Ako si vybrať mobilného operátora v Anglicku

10 Shares

… niekoľko tipov na správnu voľbu dobíjateľnej

Vo Veľkej Británii máte na výber niekoľkonásobne viac mobilných operátorov, ako ste boli zvyknutí doma. Na jednej strane je to výhoda, lebo konkurenčné prostredie tlačí ceny sližieb dole, na druhej strane to komplikuje výber. Niekedy aj dve možnosti dajú pri výbere poriadne zabrať.

Pre zjednodušenie sa sústredíme na operátorov, ktorý patria v Anglicku k najsilnejšíma na trhu. Sú to Vodafone, Orange, O2, T-Mobile, Virgin a 3. Všetci týto operátori majú svoju vlastnú stratégiu na získanie a udržanie si zákazníkov (napr. extra kreditom, voľnými SMS, …), ktorú časom upravujú a príležitostne prichádzajú aj so špeciálnymi akciami. Na tomto mieste si rozoberieme základné pravidlá a možnosti výberu „pay as you go“ – dobíjateľnej SIM karty (obdoba slovenskej Primy, alebo Easy), ktorá bude vašou prvou SIM kartou v Anglicku.

Najdôležitejší sú priatelia

Nie je prakvapujúce, že aj v Anglicku sú hovory v rámci siete jedného operátora lacnejšie, ako volania do iných sietí. Znamená to, že ak má väčšina vašich priateľov a známych napr. Virgin mali by ste aj vy zvážiť kúpu SIM karty tohto operátora.

Pri telefonovaní na číslo inej siete totiž zaplatíte za minútu 35p alebo 40p (len 3-ka má 30p/min.). Tarify volania v rámci vlastnej siete sú u každého operátora iné, ale najčastejšie je to od 5p do 15p za minútu. Niektorí operátori však prvé minúty spoplatňujú vyššou sadzbou (Virgin, O2), prípadne rozlišujú silnú a slabú prevádzku (Vodafone až 30p/min. v silnej prevádzke).

Všetci majú iné siete, alebo ešte nemáte priateľov

V takomto prípade môže byť vhodný program od T-Mobile s jednotnou cenou 12p/min. pre všetky siete, alebo oprátor Fresh mobile s jednotnou cenou 15p/min.. Nevýhodou Fresh mobile je, že ak raz za 90 dní neuskutočníte hovor, alebo nepošlete SMS môžete byť odpojený a za každý hovor vám je účtovaná minimálne minúta, tzn. 15p aj za 15 sekundový hovor. Minimálne poplatky za hovor u ostatných operátorov sú oproti tomu 5p (Virgin, O2), alebo 10p (Orange, Vodafone). Platíte ich aj ak sa napr. dovoláte do odkazovej schránky a hneď zložíte.

Ak ste „SMS positive“

Väčšina operátorov má rovnakú cenu 10p alebo 12p za odoslanie textovej správy do všetkých sietí. Výnimkou je Virgin, kde SMS mimo siete stojí 10p a na Virgin čísla 3p a špeciálmy program T-Mobil s cenou 3p/SMS.

Volania z mobilu na Slovensko?

Na lacné telefonovanie z mobilu domov sa najlepšie osvedčili SIM karty O2. Môžete si aktivovať (za polatok) službu medzinárodné hovory a priamo volať lacnejšie kedykoľvek, alebo volať cez víkendy prostredníctvom lacných operátorov, napr. Telediscount. Výhodou je tiež, že ak máte program Talkalotmore, ktorý si aktivujete poslaním SMSky s textom ‚MORE‘ na číslo 21300, pri dobití kreditu minimálne 15 librami získate 150 večerných a víkendových voľných minút.

Ak idete do Anglicka len na krátky čas

V prípade, že plánujete v Anglicku stráviť len pár mesiacov okrem už uvedeného môže byť pre vás rozhodujúca aj cena SIM karty. Ak kupujete priamo v pobočke operátora bývajú cenové rozdiely výrazné, nájdu sa však dealeri predávajúci karty takmer všetkých operátorov za 5 libier. Vyššie spomenutý Fresh mobile ponúka svoje karty zadarmo pri kúpe kreditu za min. 10 libier a Virgin máva akcie, v ktorých ponúka za necelých 5 libier SIM kartu aj s päťlibrovým kreditom.

Takisto môže rozhodnúť možnosť dobiť kredit čo najmenšou sumou, aby ste neopúšťali Anglicko s 8 librami v telefóne, alebo aby ste rovnakú sumu nemuseli nasilu prevolať. V tejto kategórii víťazí napr. Virgin s možnosťou dobiť kredit 5 librami nad O2 s min. dobitím minimálne za 10 libier.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Komunikácia“?

  • Pošta – ako úspešne používať poštové služby v Británii
  • Telefonovanie v Anglicku – pevná linka, alebo mobil – ako si vybrať správnu službu a ako telefonovať z Anglicka na Slovensko za par korún
  • Internet – kde sa dostať na internet zadarmo a ako nájsť nalepšiu ponuku, ak ho chcete mať doma

Všetky články v sekcii „Komunikácia v UK“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


10 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: