Írsko – práca v Írsku

0 Shares

Práca v Írsku stále populárna

Práca v Írsku už prilákala tisíce cudzincov. Podľa oficiálnych údajov je na treťom mieste v počte Slovákov, ktorí si našli zamestnanie v EÚ, hneď po Veľkej Británii a Českej Republike. Vo Veľkej Británii si našlo prácu približne 30 000 Slovákov, a pre Írsko sa rozhodlo asi 15 000.

Rozdiel je spôsobený veľkosťou krajiny a aj počtom obyvateľov, čo má veľký vplyv na počet pracovných ponúk a možnosti získania dlhodobej práce, alebo brigády. Vo Veľkej Británii dominuje zamestnávaním cudzincov Anglicko a Londýn, v Írsku je to samozrejme Dublin. Práca v stavebníctve, reštauráciách, baroch, či vo výrobe a na farmách je ich najčastejším cieľom.

Základné informácie

Práca v Írsku - vlajkaPri hľadaní práce v Írsku nemáte žiadne obmedzenia a nepotrebujete pracovné povolenie. Ak dĺžka vášho pobytu v Írsku presiahne 3 mesiace, musíte sa prihlásiť na pobyt. Formulár získata na polícii. Povolenie na pobyt v Írsku sa vydáva na 5 rokov.

Írsko sa pridalo k Európskej menovej únii, preto je jeho peňažnou menou euro. Minimálna mzda je 8,65 eur za hodinu (platná od júla 2007). Náklady na život sú v Írsku vysoké, ale príliš sa nelíšia od nákladov, ktoré by ste mali v ktorejkoľvek inej krajine západnej Európy.

Ako funguje systém?

Írsko je geograficky najbližšie k Veľkej Británii, preto celkový systém fungovania je veľmi podobný tomu, aký nájdete v Anglicku. Podobne sa počíta daň aj odvody na zdravotné a sociálne poistenie, len s inými hodnotami. Aby ste mali dane (Tax) a odvody (PRSI – Pay Related Social Insurance) v poriadku, musíte požiadať o číslo PPS (Personal Public Service Number). Je to obdoba NINO používaného v Británii. Jeho vydávaním sa zaoberá Department of Social and Family Affairs.

Zdravotná starostlivosť je v Írsku pre osoby s veľmi nízkym príjmom bezplatná na základe Medical Card, pre ostatných je spoplatnená. Zdravotné karty v Írsku vydávajú regionálne Health Boards, ktoré vám pomôžu aj pri hľadaní lekára. Kým začnete pracovať, zdravotná starostlivosť v Írsku vám bude poskytnutá na základe európskeho preukazu zdravotného poistenia, ktorý si musíte vybaviť ešte pred odchodom do zahraničia.

Oplatí sa pracovať v Írsku, alebo v Anglicku?

Na túto otázku sa nedá celkom jednoznačne odpovedať. Minimálna mzda je v Anglicku 5,35 libier a v Írsku 7,65 eur, čo je v prepočte na koruny približne to isté.
Rozdiel vznikne zdaňovaním. Čiastka oslobodená od dane je v Írsku oproti Anglicku nižšia. Írsko tiež nemá 10%, 22% a 40% pásma zdaňovania ako je tomu v UK, ale len 20% a 42%. vďaka tomu zaplatíte v Írsku o niečo vyššiu daň. Pre slobodného človeka je to v celoročnom porovnaní rozdiel v prepočte pár desiatok tisíc korún. Dôležitejší je druh práca ktorú môžete získať v danej krajine a jej finančné ohodnotenie. Ak by ste mohli mať ročný príjem v jednej krajine o 100-200 tisíc vyšší, nie je čo riešiť. Treba však dodať, že nemusí ísť len o peniaze, ale môže rozhodnúť aj zázemie, ktoré v krajine máte. Ísť večer so starými kamarátmi na pivo môže byť pre niekoho dôležitejšie, ako pár tisícok zarobených navyše.

Ako je to s hľadaním práce a ubytovania?

Ak máte knihu Anglicko na vlastnej koži, môžete v Írsku použiť všetky spôsoby hľadania práce aj ubytovania, ktoré sú v nej popísané. Rozdiel je, že v Írsku úrady práce nájdete pod označením FÁS a že niektoré pracovné agentúry si za sprostredkovanie práce od vás budú účtovať poplatok. Najviac práce je samozrejme v Dubline, ale je tam aj väčšia konkurencia uchádzačov o prácu. Čo sa týka jazyka, s angličtinou si vystačíte, írčina by bola plus.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: