Ostávate na Vianoce v Anglicku? Ak áno, pravdepodobne na to máte jeden z nasledujúcich dôvodov: nedali vám na sviatky dovolenku, nestihli ste si kúpiť letenku, kým bola ešte za rozumnú cenu, alebo sa vám jednoducho nechce v zime cestovať na Slovensko. Nech už je váš dôvod akýkoľvek, Vianoce by ste mali osláviť ako sa patrí.
To čo robí Vianoce Vianocami sú tradície a to, že sme v kruhu svojich najbližších. Najbližších asi v Anglicku mať nebudete, ale vďaka tradíciám si môžete vytvoriť domácu vianočnú atmosféru aj ďaleko od domova. Aj Briti majú svoje tradície a kým vy si budete naberať do taniera vianočnú kapustnicu, u vašich anglických susedov sa bude diať niečo celkom iné. Ako trávia Briti vianočné sviatky sa dozviete v tomto článku.
Vianoce v Británii
24. december – Christmas Eve
Pre nás je tento deň tým najslávnostnejším. Sadáme si k štedrovečernému stolu a po večeri si pod vianočným stromčekom rozbaľujeme darčeky. Angličania sa v tento deň ešte len pripravujú na tú najväčšiu slávu. Spievajú koledy, balia darčeky a deti si večer pred spaním vešajú na koniec postele, alebo na rímsu kozuba vianočné pančuchy (Cristmas stocking).
V Británii nenosí deťom darčeky Ježiško. Nosí ich Father Christmas (otec Vianoc), ktorý sa v noci z 24. na 25. decembra spustí cez komín do domu a naloží ich do pančúch na kozube alebo posteli. Čo sa do nich nevmestí dá pod vianočný stromček. Samozrejme len ak boli deti celý rok poslušné.
25. december – Christmas Day
Toto je v Anglicku vianočný deň s veľkým „D“. Oslavovať sa začína hneď ráno keď sa všetci zídu pri vianočnom stromčeku a rozbaľujú darčeky. Hlavným jedlom tohto slávnostného dňa je Christmas dinner. Podľa názvu by to mala byť vianočná večera, ale toto jedlo sa začína jesť už okolo obeda. Tvorí ho pečený moriak, ktorý je servírovaný s pečenými zemiakmi a zeleninou, plnkou a brusnicovou omáčkou.
Po moriakovi nasleduje tradičný Christmas pudding. Nie je to však puding, ako ho poznáme my, ale niečo ako ovocný koláč s hrozienkami, čerešňami a orieškami. Tento koláč sa jedáva poliaty skutočným pudingom, podobným s akým jedávame dukátové buchtičky. Po večeri sa trhajú Christmas Crackers.
26. december – Boxing Day
Aj v tento deň je ešte štátny sviatok – public holiday. Tradíciou je spojený s dávaním malých darčekov, alebo peňazí tým, ktorí to potrebujú. Teórií o vzniku názvu Boxing Day je viac. Jedna z nich ho odvodzuje od takzvaných Christmas Boxes – peňažných darov, ktoré sa v minulosti dostávali služobníctvu. Do dnešných dní sa tento zvyk preniesol v podobe dávania drobných pozorností napr. poštárovi, mliekarovi (ktorý po domoch ráno rozváža mlieko), teda ľuďom, ktorý nám denne svojou prácou slúžia a uľahčujú život.
Tento deň trávia Briti rôznymi spôsobmi. Môže to byť návšteva priateľov, účasť na športovom podujatí, alebo jednoducho oddych. Moderným a veľmi populárnym zvykom sa stáva nakupovanie. Obchodné centrá totiž začínajú vianočné výpredaje už v tento deň.
Hromadná doprava v UK počas vianočných sviatkov
Počas Vianoc je v Británii najspoľahlivejším dopravným prostriedkom vaše vlastné auto. Mestská hromadná doprava je totiž v tomto období značne obmedzená.
24.decembra – MHD jazdí najčastejšie ako v sobotu, alebo v nedeľu a končí svoju prevádzku o čosi skôr.
25.decembra – nejazdia vôbec žiadne spoje. Výnimkou býva len spojenie na letisko.
26.decembra – verejná doprava vôbec nepremáva, alebo sú spoje veľmi obmedzené.
Autobusy môžu mať počas Vianoc inak zmenené cestovné poriadky, ako napríklad metro alebo električky. Preto ak máte v pláne používať počas vianočných sviatkov mestskú hromadnú dopravu, overte si dopredu ako budú autobusy, električky či metro v konkrétny deň jazdiť. Upravené cestovné poriadky môžu platiť aj pre 27. a 28. december.
Je dobré vedieť, čo robia na Vianoce vaši susedia. Ak si však chcete vy sami vytvoriť v zahraničí vianočnú atmosféru, navodia vám ju naše slovenské vianočné tradície. Možno vám príde vhod recept na vianočnú kapustnicu.
V ďalšom článku nájdete vianočné tradície a zvyky, ktoré sa udržiavajú v Británii
Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Ako na to“?
- To najdôležitejšie, čo by ste mali o Anglicku vedieť
- 10 vecí, ktoré musíte zariadiť pred odchodom
- Zoznam toho, čo by ste si mali zbaliť na cestu
- 10 vecí ktoré by ste doma v žiadnom prípade nemali zabudnúť
- 10 krokov, ktoré vás rýchlo dostanú na úroveň ľudí, ktorý sú v Anglicku už oveľa dlhšie
- 10 postrehov a tipov, ktoré vám zjednodušia život, ušetria vám problémy a možno aj peniaze
- 10 vecí, ktoré je nutné urobiť, keď natrvalo odchádzate z Anglicka