Letné brigády – tipy

11 Shares

Niekoľko tipov pre letné brigády.

  • Aj keď je v lete veľký dopyt po brigádnikoch, letné brigády sa oplatí zháňať v niekoľko mesačnom predstihu. Záujemcov o brigádu je tiež dosť a voľné miesta sa rýchlo zaplnia. Samozrejme je možné nájsť brigádu aj priamo v krajine, ale ak hľadáte prácu až počas prázdnin prichádzate o cenný čas, počas ktorého ste mohli už pracovať a zarábať.
  • Ak brigádujete v zahraničí len krátko (napr. len počas leta) a zamestnávateľ vám zráža z výplaty daň (vidíte to na výplatných páskach), je veľká pravdepodobnosť, že zaplatenú daň môžete získať späť. Nedeje sa to však automaticky, ale o vrátenie dane musíte požiadať. Buď to môžete urobiť sami, alebo môžete využiť služby agentúry, ktorá sa na to špecializuje. Aj keď to za dva mesiace práce nebude závratná suma, sú to pre vás peniaze pre ktoré už nemusíte pracovať.
  • Veľa práce, hlavne na farmách nie je len v júli a auguste, ale aj s septembri a začiatkom októbra. Ak študujete na vysokej škole, nenastupujete do ďalšieho ročníka 1. septembra. Vďaka tomu si môžete predĺžiť svoju brigádu a využiť to, že veľa študentov sa už vrátilo domov a stále je dopyt po pracovníkoch. Nájsť brigádu na mieste je vtedy jednoduchšie.
  • Ak ste študent a nemáte ešte vybavenú kartu ISIC, určite si ju pred odchodom vybavte. Poskytne vám v zahraničí zľavy napríklad na dopravu, kultúru, ale aj na ubytovanie, či jedlo. Využijete ju hlavne ak sa vaša letná brigáda nemá byť len o práci, ale aj cestovaní a spoznávaní cudzej krajiny.
  • Aj ak máte všetko čo sa týka letnej brigády dopredu vybavené, pripravte sa na to, že veci nemusia ísť presne podľa plánu. Aj keď máte dohodnuté komfortné ubytovanie, spacák by mal mať vo vašom batohu svoje miesto. Nezabudnite tiež na finančnú rezervu pre prípad núdze a uistite sa, že máte v telefóne aktivovaný roaming a na karte dostatočný kredit aby ste mohli komunikovať s rodinou.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


11 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: