Práca bez jazyka v zahraničí

21 Shares

Ak si hľadáte zamestnanie alebo brigádu v zahraničí a neovládate cudzí jazyk, musíte sa zmieriť s tým, že väčšiu šancu získať ju budete mať u nekvalifikovanej práce. No ani u kvalifikovanej to nemusí byť úplne beznádejné.

Poďme sa pozrieť na to, aké sú možnosti. O akú prácu sa môžete uchádzať a ako ju môžete získať. Nebude chýbať ani návod, kde a ako ju hľadať na slovenskom internete.

Ako sa dá získať v zahraničí práca bez jazyka

Práca bez jazyka sa v zahraničí hľadá o niečo zložitejšie, ako keď cudzí jazyk ovládate. Aj jej výber je výrazne obmedzený. Možnosti však existujú a je ich pomerne dosť.

Akú prácu si môžete nájsť

Ako som už spomenul v úvode, môžete si nájsť predovšetkým nekvalifikovaný prácu. Jednoduchú, manuálnu, pri ktorej nepotrebujete komunikovať so svojimi spolupracovníkmi a nadriadenými. Alebo ak, tak len minimálne.

Môžete sa zamestnať napríklad:

  • V poľnohospodárstve. Väčšinou na farme pri zbere úrody ovocia alebo zeleniny, ale tiež napríklad v Holandsku pri starostlivosti o kvety v skleníkoch alebo na poli.
  • Vo výrobných podnikoch. Najčastejšie v potravinárstve. Buď pri samotnej výrobe, alebo pri balení,  etiketovaní a pod.
  • V skladoch. Jednak v takých, ktoré zásobujú kamenné obchody, no aj v tých, ktoré vybavujú internetové objednávky a posielajú tovar priamo zákazníkom. Čo sa týka druhu tovaru, môže sa jednať o oblečenie, obuv, elektroniku, auto súčiastky a podobne. Môžete tu dopĺňať tovar, kompletizovať objednávky alebo ich baliť. Prácu si môžete nájsť aj pri balení ovocia a zeleniny.
  • V ubytovacích a stravovacích zariadeniach. Môžete pracovať napríklad ako chyžná v hoteli alebo ako umývač riadu v hotelovej alebo samostatnej reštaurácii či zbierať prázdne poháre v krčme.

Nájsť si kvalifikovanú prácu nie také jednoduché, no dá sa aj to. V zahraničí – v Nemecku, Rakúsku, ale aj v iných krajinách, je napríklad veľký dopyt po remeselníkoch a pracovníkoch v stavebníctve.Ide napríklad o profesie: maliar, murár, elektrikár, vodár, kúrenár, sadrokartónista, lakýrnik, tesár atď. Keďže remeselníci väčšinou pracujú v skupinkách, často stačí, že sa dokáže dohovoriť len jeden z partie, ktorý potom už v slovenčine tlmočí úlohy ostatným.

V strojárenskom podniku si takto môžu nájsť zamestnanie aj operátori CNC strojov či zvárači.

Ako môžete získať prácu bez znalosti cudzieho jazyka

Existujú dve možnosti, ako môžete získať zamestnanie v cudzej krajine bez toho, aby ste ovládali miestny jazyk.

1. Choďte tam kde je veľa Slovákov

Tou prvou je, že nastúpite do firmy, v ktorej pracuje väčšia skupina Slovákov. Keď je vedúci úseku, na ktorom budete pracovať Slovák, stačí vám na komunikáciu vaša rodná reč.

Do takýchto podnikov sa môžete dostať napríklad cez personálnu agentúru, ktorá má svoju pobočku alebo aj sídlo na Slovensku a pre svojho klienta – veľký podnik, robí v inej európskej krajine nábory nových pracovníkov.

Dôležité je tu práve to, že ide o veľký podnik, ktorý potrebuje veľa zamestnancov. Tak sa popri tých, ktorí sa dohovoriť vedia, zvezú aj tí, ktorí sa okrem slovenčiny v inom jazyku dorozumieť nedokážu. Jedná sa napríklad o firmy v Holandsku či Anglicku, kde už vycestovalo za prácou veľa ľudí zo Slovenska.

Väčšie kolektívy Slovákov však nevznikajú v podnikoch len vďaka slovenským pracovným agentúram. Vytvárajú sa aj tak, že sa vo firme zamestná najprv len jeden Slovák, ten si tam privedie kamaráta, jeho kamarát ďalšieho kamaráta a tak ďalej. Takto sa tam môžete dostať aj vy. Zahraniční zamestnávatelia sú so Slovákmi väčšinou spokojní, pretože dokážeme tvrdo pracovať (ak treba tak berieme aj nadčasy a nočné smeny), nerobíme problémy a maródujeme len výnimočne.

No nemusíte sa takto dostať len do skupiny Slovákov. Pokojne sa môžete pridať aj k Čechom. Prípadne, ak sa s nimi dokážete dorozumieť, tak aj k Poliakom. Na tých, keďže má Poľsko takmer 40 miliónov obyvateľov, narazíte takmer všade.

Každá minca má dve strany

Keď si chcete nájsť prácu, no s miestnymi ľuďmi v cudzej krajine sa neviete dohovoriť, je zaradenie sa do slovenského kolektívu skvelým riešením. Má však aj jednu veľkú nevýhodu. V takomto prostredí sa miestnym jazykom, s veľkou pravdepodobnosťou, ani nenaučíte rozprávať. Pritom zdokonalenie sa v cudzom jazyku je popri možnosti zarobiť viac peňazí jeden z najväčších prínosov práce v zahraničí. Navyše vám tento hendikep bude neskôr brániť v tom, aby ste si našli iné, lepšie zamestnanie.

2. Majte svojho „tlmočníka“

Zatiaľ čo pri prvej možnosti môžete prácu získať aj sami, tu už budete potrebovať parťáka. Dáva vám to však príležitosť, nájsť si zamestnanie alebo brigádu aj tam, kde žiadny iný Slovák nepracuje. Aj vďaka tomu budete mať možnosť sa v jazyku postupne zdokonaľovať.

Princíp je jednoduchý. O prácu sa budete uchádzať spolu so svojím partnerom alebo kamarátkou či kamarátom, ktorý sa na rozdiel od vás dokáže s miestnymi ľuďmi dohovoriť. V podstate to bude on, kto za vás všetko dohodne. Niekde sa budete musieť tváriť, že všetkému rozumiete, inde nebudete musieť nič predstierať. Výhodou je, keď budete pracovať spolu. Pokiaľ však počas práce nebudete musieť s nikým komunikovať, môžete pracovať aj samostatne.

Takýmto spôsobom sa môžete zamestnať cez agentúru alebo priamo u zamestnávateľa. Bez toho, že by ste dokázali po nemecky, anglicky alebo v inej reči čo i len ceknúť. Pochopiteľne, musí to byť práca vhodná pre páry, resp. dvojice.

Ako nájdete pracovné ponuky bez jazyka na slovenskom internete

Keď máte partnera alebo kamaráta, ktorý vám pomôže dostať sa do zamestnania, môžete si hľadať prácu rôznymi spôsobmi, ktoré popisujem v knihe.

Ak ste sami, môže byť lepšie hľadať si ju ešte zo Slovenska. Využiť môžete jednak pracovné portály, ale aj inzertné portály a špecializované vyhľadávače pracovných ponúk. Vo väčšine prípadov narazíte na ponuky pracovných agentúr a iných sprostredkovateľov.

Pracovné portály

Na najväčšom slovenskom pracovnom portáli Profesia.sk nájdete voľné miesta, ktoré vyhovujú vašim potrebám pomocou rozšíreného vyhľadávania. Kliknite na odkaz a otvorí sa vám široká ponuka možností.

Najprv si  v časti Kritériách pre hľadanie vyberte krajinu. Ja som vybral napríklad Holandsko.

Potom si v časti Požadované jazykové znalosti zvoľte prvú možnosť – hľadať ponuky, v ktorých sa nevyžaduje ovládanie cudzieho jazyka

Po kliknutí na potvrdzovacie tlačidlo Hľadať ponuky sa vám zobrazia inzeráty na voľné pracovné miesta v danej krajine, pri ktorých nie je požadovaný jazyk.

Inzertné portály

Z inzertných portálov môžete najprv skúsiť Bazoš.sk, pretože je na Slovensku najpopulárnejší. Pre zobrazenie pracovných ponúk zadajte do vyhľadávacieho políčka frázu bez znalosti jazyka a vyberte rubriku Práca.

Podobne to môžete urobiť aj na Bazar.sk či na inom inzertnom portáli.

Špecializované vyhľadávače pracovných ponúk

Z vyhľadávačov môžeme spomenúť napríklad Jooble. Ten zhromažďuje na svojich stránkach ponuky zamestnania z najrôznejších webov. Z už spomenutých pracovných a inzertných portálov, stránok pracovných agentúr atď.
Ponuky, pri ktorých sa nevyžaduje cudzí jazyk vám zobrazí tak, že do vyhľadávacieho políčka ako hľadanú frázu zadáte bez znalosti jazyka a ako lokalitu si zvolíte V zahraničí.

Prípadne, môžete pridať ďalšie kľúčové slová, napríklad profesiu o ktorú máte záujem.

Keďže väčšina zamestnávateľov požiadať aspoň základnú znalosť miestneho jazyka, prípadne angličtiny, nečakajte stovky inzerátov, ale skôr len desiatky. Výnimkou je posledný vyhľadávač, na ktorom môžete nájsť viac ako tisíc pracovných ponúk.

Aj keď jazyk ovládate, môžete mať na začiatku problémy

Pripravte sa na to, že ak ste svoju angličtinu alebo nemčinu používali len v škole, spočiatku môžete mať problém rozumieť aj jednoduchým vetám, ktoré vám budú miestni obyvatelia hovoriť. V každej krajine sa totiž používa množstvo dialektov a nikto nerozpráva učebnicovo, čisto a zrozumiteľne. Ak ste v škole nemali problémy, nemalo by toto obdobie trvať dlhšie ako jeden alebo dva týždne. Dlhšie ako pri osobnej komunikácii môžu mať problémy s porozumením pri telefonovaní.

Ak máte vážny záujem o prácu v zahraničí, ale vaše jazykové schopnosti nie sú na dostatočnej úrovni, sústreďte sa na zdokonaľovanie v tejto oblasti. Samoštúdiom, návštevou jazykového kurzu alebo doučovaním.

Začnite sa učiť čo najskôr

Aj keď sa cudzí jazyk nedá naučiť za pár dní, so správnymi pomôckami a pri dostatočnej intenzite môže byť vidno výsledky už po niekoľkých týždňoch, aj keď nemáte na učenie sa cudzích rečí talent.

Keď ste sa už rozhodli, že chcete pracovať mimo Slovenska, začnite sa zdokonaľovať v jazyku krajiny, ktorú ste si vybrali čo najskôr.

Ak ste si pre svoj pracovný pobyt vybrali Rakúsko, Nemecko alebo Švajčiarsko, môžete siahnuť po niektorej z najnovších učebníc nemčiny pre samoukov. Keď už viete, že chcete opatrovať seniorov, môžete sa po nemecky naučiť so špecializovanou učebnicou pre opatrovateľky. Ak vás skôr láka Škandinávia, Holandsko alebo Anglicko, pozrite si učebnice angličtiny pre samoukov.

Čím skôr začnete, tým budete mať viac času dostať sa do formy a nájsť si tak lepšiu prácu, navyše rýchlejšie.

Vždy môžete skúsiť pracovať v Čechách

Ak si myslíte, že nemáte talent na jazyky alebo by vám to trvalo príliš dlho, stále je tu práca v Čechách. V Českej republike je viac pracovných príležitostí, vyššie platy ako na Slovensku a vďaka tomu, že tu nie je jazyková bariéra, je možné sa uchádzať prakticky o akékoľvek zamestnanie. Závisí len na vašej kvalifikácii. Aj preto pracuje v ČR toľko Slovákov.

Ďalej na západ sú však platy ešte vyššie. Preto, ak si chcete hlavne polepšiť finančne, stojí za to skúšať si nájsť prácu skôr tam, aj keď zatiaľ ovládate jazyk na nízkej úrovni. V akých oblastiach ju môžete získať najjednoduchšie a kde ju hľadať už viete.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


21 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: