Letné brigády – tipy

Niekoľko tipov pre letné brigády.

 • Aj keď je v lete veľký dopyt po brigádnikoch, letné brigády sa oplatí zháňať v niekoľko mesačnom predstihu. Záujemcov o brigádu je tiež dosť a voľné miesta sa rýchlo zaplnia. Samozrejme je možné nájsť brigádu aj priamo v krajine, ale ak hľadáte prácu až počas prázdnin prichádzate o cenný čas, počas ktorého ste mohli už pracovať a zarábať.
 • Ak brigádujete v zahraničí len krátko (napr. len počas leta) a zamestnávateľ vám zráža z výplaty daň (vidíte to na výplatných páskach), je veľká pravdepodobnosť, že zaplatenú daň môžete získať späť. Nedeje sa to však automaticky, ale o vrátenie dane musíte požiadať. Buď to môžete urobiť sami, alebo môžete využiť služby agentúry, ktorá sa na to špecializuje. Aj keď to za dva mesiace práce nebude závratná suma, sú to pre vás peniaze pre ktoré už nemusíte pracovať.
 • Veľa práce, hlavne na farmách nie je len v júli a auguste, ale aj s septembri a začiatkom októbra. Ak študujete na vysokej škole, nenastupujete do ďalšieho ročníka 1. septembra. Vďaka tomu si môžete predĺžiť svoju brigádu a využiť to, že veľa študentov sa už vrátilo domov a stále je dopyt po pracovníkoch. Nájsť brigádu na mieste je vtedy jednoduchšie.
 • Ak ste študent a nemáte ešte vybavenú kartu ISIC, určite si ju pred odchodom vybavte. Poskytne vám v zahraničí zľavy napríklad na dopravu, kultúru, ale aj na ubytovanie, či jedlo. Využijete ju hlavne ak sa vaša letná brigáda nemá byť len o práci, ale aj cestovaní a spoznávaní cudzej krajiny.
 • Aj ak máte všetko čo sa týka letnej brigády dopredu vybavené, pripravte sa na to, že veci nemusia ísť presne podľa plánu. Aj keď máte dohodnuté komfortné ubytovanie, spacák by mal mať vo vašom batohu svoje miesto. Nezabudnite tiež na finančnú rezervu pre prípad núdze a uistite sa, že máte v telefóne aktivovaný roaming a na karte dostatočný kredit aby ste mohli komunikovať s rodinou.


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

 • zarobiť viac peňazí,
 • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
 • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

 • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
 • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
 • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
 • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.