… príbeh o tom, prečo a ako kniha vznikla
Volám sa Peter Marci a som autorom knihy „Anglicko na vlastnej koži“. Aj keď na Slovensko nedám dopustiť, podľa môjho názoru je práca v zahraničí pre mnohých Slovákov jedinou cestou, ako si zvýšiť životnú úroveň a priblížiť sa k naplneniu vlastných životných cieľov. Ja som si ako cieľovú krajinu zvolil Britániu a stále ju považujem za jednu z najlepších pracovných destinácií.
Rovnako ako pre mňa môže byť aj pre vás práca v zahraničí prostriedkom, ako si relatívne rýchlo vybudovať finančné zázemie a je na každom z nás, či v zahraničí ostaneme natrvalo, alebo sa nakoniec vrátime domov. Ja som si vybral návrat na Slovensko, no na druhej strane nevylučujem možnosť, že v budúcnosti kvôli práci Anglicko opäť navštívim.
Čo predchádzalo Anglicku?
Pred odchodom do Veľkej Británie som učil na základnej škole a predtým som pracoval ako finančný konzultant. Pozitívom práce konzultanta bol veľký prehľad, ktorý som získal v oblasti financií a verím, že sa to odrazí aj na kvalite sekcie Financie. Učiteľské povolanie síce bolo zaujímavé, ale zároveň aj náročné a príjem nedovoľoval robiť si do budúcna veľké plány. Preto som veľmi privítal vstup Slovenska do EÚ a zvlášť otvorenie pracovného trhu zo strany Veľkej Británie.
Začiatky na vlastnej koži
Pred odchodom som hľadal sprievodcu, alebo nejaké ucelenejšie informácie o Anglicku, ale zo Slovenska som odchádzal len s niekoľkými vytlačenými stranami toho, čo sa mi podarilo nájsť na internete. Neostávalo iné, ako všetko zisťovať tak, ako to bude život v Anglicku prinášať. Začalo to hľadaním práce, prihlásením sa do školy, hľadaním nového ubytovania a pokračovalo riešením otázok týkajúcich sa peňazí, daní, zdravotného poistenia, atď., atď.. Zisťovanie, ako veci v Anglicku fungujú bolo zaujímavé, ale stálo to veľa času a aj dosť zbytočne vyhodených peňazí. Jedinou výhodou bolo, že som potom mohol poradiť, alebo pomôcť priateľom, keď to potrebovali.
Osud sa so mnou zahrával
Po vyše roku a pol som si uvedomil, že ľudia stále prichádzajú bez základných informácií o tom, čo v Anglicku musia, čo nemusia a na čo majú právo. Nevedeli, čo a ako treba zariadiť a vybaviť. Zistil som, že ani po takom dlhom čase od vstupu Slovenska do EÚ neexistoval na trhu súbor informácií, ktorý by dal človeku, ktorý sa rozhodol pracovať v Anglicku všetky potrebné vedomosti týkajúce sa života a práce vo Veľkej Británii. Práve vtedy som sa rozhodol, že sa pokúsim pomôcť nielen priateľom, ale každému, kto o to bude stáť.
Zažil som toho dosť a som typ „skladníka“ papierov a dokumentov, to znemená, že podkladov som za ten čas nazhromaždil dosť. Osud sa so mnou ale ešte trochu pohral, lebo práve po tom, ako som sa rozhodol napísať sprievodcu, mi začal podhadzovať do života aj nepríjemné a dokonca nebezpečné situácie, ktorým som sa dovtedy šťastne vyhýbal. Predpokladám, že jediným zmyslom toho bolo, aby som naozaj všetko o čom budem písať zažil na vlastnej koži.
Finále
Bezmála dva roky získavania skúseností a zbierania podkladov vyvrcholili mesiacmi strávenými písaním poznámok a klepaním do klávesnice počítača často 10-14 hodín denne.
Hotové kapitoly som ešte niekoľkokrát prešiel a dopľňal ďalšie informácie, až kým som nemal pocit, že tam už naozaj niet čo doplniť.
Jednotlivé kapitoly pokrývajú všetky oblasti života v Anglicku a sú zoradené podľa dôležitosti. Prvých 6 kapitol pokladám za povinné čítanie.
Prečo teda vlastne kniha vznikla?
- aby ste mali všetky potrebné informácie pohromade,
- prehľadne zoradené, aby ste ľahko našli to čo hľadáte
- aby boli vždy pri ruke
- aby ste boli nezávislí, samostatní a slobodní
Knihu môžete aj sami doplniť. Na tri posledné prázdne strany si môžete robiť poznámky, napísať slovíčka, alebo poznačiť užitočné adresy, či telefónne čísla.
A načo je táto webová stránka?
Web www.PRACAVONKU.sk dopľňa knihu. Nájdete tu informácie, ktoré sa častejšie menia, deteilnejšie budú rozobraté niektoré problémy a samozrejosťou sú aktuálne informácie.
Záverom…
Nedá mi nedodať na záver, že trochu závidím mladým ľuďom, ktorí dnes majú možnosť hneď po skončení školy pracovať v zahraničí. A trochu závidím aj všetkým vám, ktorí si kúpite knihu Anglicko na vlastnej koži, pretože to budete mať oveľa ľahšie, ako som to mal ja. To však bolo mojim cieľom, preto ak vám kniha pomôže, bude to pre mňa najväčším potešením.
Späť na stránku Anglicko na vlastnej koži