Platy v Nemecku

Nemecko patrí medzi krajiny s najsilnejším hospodárstvom, a to nie len v rámci Európy, ale v celom svete. Oplatí sa tam pracovať? Určite áno. Silná ekonomika sa spája s nízkou nezamestnanosťou a vysokými mzdami, ktoré sú atraktívne pre občanov všetkých východoeurópskych krajín, vrátane Slovenska.

Výška platov v SRN

Platy v Nemecku podľa profesií

Aj v Nemecku platí, že ten kto pracuje hlavou zarobí omnoho viac ako ten, kto si na svoje živobytie zarába svojimi rukami.

  • V najnižšej časti rebríčka sa preto umiestňuje upratovačka, pracovníci na farme a v lesníctve, či umývač riadu, ktorí zarobia za mesiac približne 1200 eur.
  • Lepšie je na tom predavačka, recepčná v hoteli, či kuchár s asi 1500 eurami na mesiac. Podobne zarobí napríklad aj opatrovateľka alebo robotník.
  • Okolo 1700 eur zarobí vodič kamiónu, alebo autobusu, ale napríklad aj mäsiar.
  • Remeselnícke profesie ako maliar, inštalatér, či murár, ale aj pracovník v sklade, alebo čašník zarobia približne 1800 eur.
  • Okolo 2000 eur má potom napríklad zámočník, elektrikár, kúrenár, alebo zvárač.
  • Zdravotná sestra, alebo farmaceut zarobia okolo 2200 eur.
  • Ešte viac, asi 2500 eur za mesiac zarobí napríklad účtovník.
  • Mesačný zárobok vedúcich pracovníkov a IT odborníkov sa pohybuje okolo úrovne 3500 eur.
  • Manažéri a lekári mesačne zarobia od 4000 eur, s praxou a skúsenosťami omnoho viac.

Uvedené hodnoty sú samozrejme veľmi orientačné, pretože presná suma závisí viacerých faktorov, medzi ktoré patrí napríklad vzdelanie, prax, ale aj počet odpracovaných hodín.

Okrem dvanástich výplat za rok dostávajú niektorí zamestnanci (hlavne tí lepšie platení) aj „vianočný“ 13. plat.

Podobne ako na Slovensku, výška mzdy závisí aj od regiónu. Tak ako u nás v Bratislave sú najvyššie platy vo veľkých mestách, ako je Berlín, Hamburg, alebo Mníchov, kde je aj veľká ponuka voľných pracovných miest. Zo spolkových krajín tu patria napríklad Bádensko Württembersko, či Bavorsko, na juhu SRN. Nižšie mzdy sú napríklad v oblastiach bývalého východného Nemecka.

Súčasťou práce v SRN sú však aj pomerne vysoké dane a sociálne odvody, ktoré vysoké platy čiastočne redukujú. Pre Nemcov a cudzincov, ktorí v Nemecku žijú dlhodobo znamenajú tieto zrážky sociálne istoty. Pre človeka, ktorý tam prišiel pracovať len na určitý čas ale žiadnu výraznú výhodou nemajú, len mu ukrajujú zo zarobených peňazí.

Minimálna mzda v Nemecku

Minimálna mzda nie je v Nemecku určená štátom, tak ako je to na Slovensku. Podobne ako v Rakúsku, je vyjednávaná zástupcami odborových zväzov so zamestnávateľmi a zakotvená je v kolektívnych zmluvách. Jej úroveň je preto odlišná, v závislosti od odvetvia. V niektorých oblastiach hospodárstva dokonca stanovená nie je. Všeobecne by sa dalo povedať že najnižšie mzdy sa pohybujú na úrovni okolo 1100 eur za mesiac.

Nemecko patrí medzi posledné krajiny Európskej únie, kde nie je minimálna mzda určená zo zákona. Tento stav by však už nemal trvať dlho.

Ak vás zaujíma zárobok v zahraničí, môžete si pozriť, aké platy sú v Rakúsku.

Páčil sa vám článok?

Mohlo by vás zaujímať:

Chcete ešte viac?

57 Shares
Share57
Share
+1