej výslovnosti, ale hlavne vám pomôže prekonať to najťažšie počiatočné obdobie, keď sa väčšina ľudí vzdáva a potom opäť od začiatku začína. Niektoré jazykové školy majú dokonca vyčlenené triedy pre takýchto večných začiatočníkov. Každý jazyk má určité zákonitosti a princípy, akúsi vnútornú logiku. Keď ju pochopíte, ste pripravení študovať sami. Ak ste navštevovali jazykový kurz, určite viete, že nestačí pracovať len na vyučovacích hodinách, ale dôležitú časť tvoria domáce úlohy a samoštúdium. Všetko záleží len na vašej snahy a odhodlaní. Učiteľ sa môže snažiť akokoľvek, ale ak nemáte chuť a vôľu učiť sa, všetko je zbytočné.

Práca sa dá nájsť aj bez znalosti cudzieho jazyka, ale je to ťažšie

Aj keď je neznalosť jazyka hendikep, neznamená to, že si nemôžete nájsť prácu. Je to však ťažšie a možnosti sú limitované. Veľkou výhodou je, ak má človek na začiatku vedľa seba niekoho, kto je jazykovo zdatný. Môžete takto získať prácu a nikto si nevšimne, že vlastne rozpráva iba on a vy hovoríte len „yes“ a „no“ (možnosti práce v zahraničí bez znalosti cudzieho jazyka).

Dúfam, že tento úvod bol dostatočne motivačný.

V kapitole Anglický jazyk sú rozoberané nasledujúce témy:

(upravené)

« Anglický štýl stravovania (predchádzajúca strana)
» Štyri cesty na zvládnutie jazyka (nasledujúca strana)

« Na začiatok knihy
» 12. kapitola – Zdravie v Anglicku

Doplňujúce informácie ku kapitole Anglický jazyk


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: