Peniaze v Anglicku – britské libry

2 Shares

… ako je to s bankovkami a mincami vo Veľkej Británii

Anglická libra (1 GBP)Vďaka tomu, že Veľká Británia nevstúpila do európskej menovej únie, na čo má určite svoj dôvod, platí sa v Anglicku ešte stále britskými librami. V článku sa zoznámite s týmto platidlom a nájdete niekoľko tipov a rád súvisiacich s britskými bankovkami a mincami.

Základné informácie o platidle vo Veľkej Británii

Libra sa po anglicky píše pound a označuje sa L (značka sa píše pred sumu: L 100). Na kurzových lístkoch ju nájdete pod označením GBP (Great Britain Pound), čo je jej medzinárodná skratka. Niekedy sa používa aj názov libra šterlingov (Pound Sterling). Kvôli veľkému množstvu kolegov Poliakov sa vám určite bude hodiť aj poľský preklad libry – funt.

Jednu libru tvorí 100 pencí. Jednotné číslo je v angličtine penny, množné číslo pence. Skratka pre pence je p a číta sa jednoducho „pí“.

Bankovky v Británii majú hodnoty 50, 20, 10 a 5 libier. Mince sú v hodnotách 1p , 2p, 5p, 10p, 20p a 50p, L 1, L 2.

Praktické informácie

  • Mince sa v Británii používajú často a sú dosť veľké a ťažké, preto je dobré mať na drobné dostatočne pevnú a veľkú peňaženku (keď vám z L 10 bankovky v obchode vydajú L 8 v L 1 minciach určite ju oceníte).
  • V Británii sa môžete okrem anglických libier stretnúť aj s librami škótskymi. V Anglicku sa vám to môže stať naozaj výnimočne. Ak však pracujete v Škótsku, alebo ste tam boli nedávno na výlete a beriete si na Slovensko hotovosť, presvedčte sa že medzi bankovkami nemáte žiadne škótske libry. Ich výmena mimo Británie je problematická.

Libry v hovorovej reči

V hovorovej reči sa môžete často stretnúť so slovíčkom quid. V preklade je to libra, ale aj libry, pretože v množnom čísle sa nepridáva prípona -s (napr. fifty quid). Ak sa rozpráva o bankovke L 10 môžete počuť tenner ak o L 5 bankovke fiver. Tisícky sú v hovorovo grand.

Zvláštnosti

  • Do ruky sa vám v Anglicku bežne dostanú perom, alebo fixou popísané bankovky. Okrem iného je to preto, že niektorí ľudia peniaze používajú ako poznámkový papier a takisto niektoré pokladníčky si po prepočítaní zväzku bankoviek poznačia celkovú sumu na bankovku, ktorá je na vrchu. Takéto bankovky sú v Anglicku naozaj bežné, preto sa nad nimi vôbec nemusíte pozastavovať.
  • Keď si vyberáte v banke hotovosť, na prepočítavanie bankoviek sa takmer vôbec nepoužívajú počítacie stroje. Aj niekoľko hrubých zväzkov bude pokladníčka pred vami prepočítavať ručne.
  • S L 50 bankovkami sa v Anglicku stretnete veľmi zriedka. V banke ich na požiadanie môžete dostať, ale bankomat vám vydá maximálne 20-librovky. Väčšie nákupy sa v Anglicku spravidla platia platobnými kartami, ale aj ak platíte vysoký nájom v hotovosti, skôr sa očakáva, že prídete s kopou desiatok a dvadsiatok ako s niekoľkými päťdesiatkami.
  • Poznávacím znamením každej britskej bankovky, alebo mince je portrét kráľovnej.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Financie“?

  • Koľko peňazí si zobrať do Anglicka
  • V akej forme si peniaze zobrať
  • Ako bude finančne ohodnotená vaša práca a koľko sa z toho dá ušetriť
  • Ako často a v akej forme budete dostávať výplatu za prácu
  • Podrobné vysvetlenie dôležitých pojmov – účty (accounts), karty (cards), najbežnejšie bankové operácie a služby
  • Ako si otvoriť účet v banke
  • Čo budete banke platiť, ak si v nej otvoríte účet
  • Ako vám ušetrené peniaze môžu zarábať ďalšie peniaze a niekoľko osvedčených spôsobov, ako peniaze dostať čo najvýhodnejšie domov.

Všetky články v sekcii „Peniaze v Anglicku (Británii)“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


2 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: