Peniaze v Anglicku (Británii)

To, čo nás do Anglicka láka nie je práca, ale peniaze

Všetky otázky, ktoré sa týkajú peňazí. Ako sa o ne starať a čo robiť, aby sa ďalej množili.

Banky a bankové účty v Anglicku
V tomto článku nájdete niekoľko tipov na to, v ktorých bankách si v Anglicku najľahšie otvoríte účet a čo vám banky poskytnú ako novému zákazníkovi.

Čo vyžadujú banky v Anglicku pri otváraní účtu?
Potvrdenie od zamestnávateľa je najjednoduchšia cesta, ako si otvoriť v Anglicku účet. Ak ste v Británii len niekoľko týždňov nemáte veľa možností.

Cash ISA – sporenie v Anglicku oslobodené od dane
Chceli by ste, aby vám peniaze zarobili ročne vyšší výnos, ako len 0,1%, ktorý je na bežnom účte? ISA – výhodný úrok ak máte peniaze ešte v Anglicku.

V Anglicku vydané debetné karty a ich použitie v zahraničí
Oplatí sa vám z vášho anglického účtu vyberať peniaze z bankomatu na Slovensku? Je to dobrý spôsob, ako dostať peniaze zarobené v Anglicku na Slovensko. Kedy je vlastne táto karta užitočná.

Passport – bankový účet, ktorý sa otvára jednoduchšie (HSBC)
Ak chcete v Anglicku pracovať a potrebujete si čo najskôr otvoriť bankový účet, banka HSBC má pre vás riešenie pri ktorom nepotrebujete utility bills

Peniaze v Anglicku – britské libry
V článku nájdete základné informácie o platidle vo Veľkej Británii, pár praktických rád, trochu slangu, ktorý by ste mali ovládať a niekoľko zvláštností.

Najvýhodnejšie sporenie v Anglicku (8% p.a.)
Už vás nebaví sledovať, ako s každým posilňovaním koruny vaše libry strácajú hodnotu? Nenechávajte svoje peniaze „hniť“ na bežnom účte.

Na otvorenie účtu v anglickej banke stačí pas
Okrem účtu Passport od HSBC banky existuje ďalší bankový účet, na otvorenie ktorého už nepotrebujete dokladovať účty za elektrinu alebo plyn na svoje meno. Banka Lloyds ponúka účet Silver Account.

Kurz libry: rok 2007, vyhliadky na rok 2008
V roku 2007 bolo dobré pravidelne meniť libry na koruny. Platí to aj pre rok 2008? Čo nás čaká v tomto roku?

Kurz britskej libry (GBP) a slovenskej koruny (SKK) (1. časť)
Zaujímavé informácie týkajúce sa výmenného kurzu libry a koruny, ako aj aktuálne kurzy ECB.

Kurz britskej libry (GBP) a slovenskej koruny (SKK) (2. časť)
V prvej časti článku sme sa pozreli na výmenný kurz slovenskej koruny a britskej libry zvonku. V tejto časti sa pozrieme na kurzy pekne zblízka.

Ďalší účet na sporenie v UK s úrokom 8%
Máte otvorený bankový účet v HSBC banke? Využite možnosť ukladať aspoň časť svojich úspor na účet so zaujímavým úročením.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Financie“?

 • Koľko peňazí si zobrať do Anglicka
 • V akej forme si peniaze zobrať
 • Ako bude finančne ohodnotená vaša práca a koľko sa z toho dá ušetriť
 • Ako často a v akej forme budete dostávať výplatu za prácu
 • Podrobné vysvetlenie dôležitých pojmov – účty (accounts), karty (cards), najbežnejšie bankové operácie a služby
 • Ako si otvoriť účet v banke
 • Čo budete banke platiť, ak si v nej otvoríte účet
 • Ako vám ušetrené peniaze môžu zarábať ďalšie peniaze a niekoľko osvedčených spôsobov, ako peniaze dostať čo najvýhodnejšie domov.

Hlavným dôvodom hľadania práce v Anglicku sú pre väčšinu z nás peniaze. Máloktorý zamestnávateľ vám bude vyplácať peniaze v hotovosti. Niektorí vám síce budú ochotní platiť šekmi, ale pri ich výmene za hotovosť prídete o nemalú časť svojho zárobku. Preto je v Anglicku potrebné si čo najskôr po príchode otvoriť bankový účet. Ak začnete pracovať a to najmenej 40 hodín týždenne a rovnako týždenne budete vyplácaní, po krátkej chvíli sa vám začnú hromadiť peniaze. Nebudete ich predsa tlačiť do ponožky. Počítajte však s tým, že vám na otvorenie účtu v Anglicku nebude stačiť občiansky preukaz.

V súvislosti s bankou je dobré vedieť, aké služby vám poskytuje, za ktoré platíte a za ktoré nie. V niektorých prípadoch vám môže banka zaúčtovať pokutu, niekedy aj 40 libier. Mali by ste vedieť kde môžete použiť debetnú a kde kreditnú kartu a koľko budete platiť za ich používanie. Objavte výhody internet bankingu.

A aby vám peniaze „nezožrala“ inflácia je dobré ich uložiť na lepšie úročený účet, alebo ich investovať. Rozhodnutie závisí od toho, za aký čas chcete zarobené peniaze použiť. Ak chcete peniaze použiť na Slovensku je dobré poznať spôsoby, akými sa dajú peniaze zarobené v Anglicku dostať domov. Spôsobov je niekoľko a každý je vhodný pri iných podmienkach. Rovnako je v takom prípade dobré sledovať výmenný kurz medzi librou a korunou. Či kurz stúpa alebo klesá vidíme z vývoja kurzu Národnej banky slovenska, nespoliehajte sa však na to, že rovnaký kurz dostanete v zmenárni.


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

 • zarobiť viac peňazí,
 • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
 • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

 • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
 • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
 • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
 • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.