Kurz libry na koruny pred prijatím eura

0 Shares

Pre aktuálny kurz libra / euro kliknite tu.

Intervencie NBS na devízovom trhu a vstup Slovenska do eurozóny

Aj keď sa Národná banka slovenska (NBS) snaží udržať kurz koruny čo najstabilneší, jej vplyv na devízové (po anglicky foreign exchange) trhy je skôr symbolický. Len pre ilustráciu. NBS môže predávať a nakupovať koruny na devízovom trhu len do výšky svojich devízových rezerv, ktorých výška bola k 10. januáru necelých 14 miliárd amerických dolárov. Súkromné banky a to aj slovenské majú k dispozícii niekoľko násobne väčšie množstvo peňazí na obchodovanie na devízovom trhu. Z toho vyplýva, že vplyv NBS na devizový trh nie až taký významný.

Podstatné je, že sa NBS snaží udržať kurz koruny voči euru v pásme ±15% okolo centrálnej parity. Centrálne parita je hodnota na ktorej je koruna obrazne povedané prikovaná k euru. V novembri 2005, kedy slovenská koruna vstúpila do ERM II došlo k rozhodnutiu, že Slovensko sa do roku 2009 začlení medzi krajiny eurozóny, tj. príjme euro za svoje zákonné platidlo. Bol stanovená kurz 38,4550 SKK/EUR a koruna do roku 2009 nesmela posilniť či oslabiť od tejto parity o viac ako 15%. Teda mohla sa pohybovať v rozmedzí 32.6868 SKK/EUR až 44,2233 SKK/EUR.

Slovenská ekonomika však rástla rýchlejšie, ako sa očakávalo, preto, aj keď to nie je bežné, došlo ku zmene centrálnej parity. Nová úroveň sa oproti pôvodnej posunula o 8,5 % na 35,4424 SKK/EUR. Nové hranice, v ktorých sa teraz môže koruna pohybovať sú teda 40,7588 SKK/EUR a 30,1260 SKK/EUR.

Okrem toho musí Slovensko do stanoveného termínu splniť aj ostatné maastrichtské kritériá.

Aký bol ale hlavne bude kurz slovenskej koruny

Na Slovensko neustále prúdi veľký počet zahraničných investícií, napr. v podobe automobiliek Kia a Peugeot či investícií do budovania aquaparkov a hotelov v Tatrách. Tieto vytvárajú stúpajúci dopyt po korune a výsledkom je, že koruna od konca roka 2005 posilnila voči euru takmer o 4 koruny, teda zhruba o 9%. Ďalší tlak na korunu prišiel s investíciou Samsungu.

Až do marca 2007 bolo zrejmé, že ak sa Slovensko aj naďalej bude približovať ku vstupu do eurozóny, aby boli splnené dohodnuté podmienky (pohyb ±15%) koruna môže aj naďalej posilňovať voči euru a tiež libre, asi ešte o ďalších 6%. Po posune centrálnej parity o 8,5 % sa možné posilnenie zvýšilo na 14,5%.

V horizonte najbližších dvoch rokov (2007 a 2008) to znamená možné oslabenie libry až o 7 slovenských korún.

Ako neprichádzať o peniaze, keď koruna posilňuje?

Zdá sa, že koruna bude aj naďalej posilňovať, preto treba na tento trend reagovať. Ak plánujete použiť v Anglicku zarobené peniaze na Slovensku, je dobré libry čo najskôr meniť na slovenské koruny. Ak ich nechcete použiť okamžite, je dobré ich do tej doby vhodne investovať. Časté prevody malých súm na Slovensko však nemusia byť výhodné, kvôli transakčným poplatkom. Optimálnym riešením môže byť zhromažďovanie peňazí v Anglicku na účte vyššie úročenom (napr. ISA účet) a následne prevádzať na Slovensko vyššie sumy. Pri zvlášť vysokom výnose v Británii môže byť výhodnejšie sporiť po celú dobu tam. Výnos však musí byť vyšší, ako možná kurzová strata plus potenciálny výnos pri investovaní na Slovensku.

Aj keď vieme, prečo sa kurz mení, môžeme na základe toho jeho budúcnosť len odhadnúť. Vplývajúcich faktorov je príliš veľa a preto sa na váš predpoklad nikdy na 100% nespoliehajte. Podľa predpovedí skúsených a odborne zdatných analytikov sa môžete orientovať, ale tiež ich berte s určitou rezervou. Navyše, aj keď si kurz udržiava určitý trend, nevyhne sa krátkodobým výkyvom, ktoré môžu byť niekedy dosť výrazné.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Financie“?

  • Koľko peňazí si zobrať do Anglicka
  • V akej forme si peniaze zobrať
  • Ako bude finančne ohodnotená vaša práca a koľko sa z toho dá ušetriť
  • Ako často a v akej forme budete dostávať výplatu za prácu
  • Podrobné vysvetlenie dôležitých pojmov – účty (accounts), karty (cards), najbežnejšie bankové operácie a služby
  • Ako si otvoriť účet v banke
  • Čo budete banke platiť, ak si v nej otvoríte účet
  • Ako vám ušetrené peniaze môžu zarábať ďalšie peniaze a niekoľko osvedčených spôsobov, ako peniaze dostať čo najvýhodnejšie domov.

Všetky články v sekcii „Peniaze v Anglicku (Británii)“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: