Dopravné predpisy

0 Shares

Pravidlom číslo jeden, ktoré všetci dobre poznáme, je, že vo Veľkej Británii sa jazdí po ľavej strane cesty. Môže sa to na začiatku zdať ako veľký problém, ale po krátkom čase sa na to dá zvyknúť. Dokonca by sa dalo povedať, že ešte skôr, ako na to, že pri prechádzaní cez cestu sa máte najprv pozrieť doprava a potom doľava.

Popri tomto najdôležitejšom sa snažte dodržiavať tieto pravidlá:

  • vodič a všetci pasažieri nad 14 rokov sa musia pripútať bezpečnostnými pásmi, ak je nimi vozidlo vybavené,
  • povolená hranica alkoholu v krvi je 80mg/100ml ,
  • svetlá musíte použiť v noci, a ak viditeľnosť klesne pod 100 metrov,
  • maximálna rýchlosť pre osobné autá je 30 míľ/hod (48km/hod) v obci, 60 míľ/hod (96km/hod) mimo obce a 70 míľ/hod (112km/ hod) na cestách označených ako dual carriageway a motorwy,
  • zakázané je používať mobilný telefón počas jazdy, pokiaľ nie je úplne hands free,
  • ak chodec vstúpi na priechod pre chodcov, tzv. zebru, musíte mu dať prednosť,
  • na tzv. pelican crossing – priechode pre chodcov so svetelnou signalizáciou, musíte na červenú zastať a pri blikajúcom oranžovom svetle musíte dať  prednosť každému chodcovi na priechode. Existujú ešte puffin a toucan priechody, rozdiel je však len v tom, že na nich nie je blikajúce oranžové svetlo,
  • je zakázané jazdiť v určitom čase v zelených pruhoch bus lane, ktoré sú vyhradené pre autobusy, taxíky, prípadne cyklistov. Na niektorých platí 24-hodinový zákaz.

Nasledujúce témy sú rozobraté na samostatných stránkach:

Všetky uvedené pravidlá a skúsenosti by vám mali zabezpečiť bezproblémovú jazdu, ale aj napriek tomu je potrebné prečítať podrobnejšie znenie predpisov v brožúre The Highway Code. Môžete si ju kúpiť v obchodoch s lacnými knihami so zľavou už od 50p, alebo prečítať on-line na adrese www.direct.gov.uk/en/TravelAndTransport/Highwaycode/DG_070339.

(doplnené)

« Vodičský preukaz (driving licence) (predchádzajúca strana)
» Križovatky (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 9. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Auto v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: