Londýn – atrakcie, pamiatky v Londýne

16 Shares

… inšpirácie pre vaše výlety do Londýna

Londýn - atrakcie - práca v LondýneLondýn má ako hlavné mesto v Anglicku a v celej Británii výsostné postavenie.
Nespomínam si už kto to povedal, ani či to bolo povedané práve o Londýne a nie o Paríži, ale na Londýn sa to skutočne hodí. „Ak vás omrzel Londýn, omrzel vás život“.

Ak v Londýne nebývate a plánujete ho len navštíviť, určite si na jeho prehliadku vyhraďte minimálne niekoľko dní, ak nie celý týždeň. Je možné stihnúť si pozrieť všetky najznámejšie Londýnske atrakcie za jediný deň. Môžete potom aj povedať, že ste v Londýne boli a všetko videli, no bude vám chýbať pocit, že ste Londýn zažili. Doprajte si čas, aby ste mohli vdýchnuť jeho atmosféru …

Pamätihodnosti Londýna

Big Ben
Jeden z najznámejších symbolov Londýna. Často sa pod týmto názvom chápe zvonica nachádzajúca sa pri budove parlamentu, no Big Ben je v skutočnosti meno zvona s hmotnosťou 13,5 tony, ktorý v tejto zvonici odbíja hodiny.

Buckingham Palace
Tento palác je od 19. storočia kráľovskou rezidenciou. Takmer každý deň o 11.30 hod. môžete pred hlavnou bránou sledovať výmenu stráží. V letných mesiacoch je možné prezrieť si aj časť interiéru tohto paláca.

Houses of Parliament

Londýn (Anglicko) - parlamentImpozantná budova postavená v novogotickom štýle na mieste, kde kedysi stál kráľovský palác. Je miestom zasadnutí britského parlamentu. Pri jeho návšteve si môžete prezrieť obidve snemovne. Hornú – Snemovňu lordov (House of Lords) a Dolnú – Snemovňu ľudu (House of Common). Najkrajší pohľad na parlament je z protiľahlého brehu rieky Temže.

St. Paul´s Cathedral
Katedrála s druhou najväčšou kupolou na svete, ktorá dotvára nezameniteľnú panorámu Londýna. Navrhol ju slávny architekt Sir Christopher Wren a bola dokončená v roku 1711.

Tower Bridge
Zdvíhací most s dvoma vežami, postavený v roku 1894. Je to ďalší zo symbolov Londýna. Návštevníci si môžu prezrieť expozície súvisiace s jeho históriou a tiež sa pokochať výhľadom z prepojenia vrchných častí obidvoch veží.

Tower of London
Malebná pevnosť, ktorá počas svojej histórie plnila najrôznejšie účely. Najznámejšia je ako kráľovské väzenie v ktorom bola uväznená napr. Elizabeth I. V súčasnosti sú v nej uložené kráľovské klenoty. Sprievodcami pri prehliadke sú muži v červeno-čiernom odeve tzv. Beefeaters. Pevnosť sa nachádza v blízkosti Tower Bridge.

Westminster Abbey
Opátstvo sa nachádza v blízkosti parlamentu a je jednou z najzaujímavejších historických budov v Londýne. Je tam pochovaných veľa slávnych osobností svetových dejín a po stáročia slúži ako korunovačné miesto spojeného kráľovstva.

Shakespear´s Globe Theatre
Zrekonštruované divadlo s kruhovým pôdorysom, v ktorom Shakespeare uvádzal svoje slávne divadelné hry.

Ďalšie pamätihodnosti v Londýne, ktoré stoja za zmienku:

Stock Exchange – Londýnska burza

Royal Opera House – Kráľovská opera

Markets – Londýnske trhy

Trhy v Londýne slúžia predovšetkým na nakupovanie, ale vďaka svojej jedinečnej atmosfére v nich môžete stráviť príjemné chvíle aj obyčajnou prechádzkou. Medzi najznámejšie a najväčšie patrí Camden Market so stánkami s umeleckými a etno predmetmi, Greenwich Market a bývalý ovocno-zeleninový trh Covent Garden ktorý teraz v tvoria Apple a Jubilee markets.

Z londýnskych trhov majú asi najbohatšiu históriu Whitechapel Market a trhy na Brick Lane a Petticoat Lane.

Zaujímavé miesta v Londýne

Downing Street č. 10
Dom obliehaný turistami, známy nie len po celej Británii, ale aj vo svete, na ktorom je však zvláštne iba to, že v ňom býva britský premiér.

Piccadilly Circus
Asi najrušnejšia križovatka v centre Londýna známa svietiacimi reklamnými panelmi a tiež fontánou nad ktorou sa vznáša okrídlený Eros s lukom a šípom. Ak ste navštívili Londýn, musíte mať fotografiu z tohto námestia.

Trafalgar Square
Rozľahlé námestie, ktorému dominuje Nelson´s Column (Nelsonov stĺp) vztýčený na počesť víťazstva britskej armády v bitke pri Trafalgare v roku 1805. Námestie je živé, plné turistov, miestnych obyvateľov a hlavne holubov. Na jeho severnej strane sa nachádza National Gallery.

Greenwich
Nultý poludník pretína Anglicko a prechádza práve touto časťou Londýna. Tu si teda môžete urobiť fotografiu na ktorej budete mať jednu nohu na východnej a druhú na západnej pologuli. Nachádza sa tu aj National Maritime Museum, či plachetnica Cutty Sark, na ktorej sa dovážal čierny čaj z Číny. Za povšimnutie stojí aj Old Royal Observatory (Kráľovská hvezdáreň).

British Library
Najväčšia knižnica v Anglicku, ktorej katalógy obsahujú cez 150 miliónov položiek. V malom nenápadnom múzeu, ktoré je v budove knižnice sa nachádzajú také významné dokumenty ktoré tvorili míľniky svetovej histórie a kultúry, ako napríklad Magna Charta, Mozartove notové zošity či Shakespearove rukopisy.

Ďalšie zaujímavé miesta v Londýne:

China Town – čínska štvrť

Chelsea Football Stadion – štadión londýnskeho futbalového klubu,

Millennium Bridge – moderný most nad Temžou, ktorý spája Tate Modern so St. Paul´s Cathedral,

Baker street – ulica na ktorej bývala známa literárna postava, detektív Sherlock Holmes.

Londýnske parky a záhrady

Londýn, to nie sú len rušné ulice, ale aj miesta plné zelene. Parky a parčíky sú hlavne v horúcom letnom počasí preplnené relaxujúcimi Londýnčanmi. Najväčšou zelenou oázou v centrálnom Londýne je Hyde Park a Kensington Gardens o niečo menšie sú Green Park a St James’s Park. Viac na sever sa nachádza rozsiahly Regent’s Park. Okrem zelene vo väčšine z nich nájdete aj jazierko. Prechádzka, alebo posedenie v parku vás určite osvieži na vašich potulkách po Londýne.

Najzaujímavejšie atrakcie v Londýne

London Eye (Londýnske koleso)British Airways London Eye (Londýnske koleso)

Najväčšia konštrukcia takéhoto druhu na svete je aj najväčšou novodobou atrakciou v Londýne. Z jeho presklených kapsúl sa vám naskytne pohľad na celý Londýn.

Madame Tussaud´s
Slávny svet voskových figurín, v ktorom nájdete veľa známych osobností minulosti aj súčasnosti.

Ďalšie londýnske atrakcie:

London Aquarium – Londýnske akvárium, ktoré vám dovolí zblízka nahliadnuť do podmorského sveta,
London Dungeon – Londýnske katakomby.

Londýnske múzeá a galérie

Pretože má Londýn múzeí a galérií veľa a ich úroveň je vysoká, sú im venované samostatné články.
» Londýn múzeá
»Londýn galérie

Tipy pre návštevu Londýna

  • Ak sa chcete pozrieť na Londýn z vtáčej perspektívy, ale nemáte peňazí nazvyš (za výhľad z London Eye, Tower Bridge aj St. Paul´s Cathedralsa platí), Odvezte sa výťahom do kaviarne v Tate Modern. Nebude to síce 360 stupňový výhľad, ale je zadarmo a bez dlhého čakania ako na Londýnskom oku
  • Ak toho v Londýne chcete za deň stihnúť naozaj veľa, oplatí sa vám kúpiť celodenný lístok na metro. Ak by ste ho porovnali s lístkami na jednu jazdu, tak už bezmála po dvoch jazdách cestujete prakticky zadarmo
  • Ak máte čas, môžete si urobiť prechádzku popri Temži od Westminster Bridge až po Tower Bridge. Pozdĺž celého južného brehu sa nachádza chodník určený práve na to.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Výlety“?

  • Zoznamy najzaujímavejších miest, pamätihodností a turistických atrakcií vo Veľkej Británii (Anglicko, Škótsko, Wales)
  • Doprava a ubytovanie na výletoch

Všetky články v sekcii „Výlety vo Veľkej Británii“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


16 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: