Život a práca v zahraničí – užitočné informácie

0 Shares

Brigáda v zahraničí

Keď nechcete v cudzej krajine pracovať dlhodobo, ale len počas niekoľkých týždňov alebo mesiacov, môžete si skúsiť nájsť prácu na farme. Najčastejšie ide o zber ovocia alebo zeleniny. Napríklad v jeseni sa na severe Talianska zbierajú jablká, prakticky po celom Francúzsku zasa hrozno.

Tu nájdete odkazy na všetky informácie týkajúce sa brigády v zahraničí.

Dane

Podať či nepodať daňové priznanie na Slovensku, ak som pracoval v zahraničí? To je veľmi často pretriasaná otázka, na ktorú vám pomôže odpovedať článok daňové priznanie na Slovensku – práca v zahraničí.

Ak ste mali príjmy v Anglicku, Rakúsku, alebo inej krajine, môžete využiť podrobný návod na vyplnenie daňového priznania typu A. Na zamedzenie dvojitého zdanenia príjmov zo zahraničia sa využívajú dve metódy. V článku Zmluvy na zamedzenie dvojitého zdanenia pri práci v zahraničí nájdete zoznam krajín EÚ a príslušný typ zmluvy, ktorú má Slovensko s každou z nich uzavretú. Zvláštny článok je venovaný daňovému priznaniu opatrovateliek pracujúcich v Rakúsku. Zaujímavou témou je určite aj vrátenia daní zo zahraničia, ktoré môže priniesť aj niekoľko stoviek eur.

Tu nájdete odkazy na všetky informácie týkajúce sa daní a daňových priznaní.

Pracovné agentúry

Je príjemné mať zabezpečené zamestnanie ešte pred odchodom do zahraničia. Pomôcť vám s tým môžu práve personálne agentúry. Tu nájdete zoznam slovenských pracovných agentúr, ktoré sprostredkovávajú prácu v zahraničí. Tu sú vytriedené agentúry zamerané na prácu v Rakúsku, a tu v Nemecku. Ak chcete ísť opatrovať do Rakúska alebo Nemecka, tu je zoznam agentúry pre opatrovateľky.

Tu nájdete odkazy na všetky informácie týkajúce sa pracovných agentúr.

Nemecký jazyk

Keď sa chcete nemčinu učiť sami, tu nájdete kompletný výber učebníc nemčiny pre samoukov. Samostatný článok sa venuje učebniciam nemčiny pre opatrovateľky.

Tu nájdete odkazy na všetky informácie týkajúce sa nemčiny.

Anglický jazyk

Nezáleží na tom, či ste začiatočník alebo pokročilí. Ak sa chcete sami naučiť anglický jazyk, na tejto stránke nájdete prehľad učebníc angličtiny pre samoukov. Pomôckou pre začiatočníkov sú tabuľky ako sa po anglicky a nemecky píšu dni v týždni. Okrem prekladu v nich nájdete aj skratky, ktoré sa pre jednotlivé dni v danom jazyku používajú.

Tu nájdete odkazy na všetky informácie týkajúce sa angličtiny.

Rôzne informácie týkajúce sa práce v zahraničí

Nasledujúce informácie môžete využiť, či už si chcete nájsť zamestnanie vo Veľkej Británii, v susednom Rakúsku, Nemecku, Írsku alebo ktorejkoľvek krajine EÚ, alebo sveta.

Čo je potrebné zariadiť pred odchodom
Odchod zo Slovenska za prácou si vyžaduje aspoň minimálnu prípravu a zariadenie nevyhnutných záležitostí predovšetkým na úradoch. Len málokto si môže dovoliť odísť zo dňa na deň.

Možnosti získania zamestnania v zahraničí pre dvojice
Hľadať si prácu v zahraničí ako pár je možné na vlastnú päsť, alebo cez sprostredkovateľskú agentúru. Musíte však počítať s tým, že vaše možnosti sa v niektorých oblastiach môžu výrazne zúžiť.

Zamestnanie v zahraničí bez jazyka
Znalosť miestneho jazyka je pri hľadaní práce, ale aj pre samotný život v cudzej krajine veľmi dôležitá. Aj bez jazyka, alebo len so základmi je však možné nájsť v zahraničí brigádu či dlhodobé zamestnanie.

Google Street View – pre Slovensko a ďalšie krajiny virtuálna prehliadka ulíc
Služba Google Street View prístupná z Google Maps vám umožní sa zo svojho počítača alebo mobilného telefónu poprechádzať ulicami miest európskych krajín, vrátane Slovenska.

Príjmy z Írska, Česka, alebo Švajčiarska a iných krajín bude možné vyňať zo zdanenia
Novela zákona o dani z príjmov prináša možnosť voľby metódy na zamedzenie dvojitého zdanenia pri práci v zahraničí.


Súvisiace články v iných sekciách

Letecké spoločnosti (nízkonákladové)
Úplný zoznam nízkonákladových leteckých spoločnosti, ktoré prevádzkujúcich lety zo Slovenska (Bratislava, Košice, Poprad) a Čiech (Praha, Brno a Ostrava).


Projekty, Archív správ, Na stiahnutie

Projekty – Najlepšia zmenáreň, galéria, príbehy
V projektoch nájdete najlepšiu zmenáreň (zmenárne s najlepšími kurzmi v slovenských mestách), fotogalériu (Anglicko slovenskými očami) a skúsenosti a príbehy ľudí, ktorí pracovali, alebo pracujú v zahraničí.

Archív krátkych správ týkajúcich sa života a práce v zahraničí
Informácie a udalosti, ktoré sa týkajú Slovákov, ktorí pracujú, alebo chcú pracovať v zahraničí.

Dokumenty na stiahnutie
Rôzne užitočné dokumenty na stiahnutie. Stránka obsahuje odkaz na vzor životopisu v angličtine, alebo listu, ktorý by mal pomôcť pri otváraní bankového účtu v Anglicku.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: