Anglicko – všeobecné informácie

0 Shares

Anglicko a jeho postavenie vo Veľkej Británii (UK)

Anglicko má vo Veľkej Británii podobné postavenie, ako západné Slovensko v Slovenskej republike. Je to aj vďaka tomu, že na jeho území leží hlavné mesto – Londýn. V Anglicku je najväčšie množstvo pracovných príležitostí a mzdy sú vo všeobecnosti vyššie oproti odľahlému Škótsku, alebo Walesu. Samozrejme minimálna mzda je v celej Veľkej Británii rovnaká.

V Anglicku však nie sú vyššie len príjmy, ale aj životné náklady, hlavne náklady súvisiace s bývaním. Najväčším extrémom je v tomto smere Londýn, ktorý dokonca patrí k najdrahším mestám sveta. Na druhej strane však Londýn poskytuje až neuveriteľné množstvo pracovných príležitostí.

Anglicko – geografické rozdelenie

Okrem rozdelenia na grófstva sa Anglicko delí na 7 väčších častí:

 • Severné Anglicko (Northern England)
 • Centrálne Anglicko (Central England)
 • Východné Anglicko (East Anglia)
 • Juhovýchodné Anglicko (South East England)
 • Južné Anglicko (Southern England)
 • Juhozápadné Anglicko (South West England)
 • Londýn (London)

So Škótskom susedí len severné Anglicko, s Walesom severné a centrálne Anglicko. Počasie v Anglicku je oproti Škótsku a Walesu teplejšie a suchšie.

Popri Londýne sú v Anglicku ďalšími metropolami Birmingham, Liverpool a Manchester. Veľkými mestami sú tiež Newcastle upon Tyne, Sheffield, Bristol, Leeds a Bradford.

Práca v Anglicku všeobecne

Čo sa týka ponuky práce v Anglicku, všeobecne sa dá povedať, že pracovné ponuky na voľné miesta prichádzajú v najväčšej miere z ubytovacích a stravovacích zariadení, skladov a výrobných podnikov. Počas sezóny zberu ovocia a zeleniny je veľa práce aj na farmách, ktorých je v Anglicku naozaj veľa.

Doprava v Anglicku

Aj možnosti a komfort dopravy sú v Anglicku oproti ostatným častiam UK lepšie. V Anglicku je najhustejšia sieť diaľníc, rozsiahla železničná sieť a takisto väčšina veľkých miest má svoje vlastné letisko. Z Londýnom má autobusové spojenie každé väčšie mesto.

Angličania

Anglicko je svojská krajina, preto by sa o Angličanoch toho dalo napísať veľa. Tytické pre nich je, že sa radi zabávajú. Pre zábavu detí, ale nie len pre nich sa budujú zábavné parky. Z najznámejších možno spomenúť aspoň Alton Towers a Thorpe Park.

Dospelí, ale opäť nie len oni sa radi zabávajú v baroch, v kluboch, alebo na diskotékach. Všetky mestá pulzujú cez víkend nočným životom, ale napríklad Blackpool, alebo Newcastle sú synonymom hýrenia. Rímske slová „chlieb a hry“ sa dajú do angličtiny preložiť ako „pivo a futbal“.
Futbal je v Anglicku najpopulárnejším športom. Kriket a rugby, v minulosti veľmi populárne majú stále svojich priaznivcov, ale zdá sa, že väčšej popularite sa tešia v krajinách do ktorých boli z Británie privezené (India, Pakistan, …)

Čo sa týka piva, tradičné tmavé „Ale“ nájdete už len v niektorých krčmách. V Anglicku dnes na plnej čiare víťazí klasický svetlý ležiak. Ak však máte na pive radi peknú bielu čiapku, budete sklamaný. V Anglicku sa pivo vždy čapuje bez peny.

Na cestách budete milo prekvapení ohľaduplnosťou vodičov, zvlášť ochotou zastať a nechať vás zaradiť sa do jazdného pruhu.

Anglicko a jeho symboly

Anglicko - vlajka anglickaAk by ste hľadali symboly Anglicka, najviac ich nájdete v Londýne. Z najznámejších je to Big Ben, Tower Bridge, alebo kráľovná, ktorej portrét nájdete v Anglicku na každej minci, bankovke a tiež na najpoužívanejších poštových známkach prvej a druhej triedy. Anglicko má však aj ďalšie typické, aj keď nie každému známe skvosty. Či už ide o Stonehenge – prehistorickú kruhovú stavbu z obrovských kamenných blokov, alebo projekt Eden – ekosystém uzavretý do obrovského skleníka nachádzajúci sa na juhovýchode Anglicka.

Určite stojí za zmienku aj najväčšia stredoveká katedrála v Anglicku, ktorú nájdete v Yorku, katedrála Sv. Pavla v Londýne, alebo katedrála s najvyššou vežou v Británii nachádzajúca sa v meste Salisbury.

Anglicko sa vám vybaví aj pri spomenutí niektorých osobností. Veď kto by nepoznel Sherlocka Holmesa, Shakespeara, alebo Robina Hooda. Ten posledný je možno len legenda, ale Sherwoodsky les v ktorom vraj lúpil je reálny, aj keď z neho po rozsiahlej ťažbe dreva ostal už len malý lesík.

Angličtina je tiež symbolom Anglicka a mestá Oxford a Cambridge sú vďaka nej známe po celom svete.

Aj keď má Anglicko svoje zvláštnosti, človek si na ne po čase zvykne. Pobyt v Anglicku určite obohatí váš život o nové zážitky, rozšíri vám rozhľad, ale predovšetkým, ak tam budete pracovať zlepší vašu finnančnú situáciu. Možno sa vám Anglicko tak zapáči, že sa zaradíte k tým, ktorí sa rozhodli ostať žiť vo Veľkej Británii natrvalo.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Ako na to“?

 • To najdôležitejšie, čo by ste mali o Anglicku vedieť
 • 10 vecí, ktoré musíte zariadiť pred odchodom
 • Zoznam toho, čo by ste si mali zbaliť na cestu
 • 10 vecí ktoré by ste doma v žiadnom prípade nemali zabudnúť
 • 10 krokov, ktoré vás rýchlo dostanú na úroveň ľudí, ktorý sú v Anglicku už oveľa dlhšie
 • 10 postrehov a tipov, ktoré vám zjednodušia život, ušetria vám problémy a možno aj peniaze
 • 10 vecí, ktoré je nutné urobiť, keď natrvalo odchádzate z Anglicka

Všetky články v sekcii „Ako na Anglicko – rôzne informácie“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: