Sezónna práca v Rakúsku v cestovnom ruchu

11 Shares

Rakúsko je turisticky atraktívnou krajinou. Môže návštevníkom ponúknuť nielen prírodné krásy, ale aj historické a kultúrne pamiatky. S dovolenkou v horách sa spájajú predovšetkým športové aktivity. V lete turistika, horolezectvo, jazda na bicykli a podobne, zime lyžovanie, snowboarding atď.

Počet návštevníkov prudko stúpa počas turistickej sezóny. Na to musia majitelia hotelov, reštaurácií a ďalších zariadení ponúkajúcich služby zareagovať zvyšovaním počtu zamestnancov. Vďaka vyššiemu dopytu po pracovnej sile sa dá získať práca v Rakúsku na niekoľko mesiacov omnoho jednoduchšie.

Aké sú možnosti práce v oblasti cestovného ruchu?

Práca v Rakúsku v reštaurácii

Reštaurácie často trpia nedostatkom personálu, a to nielen v turistickej sezóne. Mimo, ale aj počas sezóny je v ponuke predovšetkým práca pre kuchára.
Hlavne v sezóne je okrem kuchárov hľadaný aj ďalší personál, ako čašník / servírka alebo pomocná sila v kuchyni (umývač riadu, pomocník kuchára).

Samozrejme kvalifikovaný pracovník (napr. kuchár) je lepšie ohodnotený, ako pracovník bez kvalifikácie (umývanie riadu).

Široké možnosti uplatnenia ponúkajú v oblasti stravovania aj podniky rýchleho občerstvenia, predovšetkým tie, ktoré pracujú pod svetovými značkami. Aj nekvalifikovaný personál je veľmi rýchlo zaškolený.

Práca bare, krčme, alebo kaviarni

V bare, krčme, v kaviarni a podobných zariadeniach môže nájsť uplatnenie najmä profesie čašník a servírka, barman, barista, vo veľkých podnikoch niekedy tiež zberač prázdnych pohárov alebo iný pomocník.

V takýchto podnikoch sa musíte pripraviť na prácu do neskorých nočných hodín. Vašu mzdu ale na druhej strane môže výrazne zvýšiť sprepitné od zákazníkov.

Práca v hoteli, horskej chate v Alpách

Ďalšou možnosťou uplatnenie v cestovnom ruchu je práca v hoteli. Jednou z výhod práce v hoteli je zabezpečené ubytovanie a stravovanie, bezplatne alebo za paušálnu, nie veľmi vysokú cenu. Mzda radových zamestnancov v hoteli samozrejme nedosahuje priemernú mzdu, ale je vyššia ako minimálna mzda v Rakúsku.

Medzi miesta, o ktoré je možné sa v hoteli uchádzať patrí predovšetkým: recepčný/recepčná, chyžná, obsluha, údržbár, prípadne pomocník v práčovni.

Pretože väčšina hotelov ponúka aj stravovanie, uplatnenie tu nájde aj kuchár, čašník, pomocník v kuchyni, barman a pod.

Popri klasických hoteloch sa môžete zamestnať aj v hosteloch, horských hoteloch, chatách, penziónoch alebo iných zariadeniach ponúkajúcich ubytovanie.

Ďalšie možnosti uplatnenia v oblasti cestovného ruchu

Okrem spomenutých profesií, spojených s ubytovacími a stravovacími službami môžete nájsť v cestovnom ruchu aj ďalšie príležitosti na brigádu. Predovšetkým sa jedná o pozície, ktoré pomáhajú vyplniť, alebo spríjemniť hosťom pobyt na dovolenke. Jedná sa napríklad o profesie:

  • masér/masérka,
  • animátor,
  • inštruktor (lyžovania, snowbordingu, windsurfingu, atď.),
  • disk jockey,
  • obsluha vleku,
  • pracovník v požičovni športových potrieb (lyží, bicyklov a pod.),
  • plavčík,
  • dozor v detskom kútiku,
  • atď.

Podmienky kladené, na uchádzača o zamestnanie

Prácu si môžete nájsť aj bez nutnosti ovládať cudzí jazyk. Samozrejme, ale len na také pozície, pri ktorých nie je potrebné často komunikovať, či už so zákazníkmi, alebo inými pracovníkmi. Podľa potreby komunikácie sa u jednotlivých profesií vyžaduje nutná úroveň znalosti nemeckého jazyka.

U kvalifikovaných profesií, ako je napríklad kuchár sa vyžaduje potrebná kvalifikácia. Veľkou výhodou sú predchádzajúce skúsenosti s prácou, o ktorú sa uchádzač uchádza.

Niekedy záleží tiež na šťastí. Byť v správnom čase na správnom mieste. Alebo ak máte osobné čaro, môže vás zamestnávateľ prijať aj keď nutne nových zamestnancov nehľadá.

Takisto záleží na tom, ako nutne potrebuje zamestnávateľ obsadiť voľné pracovné miesto.  Veľkou výhodou môže byť pre vás to, že potrebuje pomoc veľmi rýchlo. Vtedy vás môže prijať, aj keď celkom nespĺňate potrebné požiadavky.

Ako a kde hľadať prácu v cestovnom ruchu

Najjednoduchšie, ešte zo Slovenska je možné nájsť sezónne práce v Rakúsku v cestovnom ruchu cez internet. Množstvo ponúk nájdete na rakúskych pracovných portáloch, zvlášť tých špecializovaných na gastronómiu a turizmus, ako je napríklad hotelcareer.at alebo hogastjob.com.

Na sprostredkovanie zamestnania môžete, samozrejme, využiť aj pracovné agentúry, či už slovenské, alebo rakúske.

Priamo na mieste sa k práci môžete dostať aj tým, že budete reagovať na inzerát vo výklade reštaurácie, kaviarne a podobne, alebo sa budete pýtať na prácu priamo v hoteli, alebo horskej chate.

Využiť môžete aj ďalšie spôsoby, ako nájsť pracovné ponuky.

Čo sa týka lokality, najviac pracovných príležitostí sa samozrejme nachádza vo veľkých, turisticky atraktívnych mestách (Viedeň, Salzburg, atď.) a v známych alpských (lyžiarskych) strediskách.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


11 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: