Londýn – galérie v Londýne (Anglicko)

0 Shares

Ak máte radi výtvarné umenie, Londýn vám ponúka veľa možností obdivovať diela maliarov, sochárov, ale aj fotografov. Londýnske galérie majú vo svojich zbierkach nie len práce anglických umelcov, ale tiež veľké množstvo diel svetových velikánov. Tak ako najlepšie múzeá v Londýne sú zadarmo, tak aj do väčšiny galérií vám ponúka Londýn voľný vstup.

Ak vám to vaša práca v Londýne dovolí, navštívte aspoň tie naj.

Top 5: Naj galérie v Londýne

National Gallery

Londýn - práca v Londýne - National GalleryPrvé miesto nemôže patriť inej, ako tejto galérii. Jej budova je po Nelsonovom stĺpe druhou dominantou Trafalgar Square. Nájdete v nej najväčšie skvosty umenia, ktoré sa nachádzajú vo Veľkej Británii. Najväčšou pýchou je zbierka diel európskych maliarov. Z tých najvýznamnejších možno spomenúť napríklad. Rembrandta, Renoira, Van Gogha, Cezanna, Moneta, Botticelliho či Velazqueza. Ak máte na Londýn aspoň niekoľko dní, určite sa oplatí vyhradiť si na túto galériu aspoň pár hodín.
Metro: Charing Cross

National Portrait Gallery

Táto galéria sa nachádza hneď vedľa Národnej galérie a ako hovorí samotný názov, je venovaná portrétom. Obsahuje najväčšiu zbierku s touto tematikou na svete. Nájdete tu kresby, maľby, či fotografie známych i menej známych osobností počnúc kráľovskými portrétmi, cez portréty Shakespeara či Byrona, až po „moderný“ The Beatles.
Metro: Charing Cross

Tate Britain

Tate Britain je galéria obsahujúca najväčší počet diel britských umelcov na svete od 16. storočia po súčasnosť. Jej prednosťou je, že vďaka svojej špecializácii môže ponúknuť širší prierez dielami jednotlivých umelcov.
Metro: Pimlico

Tate Modern

Londýn - práca v Londýne - Tate modernAk budete prechádzať cez Millennium Bridge, určite nevynechajte návštevu tejto galérie, aj keby ste mali do nej len nahliadnuť. Vďaka tomu, že sa nachádza v priestoroch bývalej elektrárne patrí svojimi rozmermi k najväčším galériám na svete. Z obrovského vnútorného priestoru môžete mať skutočne pocit, že ste chráme umenia. Z najznámejších mien tu nájdete napríklad diela Picassa, Miroa či Matissa. Vstup do tejto galérie je zadarmo, ale na niektoré výstavy si musíte kúpiť vstupenku. Aj keď nemáte vzťah k umeniu, návšteva galérie sa vám oplatí, pretože kaviareň na siedmom poschodí ponúka nádherný výhľad na centrálny Londýn.
Metro: Southwark

Royal Academy of Arts

Táto galéria je typická svojimi dočasnými výstavami. Na rozdiel od ostatných galérií v Londýne uvedených vyššie však za ich prehliadku musíte zaplatiť. Zaujímavou je letná výstava, do ktorej môže svoje dielo prihlásiť ktokoľvek.
Metro: Piccadilly Circus

V galériách okrem umeleckých diel nájdete aj dobre zásobené predajne s umeleckými predmetmi a knihami o umení.

Ďalšie zaujímavé galérie v Londýne

To že sa nasledujúce galérie nedostali do Top 5 neznemená, nízku kvalitu ich zbierok. Niektoré z nich práve naopak ukrývajú významné umelecké diela.

  • Courtauld Gallery
  • Serpentine Gallery
  • Photographers‘ Gallery
  • Wallace Collection
  • Hayward Gallery
  • ICA Gallery
  • Queen’s Gallery

Treba ešte spomenúť výstavu Dali Universe pri „Londýnskom Oku“, ale mnohých od jej návštevy pravdepodobne odradí vysoké vstupné.

Okrem klasických galérií, nájdete, hlavne v centrálnom Londýne aj veľa komerčných. Ak prechádzate okolo, niektoré z nich určite budú stáť za krátku návštevu.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Výlety“?

  • Zoznamy najzaujímavejších miest, pamätihodností a turistických atrakcií vo Veľkej Británii (Anglicko, Škótsko, Wales)
  • Doprava a ubytovanie na výletoch

Všetky články v sekcii „Výlety vo Veľkej Británii“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: