Lacné ubytovanie v zahraničí

7 Shares

Chystáte sa do zahraničia na dovolenku, na výlet či za prácou a potrebujete si zabezpečiť dobré, ale pritom lacné ubytovanie?

V tomto článku vám ukážem 3 miesta, kde ho môžete nájsť a aj postup, ako sa k nemu dopracujete.

Ubytovanie v zahraničí

Ako si nájsť  lacné ubytovanie v zahraničí – rýchlo

Airbnb – cíťte sa ako doma

Ak ešte nepoznáte Airbnb, tak je to webová stránka, cez ktorú bežní ľudia, ako ja alebo vy, môžu ponúkať na prenájom svoj dom, byt, prípadne len izbu alebo voľnú posteľ v ňom. Popri aplikácií Uber je to jeden z najúspešnejších projektov takzvanej „zdieľanej ekonomiky“. Keď si potrebujete nájsť ubytovanie v zahraničí (ale pokojne aj na Slovensku), môžete začať práve s ním. Zatiaľ nie je v s slovenčine, no okrem angličtiny a ďalších jazykov si môžete zvoliť češtinu.

Stačí, keď si otvoríte hlavnú stránku a do vyhľadávania zadáte miesto, kam chcete ísť – štát, región alebo mesto (z ponuky si vyberte „Domovy“), dátum príchodu a odchodu, na ktoré ubytovanie potrebujete a počet osôb. Po kliknutí na potvrdzovacie tlačidlo sa vám zobrazia dostupné možnosti. Jednak v zozname ale aj na mape. Ak mapku nepotrebujete alebo máte pomalý internet či zariadenie, ktoré používate,  môžete ju vypnúť.

Ak vás zaujíma čo najnižšia cena, a chceli by ste si preto výsledky zoradiť podľa tohto kritéria, máte smolu. Airbnb takú možnosť neponúka.

Na stránke ale našťastie nájdete cenový filter, ktorý sa ukrýva pod tlačidlom „Cena“.

Lacné ubytovanie

Môžete si pomocou neho nastaviť cenové rozpätie, napr. tým, že nastavím maximálnu cenu na úroveň, ktorú by ste boli ešte ochotní akceptovať. Vďaka tomuto kroku sa ponúka preriedi tým, že z nej vypadnú príliš drahé možnosti a ostanú len tie ktoré pripadajú do úvahy. Pretože aj keď tu môžete nájsť ubytovanie pod 10 eur za noc, niektorý ľudia prenajímajú cez Airbnb aj naozaj luxusné nehnuteľnosti s cenou vyššou ako 500 eur za noc.

Okrem toho, že sa preriedi zoznam, tak sa aj sprehľadní mapa, ktorá býva, hlavne pri väčšom meste, preplnená. Ak sa vám cenovky na mape prekrývajú, môžete si ju priblížiť.

Teraz sa môžeme pustiť do výberu.

Ako si vybrať vhodné bývanie na Airbnb

Predovšetkým si dajte pozor, či je ponúkaná len posteľ, izba alebo celý objekt. Aby ste neboli prekvapení, že budete mať spolubývajúcich, keď ich mať nechcete.

Aj tu si môžete ponuky, ktoré vás nezaujímajú nechať odfiltrovať a to kliknutím na tlačidlo „Typ budovy“.

 

Tu si vyberiete z troch možností:

  • Celú nehnuteľnosť – celý byt alebo dom budete mať iba pre seba.
  • Súkromnú izbu – budete mať vlastnú izbu, ale ďalšie spoločné priestory (kuchyňu, kúpeľňu, WC atď.) budete zdieľať s ostatnými ubytovanými hosťami alebo s hostiteľom.
  • Spoločnú izbu – okrem spoločných priestorov budete s ďalšími ubytovanými hosťami zdieľať aj izbu.

Ak vás zaujíma presná poloha objektu, tak tú sa dozviete až po prijatí rezervácie hostiteľom. Na mapke nájdete väčšinou len približné umiestnenie.

Čo sa oplatí sledovať pri ponukách

Pozrite si fotografie, či sa vám páči interiér. Ak treba, pokojne si obrázok aj zväčšíte (kliknite naň pravým tlačidlom myši a zvoľte „Zobraziť obrázok“).

Prečítajte si popis nehnuteľnosti, podmienky jej používania a čím je vybavená.

Dôležité sú, samozrejme, hodnotenia – čím ich je viac, tým lepšie. Celkové hodnotenie je potom objektívnejšie. Keď daná ponuka nemá žiadne hodnotenie, nemusí to znamenať, že je zlá. Aj ten najlepší hostiteľ raz začínal bez hodnotení. Je však jasné, že šanca, že môžete byť sklamaní je tu oveľa vyššia, ako pri niekom, kto má povedzme 263 recenzií.

O spoľahlivosti hostiteľa svedčí aj to, ako rýchlo reaguje pri komunikácii. Ideálne, ak odpovedá do hodiny alebo behom niekoľkých hodín. Ak to trvá dlhšie, je to významné mínus.

Rozhodnúť môže aj výsledná cena, ktorá je vyššia, ako tá, ktorú vidíte na cenovke pri ponuke. Celková cena už zahŕňa servisný poplatok (pre Airbnb) a niekedy aj ďalšie dodatočné poplatky, napríklad:

  • za upratovanie,
  • dane a ďalšie poplatky (napr. mestská daň za ubytovanie).

Ak sa rozhodujete medzi dvoma podobnými ponukami môžu rozhodnúť aj podmienky pri stornovaní pobytu.

Ak ešte Airbnb nepoužívate a chceli by ste to skúsiť, môžete sa zaregistrovať cez tento odkaz. Na svoj prvý výlet tak môžete získať kredit 30 €.

Zarábajte s Airbnb

Na stránke Airbnb nemusíte byť len v pozícii hostí a utrácať cez ňu peniaze. Môžete to skúsiť z druhej strany, stať sa hostiteľom a peniaze, naopak, zarábať. Stačí mať v dome alebo byte voľnú izbu či posteľ. Nemáte zvyšnú posteľ? Kúpte si ju. 🙂 Možno sa vám investícia do nej vráti už po dvoch alebo troch nociach, ktoré na nej strávi prvý hosť, ktorého ubytujete.

Pozrite sa za aké ceny sa najčastejšie vo vašom meste prenajímajú izby a spočítajte si, koľko by sa tak dalo mesačne zarobiť.

Booking.com – keď chcete bývať v hoteli, hosteli, B&B a pod.

Booking.com patrí medzi 100 najnavštevovanejších webových stránok na svete a je to najpopulárnejší hotelový rezervačný systém. Určite ste o ňom už počuli a možno ho aj používate. Jeho prednosťou je okrem veľkého počtu ponúkaných ubytovacích zariadení a nízkych cien aj to, že pri množstve ponúk nemusíte za ubytovanie platiť hneď, ale stačí, keď svoj účet vyrovnáte až na mieste.

Takisto často ponúka výhodné storno podmienky, pri ktorých dostanete späť 100 % zaplatenej sumy, aj keď zrušíte svoju rezerváciu len pár dní pred plánovaným príchodom.

Ako nájsť cez Booking lacné ubytovanie

Pri hľadaní čo najlacnejšieho ubytovania cez Booking.com si podobne ako pri Airbnb najprv zadáte do vyhľadávania miesto svojho pobytu, termín a počet osôb.

Tu si ale už zobrazené výsledky môžete nechať zoradiť podľa ceny. Je tu aj možnosť nechať si zoradiť výsledky podľa „Hodnotenia a ceny“. No aj keď je pre mňa hodnotenie od hostí dôležitým kritériom, osobne túto možnosť nevyužívam a radšej si jednotlivé ponuky zhodnotím sám.

Aj na Bookingu môžete použiť cenový filter – zaškrtnutím do akej sumy sa vám majú zobrazovať ponuky. Na rozdiel od Airbnb, kde sa cena nastavuje plynulo po jednom eure, tu sa budete musieť uspokojiť s pomerne veľkými skokmi po 50 eurách.

Pri výbere môžete potom jednotlivé ponuky hodnotiť podľa týchto kritérií:

  • polohy,
  • hodnotenia,
  • podmienok platby,
  • storno podmienok.

Pozor si dajte na extra poplatky, napr. za upratanie izby, za uteráky atď, ktoré nie sú zahrnuté v zobrazovanej cene, ale sa za ne platí zvlášť. Nájdete ich pod popisom konkrétnej izby väčšinou označené ako „Cena nezahŕňa“. Z na prvý pohľad výhodnej ponuky sa tak hneď môže stať priemerná alebo dokonca podpriemerná.

Mám pocit že niektoré ubytovacie zariadenia zámerne znižujú cenu preto, aby sa dostali vo výsledkoch vyššie a potom si to kompenzujú práve takýmito poplatkami.

Aj tu ešte niekedy zvyknem kliknúť na „Zobraziť na mape“ a pozrieť si aj ponuky v blízkom okolí.

Tip: Zaregistrujte sa na stránke a vyhľadávajte, keď ste prihlásení. Môžu sa vám tak zobraziť zaujímavejšie ponuky alebo môžete získať výhodnejšie podmienky, napríklad o 10 percent nižšiu cenu.

Galahotels.com – jeden z mnohých

Existuje mnoho ďalších rezervačných portálov a vyhľadávačov. Spomedzi nich patrí medzi moje obľúbené Agoda.com. Ponuku nemá takú širokú ako Booking a ani nie vždy dokáže ponúknuť zaujímavejšie ponuky. Niekedy sa však dá na tomto portáli nájsť ubytovanie za naozaj veľmi výhodnú cenu.
Malou nevýhodou, ale možno je to len otázka zvyku je, že zobrazované ceny nie sú celkové, za pobyt, ale za jednu noc. Celkovú cenu si tak musíte sami spočítať, alebo kliknúť na tlačidlo Rezervovať, kedy sa vám zobrazí.

Extra tip: Keď na stránke rezervačných portálov zadáte predpokladaný termín svojho pobytu, zobrazia sa vám, pochopiteľne, len ubytovacie zariadenia, ktoré majú v danom termíne voľné izby. Možno ale niektorý zaujímavý hotel sa v zozname neobjaví len preto, lebo pár dní na začiatku alebo na konci vášho termínu má už všetky svoje izby obsadené.

Pri dlhších pobytoch preto robím aj to, že vyhľadávam ubytovanie nielen pre celý čas pobytu, ale zvlášť aj pre jeho prvú a druhú polovicu. Napríklad desaťdňový rozdelím na prvých a druhých 5 dní. Niekedy sa stáva, že sa objaví niečo nové, zaujímavé. V takom prípade sa potom pokúsim zistiť, dokedy majú v danom hoteli počas môjho termínu voľno a kedy už majú obsadené. Ak to potom stojí za to, skombinujem toto ubytovanie s nejakým iným.

Toto boli tri tipy na rezervačné portály, cez ktoré si môžete nájsť v zahraničí lacné ubytovanie. Verím, že vám informácie, ktoré ste tu našli aspoň trochu pomôžu.

Keď sa už náhodou chystáte vyraziť, prajem vám šťastnú cestu.

Ak budete v zahraničí pracovať, výška výdavkov za ubytovanie bude výrazne ovplyvňovať to, ako rýchlo bude rásť suma na vašom bankovom účte. Aj preto sa znižovaniu nákladov na ubytovanie veľmi podrobne venujem v najnovšej knihe.

Pokiaľ sa na odchod do zahraničia ešte len pripravujete, môžete si tam bývanie zabezpečiť aj viacerými inými spôsobmi, ktoré môžu byť ešte lepšie, ako tu spomenuté. Všetky ich, spolu s tipmi, čo je potrebné urobiť pred odchodom alebo, ako si rýchlo nájsť prácu, nájdete rozobraté v tejto príručke.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


7 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: