Vianočné tradície a zvyky v Anglicku

12 Shares

Anglicko - vianočné zvyky v UKAj Briti majú vianočný stromček, ale vianočný kapor im vôbec nič nehovorí. Ani darčeky nenosí Ježiško, ale Fahter Christmas (otec Vianoc), obdoba amerického Santa Clausa. Tento článok nadväzuje na oslavy Vianoc v Anglicku a prináša ďalšie vianočné zvyky.

Christmas Crackers

Podľa tradície sa christmas cracker dáva každému pri štedrovečernom stole vedľa jeho taniera. Je to papierová rúrka v tvare väčšej salónky, ktorá pri roztrhnutí pukne ako slabá petarda. Trhajú sa po vianočnej večeri tak, že ich dvaja ľudia chytia každý za jeden koniec a jeden z nich potiahne. Z vnútra vypadne papierová kráľovská koruna, alebo malá plastová hračka a papierik so „suchým“ anglickým vtipom – slovnou hračkou. Napríklad:
What do you get when you cross a snowman with a vampire?
Frostbite!

alebo
How do snowmen get around?
They ride an icicle.

Túto trofej získava buď ten, komu ostala v ruke väčšia časť crackera, alebo ten komu cracker patril.

Vianočné pečivo

Tradičným vianočným pečivom sú v Británii Mince Pies. Sú to malé koláčiky s priemerom asi 5 cm, ich plnku tvorí mincemeat. Mincemeat, nemá nič spoločné s mäsom. Je to zmes nasekaného sušeného ovocia (hrozienok, marhúľ, jabĺk, …), orechov a brandy. Predtým, ako sa touto zmesou naplnia koláčiky, nechá sa niekoľko týždňov postáť. S týmito koláčikmi sa potom oslavuje aj Nový rok.

Koledy a vianočné piesne

Vianočné koledy (Christmas Carols) patria v Anglicku k najstarším vianočným zvykom. Spievanie kolied je veľmi populárne a sú neoddeliteľnou súčasťou Vianoc.

Vianočné pohľadnice

Aj keď u nás už vo veľkej miere SMS-ky nahrádzajú posielanie vianočných pozdravov poštou, v Británii tento zvyk ešte stále pretrváva (kto vie dokedy). Vianočné pohľadnice (Christmas Cards) sa v Spojenom kráľovstve nie len posielajú, ale sa aj priamo rozdávajú. Nebuďte preto prekvapení, ak v práci pred sviatkami dostanete vianočnú pohľadnicu od každého anglického kolegu, to isté sa ale samozrejme očakáva aj od vás. Vianočné pozdravy sa vystavujú doma na kozubovej rímse. Zaujímavosťou sú špeciálne recyklačné boxy, kam môžete po Vianociach vhodiť všetky vianočné pohľadnice ktoré ste dostali. Je to odpoveď na to obrovské množstvo pohľadníc, ktoré po Vianociach končilo v domovom odpade.

Vianočná výzdoba

Vianočná výzdoba - imeloImelo (Mistletoe) a cezmína (Holly) patria v Anglicku k tradičnej vianočnej dekorácii, veď kto by nepoznal známy zvyk bozkávania sa pod imelom. Samozrejmosťou je bohato zdobený vianočný stromček a svetelná výzdoba okien. Veľké množstvo vianočných ozdôb v obchodoch spôsobuje, že niektoré domy sú vyzdobené až gýčovo.

Vianočný puding, otec Vianoc, vianočné pančochy a ostatné veci týkajúce sa Vianoc v Británii boli spomenuté v článku Ako sa oslavujú Vianoce v Anglicku.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Ako na to“?

  • To najdôležitejšie, čo by ste mali o Anglicku vedieť
  • 10 vecí, ktoré musíte zariadiť pred odchodom
  • Zoznam toho, čo by ste si mali zbaliť na cestu
  • 10 vecí ktoré by ste doma v žiadnom prípade nemali zabudnúť
  • 10 krokov, ktoré vás rýchlo dostanú na úroveň ľudí, ktorý sú v Anglicku už oveľa dlhšie
  • 10 postrehov a tipov, ktoré vám zjednodušia život, ušetria vám problémy a možno aj peniaze
  • 10 vecí, ktoré je nutné urobiť, keď natrvalo odchádzate z Anglicka

Všetky články v sekcii „Ako na Anglicko – rôzne informácie“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


12 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: