Elektrická zásuvka v Anglicku

0 Shares

Elektrická zásuvka v Anglicku … ako v Anglicku pripojiť el. spotrebiče zo Slovenska?

Ak máte mobilný telefón, určite si k nemu do Anglicka zoberiete aj nabíjačku. Beriete si lap top, alebo CD prehrávač? Všetko to musíte pripojiť do elektrickej siete. Čo ale urobiť, keď na vás zo steny namiesto dvoch okrúhlych dierok s kolíkom pozerajú tri slepé obdĺžnikové otvory?

Základné pojmy (len pre istotu)

zásuvka v UK - praca anglickoPre väčšinu z vás to bude samozrejmosťou, ale aby rozumeli naozaj všetci vysvetlíme si základné pojmy: zásuvka a zástrčka.
Najčastejšie je zásuvka zabudovaná v stene a má otvory, zástrčka má kolíky a je na konci kábla vedúceho od el. spotrebiča.
Zástrčku zasúvame do zásuvky.

zástrčka v UK - praca anglickoZásuvka v Anglicku má vypínač a otvory sú kryté.
U väčšiny spotrebičov, ktoré si kúpite v Anglicku je v ich zástrčke zabudovaná poistka, ktorá sa pri prípadnom preťažení prepáli a ochráni spotrebič pred poškodením.

Poistky sú zabudované aj v redukciách pomocou ktorých pripojíte slovenskú zástrčku do el. zásuvky v Anglicku. Poistky sú podľa el. prúdu pri ktorom sa prepália označené počtom ampérov (A). Od najslabších 1A až po najsilnejšie 13A.

Univerzálne riešenie

Najelegantnejším riešením problému je redukcia. Ak potrebujete pripojiť len zariadenia s malým odberom prúdu, napr. nabíjačku telefónu, batérií, alebo holiaci strojček bude vám stačiť lacná 1A redukcia. Menej ako libru by ste za ňu mali zaplatiť napr. v obchode Wilkinson. Ak máte lap top alebo fén, musíte siahnuť hlbšie do vrecka a za jednu redukciu s 13A poistkou dať skoro 4 libry. Trochu zložitejšia, ale o skoro dve tretiny lacnejšia môže byť kúpa redukcie s 1A poistkou, ktorú potom vymeníte za 5A. Poistka na takúto výmenu však musí byť užšia, ako sú bežne používané poistky. Kúpite ju preto len v predajni so širším sortimentom el. súčiastok.

Niekedy to ide aj priamo

Ak sa vám nechce vyhadzovať peniaze na „nevyhnutnú zbytočnosť“, akou je redukcia môžete si zobrať príklad od kolegov z Poľska. Nie je to spôsob, ktorý by sa dal odporúčať a nie je použiteľný pre všetky zástrčky, ale nebude vás stáť ani penny. V čom je tajomstvo? Aj keď sa to môže zdať nemožné, niektoré zástrčky zo Slovenska môžete priamo zasunúť do el. zásuvky v Anglicku. Musíte si však potvoriť kryty otvorov. Ak sa rozhodnete tento spôsob používať kvôli bezpečnosti je dobré pred zapojením vypnúť vypínačom zásuvku.

Napäťový kábel

Ďalší elegantný spôsob môžete použiť pri lap topoch, alebo pri spotrebičoch, ktoré majú odpojiteľný napäťový kábel. Jednoducho si kúpite napäťový kábel s britskou zástrčkou. Vďaka poistke v zástrčke získate aj napäťovú ochranu. Pôvodný kábel si môžete odložiť a vybrať ho len vtedy, keď budete brať lap top na dovolenku domov.

A čo ak chcete pripojiť viac spotrebičov?

kocka, predľžovačka - práca v anglickoAk si beriete z domu (zo Slovenska alebo Česka) viac vecí, ktoré potrebujú byť pripojené do el. siete, môžete si pribaliť el. rozdvojku, alebo predĺžovačku. Pozor ale na vyšší odber prúdu.

Ak si kúpite viac spotrebičov v Anglicku, najlacnejšie a najjednoduchšie riešenie je el. rozdvojka v tvare kocky. Ak budete v Anglicku kupovať predĺžovačku, dajte si pozor na tie, predávané v obchodoch „všetko za libru“. Kábel má dĺžku asi len pol metra.

A čo s elektro výrobkami kúpenými v Anglicku?

Keď si niečo také doveziete domov, čaká vás riešenie rovnakého problému, ako ste na začiatku riešili v Anglicku. Ak vylúčime možnosť priameho zasunutia britskej zástrčky do slovenskej zásuvky, čo by sa vám mohlo podariť snáď len pomocou kladiva, máte na výber dve možnosti.

Prvou je redukcia. Pri jej kúpe v Anglicku si dajte pozor či má otvor pre kolík, ktorý trčí zo slovenskej zásuvky. Druhou je nový napäťový kábel.

Pre domácich majstrov je tu ešte tretia možnosť: odrezať originálnu zástrčku a namiesto nej namontovať slovenskú.

Ak si v Anglicku kúpite napr. telefón, alebo fotoaparát, ani si nemusíte uvedomiť, že budete doma potrebovať redukciu, aby ste si mohli dobiť batérie. Ak si dovážate viac elektro výrobkov môže byť užitočné priniesť si z Anglicka aj el. rozdvojku.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Ubytovanie“?

  • Kde a ako si hľadať ubytovanie v Anglicku
  • Orientácia v ponuke – Podľa čoho si vybrať ubytovanie a na čo si dať pozor
  • Nájomná zmluva – dva druhy nájomných zmlúv v Británii , čo by mala obsahovať a na čo si dať pri podpisovaní pozor
  • Vybavenie domu (ako vyzerá typický anglický dom) – aby ste sa vedeli pripraviť a či sa oplatí prenajať si nezariadený dom
  • Elektrina, plyn, voda – zdroje najväčších problémov – návod, ako ich zvládať
  • Výdavky súvisiace s bývaním v Anglicku a spôsoby, ako ich znížiť
  • Núdzové ubytovanie – ak naozaj nemáte kde hlavu skloniť

Všetky články v sekcii „Ubytovanie v Anglicku (UK)“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: