Au pair v Anglicku, Londýne – Au-pair

4 Shares

Au pair v Anglicku (Londýne)Stať sa au pair bola pred vstupom Slovenska do EÚ jednou z mála možností, ako sa dostať do Anglicka (najčastejšie do Londýna) a zarobiť nejaké libry.

Ani vtedy, ani teraz to však nie je práca, od ktorej sa dá očakávať vysoký zárobok. Oficiálne to ani práca nie je, pretože sa nemusíte registrovať do WRS, hostiteľská rodina za vás neplatí odvody, ani dane a aj peniaze, ktoré au-pair dostáva sú vlastne vreckovým a nie mzdou.

Ak teda očakávate od svojho pobytu v Anglicku veľa peňazí, na nápad ísť tam ako au-pair radšej zabudnite. Ak je však pre vás prioritou anglický jazyk a peniaze by boli príjemným bonusom, môže to byť pre vás správna voľba. Tento článok vám podá základné informácie, čo práca au pair v Británii vlastne znamená.

Asi najvhodnejší spôsob, ako sa stať au-pair je využiť služby špecializovanej au-pair agentúry, alebo pracovnej agentúry, ktorá túto možnosť ponúka. Zvlášť ak budete v Anglicku prvý krát, budete sa mať v prípade problémov na koho obrátiť. V nevyhnutnom prípade vám agentúra môže napríklad zabezpečiť náhradnú rodinu.

Na čo máte ako au pair nárok

Všetky podmienky vzťahu au pair a hostiteľskej rodiny, teda vaše aj ich práva a povinnosti by mali byť definované v dohode, resp. zmluve (pozn.: nejde o pracovnú zmluvu), pričom je potrebné zdôrazniť, že by ste v hostiteľskej rodine nemali mať pozíciu slúžky, ale mali by ste sa stať ďalším členom rodiny.

Vaše základné práva a povinnosti hostiteľskej rodiny:

  • hostiteľská rodina musí au pair bezplatne zabezpečiť stravu a ubytovanie,
  • rodina by mala au pair prispôsobiť pracovný čas tak, aby mohla navštevovať jazykový kurz,
  • do týždňa by mala mať dva dni voľno, pričom minimálne jedenkrát do mesiaca toto voľno musí pripadnúť na nedeľu,
  • zvyčajne má au pair za každých odpracovaných 6 mesiacov nárok na týždeň dovolenky,
  • au pair má nárok na týždenné vreckové minimálne 55 libier. V Londýne môže byť dohodnuté vreckové vyššie aj o polovicu.

Rodina môže svoju spokojnosť s vašou prácou prejaviť zvýšením vreckového, prípadne uhradením časti, alebo celých výdavkov na jazykový kurz, dať vám k dispozícii auto, zaplatiť permanentky do fitnes centra a podobne.

Výdavky, s ktorými by mala au-pair počítať

Keďže má au-pair zabezpečenú stravu a ubytovanie, môže sa zdať, že celé vreckové je určené už len na príjemné veci. Nie je to však tak. Vo väčšine prípadov si au-pair sama hradí jazykový kurz, ako aj dopravu do školy a po meste. Rovnako si sama musí platiť dopravu z a do Anglicka, zdravotné poistenie na Slovensku, prípadne aj komerčné poistenie liečebných nákladov v zahraničí.

Povinnosti au pair

Au pair zvyčajne pracuje 5 hodín denne 5 dní v týždni, teda spolu 25 hodín týždenne. Podľa dohody môže tiež tráviť opatrovaním deti tzv. babysittingom jeden až tri večery do týždňa. K povinnostiam au pair patrí nie len starostlivosť o deti (kŕmenie, obliekanie, hranie sa s nimi, prechádzky, sprevádzanie do a zo školy či škôlky, …), ale aj pomoc pri domácich prácach (umývanie riadu, vysávanie, utieranie prachu, žehlenie, atď.).

Najčastejšia dĺžka pobytu je 6, alebo 12 mesiacov, prípadne 2-3 mesiace počas leta.

Kto sa môže stať au-pair?

Aj keď sa sprostredkovateľské agentúry musia pridržiavať určitých pravidiel, presné podmienky, si určuje každá agentúra zvlášť. Napríklad vekové rozmedzie pre au-pair je od 17 do 27 rokov, no niektoré agentúry majú hornú hranicu posunutú vyššie. Okrem primeraného veku by mala byť au-pair osoba zdravá, slobodná a bezdetná. Vyžadovaná je aspoň minimálna znalosť angličtiny a určité skúsenosti so starostlivosťou o deti, niekedy môže byť výhodou vodičský preukaz.

Čo vyžadujú sprostredkovateľské agentúry pri registrácii?

Najčastejšie je potrebné k vyplnenej prihláške doložiť:

  • fotografie (portrét pasového formátu a niekoľko fotografií s deťmi a rodinou),
  • list rodine napísaný v anglickom jazyku,
  • referencie (odporúčania),
  • potvrdenie od lekára o dobrom zdravotnom stave.

Chcete pracovať s deťmi, ale zarobiť viac peňazí? Alternatívou môže byť práca nanny, alebo childminder. Ide už o skutočnú prácu, ktorá so sebou síce prináša daňové a odvodové povinnosti, no príjem je oproti au-pair neporovnateľne vyšší.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Práca“?

  • Kde a akým spôsobom sa dá nájsť práca v Anglicku
  • Istá práca už pred odchodom z domu
  • Ako napísať životopis a motivačný list : návod, tipy a dôležité upozornenia
  • Top 10 tipov a postrehov, ktoré vám uľahčia hľadanie práce
  • Ponuka práce – 11 oblastí v ktorých sa najľahšie hľadá práca v Anglicku
  • Pracovné podmienky v Británii (mzdy, pracovný čas, práca nadčas, zmeny, dovolenky, bezpečnosť, odbory, maródka, skúšobná a výpovedná lehota, …)
  • Pracovná zmluva – čo všetko by mala a môže obsahovať
  • Ideálna práca, alebo 6 tipov na ohodnotenie či je práca dobrá, alebo je lepšie sa poobzerať po inej

Všetky články v sekcii „Práca v Anglicku“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


4 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: