Zdravie – zdravotné poistenie v Anglicku (UK), lekár, zubár, …

1 Shares

Zdravotný systém, zdravotné poistenie, návšteva lekára, …

Ak nás bolí hlava, pomôžeme si sami, napríklad tabletkou. Ťažko si ale sami vytrhneme zub. Mali by sme preto vedieť, kam sa so zdravotnými problémami obrátiť a aké máme práva a povinnosti.

Lekárnička pri pobyte v zahraničí
Väčšinu zdravotných problémov v Anglicku môžete zvládnuť bez návštevy lekára. Všetko však záleží od obsahu vašej lekárničky.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Zdravie“?

  • Čo a ako vybaviť, aby ste mali v Anglicku všetky veci týkajúce sa zdravia v poriadku
  • Zdravotná starostlivosť vo Veľkej Británii (kde a ako sa prihlásiť)
  • Za čo budete, čo sa týka zdravia platiť a za čo nie
  • Problémy so zubami – zubári v Anglicku
  • Nevyhnutné ošetrenie
  • Lieky a lekárne v Anglicku

Zdravie je to najcennejšie čo máme. Niečo, čo sa nedá vyvážiť peniazmi. Mali by sme mať preto stále na pamäti, že sme si do Anglicka síce prišli zarobiť, ale nie na úkor nášho zdravia.

Doma sa vyznáme v zdravotnom systéme, v zahraničí je to však iné. Nie sme občanom danej krajiny, preto sa na nás môže prihliadať ináč. Stanovy EÚ sa snažia zrovnoprávniť občanov všetkých členských krajín. V ktorejkoľvek krajine Európskej únie sa nachádzate, mali by ste mať rovnaké práva a povinnosti, ako občania tejto krajiny. Z pohľadu zdravotníctva by vám teda mala byť v Anglicku v prípade potreby poskytnutá rovnaká zdravotná starostlivosť za rovnaké poplatky, ako občanom Británie. Pri krátkych, turistický cestách do zahraničia by vám to mala zabezpečiť EHIC (európska karta zdravotného poistenia). Pri pracovnej ceste sa zapojíte do britského zdravotného systému.

Všetko ohľadom zdravotných kariet zo Slovenska a tých používaných v systéme zdravotnej starostlivosti v UK nájdete v príručke.

Zdravotná staroslilvosť je drahá, preto je dôležité byť zdravotne poistený. Na Slovensku sa o zdravotné poistenie starajú zdravotné poisťovne, v Británii je to NHS (National Health Service). Systém je odlišný, ale pre pracovníka to či v Anglicku, alebo na Slovesku znemená zrážky zo mzdy na poistenie. Či za vás zamestnávateľ príspevky na poistenie odvádza a v akej výške zistíte z vašej výplatnej pásky. V stĺpci Contributions by ste mali nájsť položku NI (national insurance).

Prajem vám veľa zdravia.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


1 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Šťastie praje pripraveným!.