Zákaz fajčenia v Anglicku

0 Shares

Zákaz fajčenia v Anglicku (UK)Po zavedení proti fajčiarskych opatrení v Anglicku, platí zákaz fajčenia v uzavretých verejných priestoroch už v celej Veľkej Británii. Okrem toho, že sú v Anglicku cigarety drahé, môže sa vám odteraz pri výbere nesprávneho miesta predražiť aj samotné fajčenie.

Na britských ostrovoch začalo s obmedzovaním fajčenia v roku 2004 Írsko. V roku 2006 sa pridalo Škótsko a v apríli 2007 aj Severné Írsko a Wales. V Anglicku platí tento zákaz od 1. júla 2007.

Kde je fajčenie zakázané?

Cigarety v AnglickuPodľa nových predpisov je zakázané v Anglicku fajčiť vo všetkých uzavretých verejných priestoroch a pracoviskách. Táto kategória zahŕňa aj krčmy, bary, kluby, kaviarne, obchody, kancelárie, úrady, továrne a podniky. Fajčenie je tiež zakázané vo verejných dopravných prostriedkoch a tiež vo vozidlách používaných na prácu, viac ako jedným pracovníkom.

Nefajčiarke priestory musia byť označené (značku vidíte na obrázku pod názvom článku a vpravo). Za neoznačenie hrozí zodpovednej osobe pokuta až do výšky 1000 libier.

Okrem fajčenia všetkých druhov cigariet sa zákaz týka aj cigár a klasických aj vodných fajok.

Aké budú postihy pre fajčiarov?

Za fajčenie na zakázanom mieste môže byť fajčiarovi udelená bloková pokuta 50 libier. Ak ju zaplatí do 15 dní, môže byť znížená na 30 libier. Pri vymáhaní zaplatenia pokuty súdnou cestou, sa jej výška môže vyšplhať až na 200 libier.

Kde sa fajčiť môže?

Aj keď to vyzerá, že sa fajčiť už nesmie skoro nikde, cigaretu si môžete aj naďalej zapáliť na otvorenom priestranstve a v doma. Takisto môžete fajčiť vo svojom aute, ak nie je primárne používané na prácu.

Čo sa od tohto opatrenia očakáva?

Očakáva sa, že po zavedení nových opatrení sa zvýši počet nefajčiarov (príležitostní fajčiari prestanú fajčiť úplne), zníži sa počet vyfajčených cigariet u aktívnych fajčiarov a celkovo tak dôjde k ozdraveniu obyvateľstva. O tom, že by to tak skutočne mohlo byť svedčia skúsenosti krajín, ktoré takýto zákaz zaviedli už skôr.

Zdroj: Smokefree

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Ako na to“?

  • To najdôležitejšie, čo by ste mali o Anglicku vedieť
  • 10 vecí, ktoré musíte zariadiť pred odchodom
  • Zoznam toho, čo by ste si mali zbaliť na cestu
  • 10 vecí ktoré by ste doma v žiadnom prípade nemali zabudnúť
  • 10 krokov, ktoré vás rýchlo dostanú na úroveň ľudí, ktorý sú v Anglicku už oveľa dlhšie
  • 10 postrehov a tipov, ktoré vám zjednodušia život, ušetria vám problémy a možno aj peniaze
  • 10 vecí, ktoré je nutné urobiť, keď natrvalo odchádzate z Anglicka

Všetky články v sekcii „Ako na Anglicko – rôzne informácie“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: