Prečo práca v Anglicku

0 Shares

Pre obrovské percento Slovákov nie je život na Slovensku dostatočne uspokojivý. Nejde však o vzťahy, alebo o politiku. Takmer na 100% ide o peniaze.

Nie je to problém len dneška. Aj v minulosti riešila túto situáciu práca v zahraničí a tisíce ľudí odchádzali za hľadaním práce do Ameriky.

Dnes po páde kurzu dolára z 50 na necelých 30 korún však Amerika už nevyzerá tak lákavo. Nehovoriac o tom, že na vstup do Spojených štátov potrebujeme víza, ktoré nie je jednoduché získať.

Práca v zahraničí – veľký zlom

Pre hľadanie práce v zahraničí nastal veľký zlom, keď Slovensko vstúpilo do EU. Keby všetky krajiny, ktoré už v Európskej únii boli nechali svoje trhy práce zatvorené, nebolo by nad čím jasať. Áno, už pred vstupom Slovenska do EU pracovalo v zahraničí mnoho Slovákov. Boli to však „vyvolení“, ktorí mali v zahraničí rodinu, alebo známych, ktorí im poskytli ubytovanie a pomoholi aj s hľadaním práce. Navyše práca bola takmer vždy ilegálna. Mohli ste si tiež zaplatiť jazykový kurz v zahraničí. Práca popri štúdiu bola povolená, ale takúto investíciu rádovo v desiatkach tisíc korún si nemohol dovoliť každý.

Našťastie sa v roku 2004 našli výnimky a neboli to len severské krajiny s nezvládnuteľným jazykom. Pre hľadanie práce sa nám otvorilo Írsko aj UK. Väčšina ľudí samozrejme na začiatku smerovala pri hľadaní práce do Londýna a Dublinu. V hlavných mestách sú pracovné ponuky vždy. Londýn aj napriek každoročnému prílevu pracovníkov zo zahraničia stále ponúka pracovné miesta. Práca je však v celej Veľkej Británii a Írsku. To využlo už niekoľko tisíc ľudí a na ďalších práca čaká.

Po 2 rokoch svoje pracovné trhy otvorilo viacero krajín. Španielsko, Portugalsko, Island,… Aj napriek tomu pri hľadaní práce v zahraničí má UK a zvlášť Anglicko jedinečné postavenie.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo z možností práce v zahraničí je práve práca v Anglicku pre mnohých ideálna.

  • V Británii môžete legálne pracovať.
  • Angličtina je svetovým jazykom, a ak sa ju naučíte, môžete ju použiť
    vo svojej budúcej práci alebo pri cestovaní. Dohovoríte sa takmer všade.
  • Ak máte z nejakého jazyka aspoň základy, tak je to asi angličtina. Pracovný trh síce otvorilo viacero krajín, ale portugalčina alebo
    švédčina sa v školách bežne neučí.
  • Platy patria k najvyšším v EÚ.
  • Určite už máte v Anglicku priateľov, ktorí by vám mohli na začiatku pomôcť s hľadaním práce a ubytovania, alebo len zahnať smútok za domovom.
  • Nie je to ďaleko. Lietadlom ste tam asi za 2 hodiny, a keď viete,
    ako na to, nebude vás to stáť ani ťažké tisíce.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Ako na to“?

  • To najdôležitejšie, čo by ste mali o Anglicku vedieť
  • 10 vecí, ktoré musíte zariadiť pred odchodom
  • Zoznam toho, čo by ste si mali zbaliť na cestu
  • 10 vecí ktoré by ste doma v žiadnom prípade nemali zabudnúť
  • 10 krokov, ktoré vás rýchlo dostanú na úroveň ľudí, ktorý sú v Anglicku už oveľa dlhšie
  • 10 postrehov a tipov, ktoré vám zjednodušia život, ušetria vám problémy a možno aj peniaze
  • 10 vecí, ktoré je nutné urobiť, keď natrvalo odchádzate z Anglicka

Všetky články v sekcii „Ako na Anglicko – rôzne informácie“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: