Pracovné agentúry, agentúry práce

0 Shares

Slovenské personálne agentúry

Sprostredkovanie práce prostredníctvom pracovnej agentúry ešte na Slovensku je jeden z najjednoduchších spôsobov, ako získať zamestnanie v zahraničí. Neplatí to len pre Rakúsko, Anglicko či Nemecko, ale ktorúkoľvek krajinu, kde agentúry ponúkajú voľné pracovné miesta. Je to zvlášť vhodný spôsob, ak nemáte v zahraničí priateľov, alebo ak nemáte dosť peňazí na prežitie, kým by ste si sami v cudzej krajine našli prácu.

V takýchto prípadoch je to vlastne jediné vhodné riešenie. Nespornou výhodou je aj istota okamžitej práce a tým aj príjmu, zvlášť ak na Slovensku splácate pôžičky, alebo hypotéku. Samozrejme za túto istotu musíte zaplatiť.

Spoľahlivé pracovné agentúry

Spoľahlivosť je kľúčovým prvkom pri výbere pracovnej agentúry. Určite by ste nechceli napríklad skončiť váš prvý deň v Anglicku v noci na okraji Londýna s minimom finančných prostriedkov, nevediac, kde budete spať a čo budete ďalší deň robiť.

Je to extrémny prípad, ale táto predstava by vás mala motivovať k tomu, aby ste boli pri výbere agentúry s ktorou chcete uzavrieť zmluvu dôslední. Rozdiel je v tom, že ak si idete hľadať prácu sami, počítate s tým, že prvé dva týždne, možno mesiac nemusíte nič nájsť. Ak sa však spoliehate na to, že práca je istá a zrazu ste nútení si ju hľadať vlastnými silami, alebo ste odkázaní na núdzový návrat domov, môže to byť poriadny šok.

Aby ste sa takýmto situáciám vyhli prvým krokom je overiť si serióznosť pracovnej agentúry, s ktorou chcete spolupracovať.

Indikátory, ktoré vám pomôžu nájsť spoľahlivú agentúru môžu byť:

 • Počet rokov, počas ktorých už agentúra poskytuje svoje služby. Tie by sa mali odraziť aj na profesionalite a kvalite služieb.
 • Možnosť osobne agentúru navštíviť. Ak sa to nedá a môžete s ňou komunikovať len e-mailom a telefonicky, zaslúži si niekoľko mínusových bodov.
 • Veľkosť nemusí byť rozhodujúca, ale ak v agentúre pracuje viac zamestnancov je to malé plus
 • Veľké plus je, ak nie je zjavnou prioritou pracovnej agentúry od vás čo najskôr vytiahnuť čo najviac peňazí. Ak agentúra inkasuje províziu až z vašej výplaty, mala by mať snahu, aby ste skutočne začali pracovať.

Toto sú len orientačné tipy, pretože podvodníci používajú rôzne praktiky. Nenechajte sa však odradiť od vášho rozhodnutia pracovať v zahraničí. Rozhodne sa to oplatí.

Druhá časť článku:
Ako vyberať personálne agentúry sa pozrie na kritériá, ktoré môže ovplyvniť naše rozhodovanie pri výbere vhodnej pracovnej agentúry.

Čo nájdete v príručke Úspešná práca v zahraničí v kapitole „Ako si nájsť a udržať prácu“?

 • Kde a akým spôsobom sa dá nájsť práca v zahraničí
 • Istá práca už pred odchodom z domu
 • Ako si nechať sprostredkovať zamestnanie bez poplatku.
 • 10 oblastí v ktorých sa najľahšie hľadá práca
 • Top 7 tipov a postrehov, ktoré vám uľahčia jej hľadanie
 • Čo všetko by mala obsahovať pracovná zmluva. Alebo, čo by ste mali vedieť o svojom budúcom zamestnaní
 • Ako zabrániť tomu, aby vás vyhodili z práce, ktorú si chcete udržať.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: