Vianočná kapustnica – recept

39 Shares

Vianočná kapustnica s klobásouVianočná kapustnica patrí k Vianociam rovnako, ako vianočný stromček. Jej chuť a vôňa vám navodí atmosféru domova či si ju uvaríte v Anglicku, Írsku, alebo v Austrálii. Samozrejme ak máte na jej prípravu potrebné suroviny.

Vianočná kapustnica – recept na kapustnicu s klobásou

Kapustnica s klobásou v tanieri

Určite ste boli po Vianociach u niekoho na návšteve a boli ste prekvapení, čo všetko váš hostiteľ do kapustnice dal. Niekto do nej pridáva ryžu, iný zemiaky, ďalší mrveničku. Niekto ju okrem klobásy varí aj s mäsom, vegetariáni zasa úplne bez mäsa. Na Slovensku vraj existuje až 270 druhov kapustnice, preto kapustnica uvarená podľa nasledujúceho receptu nemusí byť presne taká, na akú ste zvyknutí. Je však naozaj chutná a recept veľmi jednoduchý.

Suroviny:

  • kyslá kapusta
  • klobásy
  • cibuľa
  • bobkový list
  • celé čierne korenie
  • mletá sladká paprika
  • rasca

Postup:

V hrnci osmažíme na oleji nadrobno nakrájanú cibuľu, posypeme paprikou a zalejeme malým množstvom vody. Do hrnca pridáme kyslú kapustu, ktorú ak to bolo potrebné sme predtým pokrájali. Pridáme bobkový list, čierne korenie, rascu, sušené huby a zalejeme vodou. Privedieme do varu a na miernom ohni varíme asi 20 minút. Potom do hrnca pridáme klobásky a varíme ďalších 40 minút. Dosolíme podľa chuti. Keď je kapustnica dovarená, klobásy vyberieme a nakrájame na kolieska. Tieto potom pridáme priamo do tanierov. Kapustnicu môžete ešte dochutiť smotanou.

Pár tipov na záver:

– aj keď je kapustnica výborná už v ten deň, keď ju uvaríte, najchutnejšia je po 2-3 dňoch.

– aby mala kapustnica „silu“, kapustu premývajte len vtedy, ak by bola naozaj veľmi kyslá.

Dobrú chuť.

Kde zohnať v Anglicku suroviny na kapustnicu

To najdôležitejšie – kyslú kapustu kúpite bez problémov v supermarkete Tesco, alebo Morissons. Predáva sa v zaváraninových fľašiach a je označená sauerkraut. Vhodnú klobásu môžete kúpiť na trhu, alebo v obchode s poľskými potravinami. Rovnako aj sušené huby a sladkú mletú papriku. Ak chcete, aby vaša kapustnica bola skutočne ako od mamy, ideálne by bolo si tieto suroviny do Anglicka priviezť.

» Viac o slovenských potravinách v Anglicku.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Strava“?

  • Ako vyzerajú potraviny v Anglicku a čo robiť, aby vám chutilo
  • Kde a ako výhodne nakupovať potraviny
  • Anglický spôsob stravovania

Všetky články v sekcii „Stravovanie v Anglicku – potraviny, nápoje“

O autorovi

Peter Marci je zakladateľom portálu Pracavonku.sk a absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov, snažiaci sa pomôcť ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia, začať tam zarábať a plniť si svoje sny. Je tiež autorom kníh Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac. Vo voľnom čase chodí rád po horách, číta knihy a trávi čas so svojou rodinou.

39 Shares

Mohlo by vás zaujímať:

Populárne témy: