Práca v zahraničí bez znalosti cudzieho jazyka

Možnosti, v ktorých krajinách si môžete hľadať zamestnanie obmedzuje vo veľkej miere jazyk. Záleží však aj na tom, o akú prácu sa chcete uchádzať. Pokiaľ ide o kvalifikovanú prácu, jazyk je veľmi dôležitý, u nekvalifikovanej práce sú nároky podstatne nižšie.

Práca v zahraničí bez jazyka

Je potrebné si uvedomiť, že bez znalosti cudzieho jazyka je výber práce v zahraničí veľmi obmedzený. Jednou z mála možností je napríklad práca na farme, v poľnohospodárstve. Aj keď na výkon samotnej práce nie je potrebné ovládať cudzí jazyk, na to aby ste ju získali sa musíte dohodnúť s farmárom. Vyriešiť sa to dá tak, že sa o prácu uchádzate ako pár, alebo skupina a aspoň jeden z vás jazyk ovláda a dokáže sa dohodnúť na pravidlách a potom bude tlmočiť pri vysvetľovaní, práce, ktorú budete vykonávať. Podobne sa to dá riešiť aj pri uchádzaní sa o prácu v hoteli napr. ako chyžná. Práca v zahraničí bez znalosti cudzieho jazyka je možná aj na pozícii umývač riadov v hotelovej, alebo samostatnej reštaurácii.

Problémy s jazykom pri práci v zahraničí

Pripravte sa na to, že ak ste svoju angličtinu, alebo nemčinu používali len v škole, spočiatku môžete mať problém rozumieť aj jednoduchým vetám od miestnych obyvateľov v tomto jazyku. V každej krajine sa totiž používa množstvo dialektov a nikto nerozpráva učebnicovo, čisto a zrozumiteľne. Ak ste v škole nemali problémy, nemalo by toto obdobie trvať dlhšie ako jeden, alebo dva týždne. Dlhšie ako pri osobnej komunikácii môže problém rozumieť trvať pri telefonovaní.

Ak máte vážny záujem o prácu v zahraničí ale vaše jazykové schopnosti nie sú na dostatočnej úrovni, sústreďte sa na zdokonaľovanie v tejto oblasti samoštúdiom, návštevou jazykového kurzu, alebo doučovaním. Ak si myslíte, že nemáte talent na jazyky, alebo by vám to trvalo príliš dlho, stále je tu práca v Čechách. V Českej republike je viac pracovných príležitostí, vyššie platy ako na Slovensku a vďaka tomu, že tu nie je jazyková bariéra, je možné sa uchádzať prakticky o akúkoľvek prácu, len v závislosti od našej kvalifikácie. Aj preto je práca v ČR u Slovákov taká obľúbená.

Začnite sa učiť jazyk čo najskôr

Aj keď sa cudzí jazyk nedá naučiť za pár dní. So správnymi pomôckami a pri dostatočnej intenzite môže byť vidno výsledky už po niekoľkých týždňoch, aj keď nemáte talent na jazyky.

Ak ste sa už rozhodli, že chcete pracovať mimo Slovenska, začnite sa zdokonaľovať v jazyku krajiny, ktorú ste si vybrali čo najskôr.

Ak ste si pre svoj pracovný pobyt vybrali Rakúsko, Nemecko, alebo Švajčiarsko, môžete siahnuť po niektorej z najnovších učebníc nemčiny pre samoukov. Keď už viete, že chcete opatrovať seniorov, môžete sa po nemecky naučiť so špecializovanou učebnicou pre opatrovateľky.

Čím skôr začnete, tým budete viac mať času dostať sa do formy, aby ste si našli lepšiu prácu a aby ste si ju našli rýchlejšie.

Držíme palce.

Mohlo by vás zaujímať:

Chcete ešte viac?