Chlieb

1 Shares

Chlieb jedávame denne. Aby nás nie len nasýtil, ale aby sme si ho aj vychutnali musíme si pre seba nájsť ten pravý.

Najbežnejší chlieb

Hriankový chlieb je zo všetkých najrozšírenejší a hriankovač patrí k povinnej výbave anglických domácností. Sortiment takéhoto chleba je skutočne široký a jednotlivé výrobky sa môžu líšiť chuťou, trvanlivosťou, zložením, vzhľadom, kvalitou a v neposlednom rade cenou. Malo by platiť, že čím je chlieb drahší, tým by mal byť kvalitnejší, ale chuťovo sú si všetky tieto chleby veľmi podobné.

V obchode nájdete dva základné druhy chleba: biely (white) a celozrnný (brown, alebo wholemeal). U každého sú krajce buď hrubé (thick), alebo stredne hrubé (medium). Nájdu sa druhy, ktoré sú dobré aj neohriankované, ale zvyčajne sú príliš vlhké, akoby nedopečené, a niektorí ľudia majú po ich zjedení v takomto stave tráviace problémy. Hriankovanie im veľmi pomôže a vlastne sú aj celkom chutné, kým sa ich človek nepreje. Kedy to príde, to je pre každého individuálne. Niekomu sa cnie po dobrom chlebe už po mesiaci a niekto iný môže jesť hrianky dva roky a vôbec mu to neprekáža. Hriankové chleby nájdete v cenách nižších ako libra za 800 g.

Ďalšie druhy chleba

V supermarketoch a v obchodoch s pečivom sa dajú kúpiť aj bagety a imitácie klasického chleba. Takýto chlieb má síce podobný tvar, ale chuť a kvalita skôr pripomínajú sendvič. Zaujímavé sú rôzne netradičné druhy, napr. kukuričný alebo stredomorský, ale tie sú obyčajne malé a drahé.

Poľský, český a slovenský chlieb

Ak nemáte veľmi obmedzený rozpočet, alebo ste už prejedení hrianok, jedinou plnohodnotnou alternatívou je poľský chlieb. S pribúdajúcim počtom Poliakov už nie je problém takýto chlieb kúpiť a aj cena vďaka vznikajúcej konkurencii klesá. Slovenský, resp. český chlieb nie je v Anglicku taký dostupný, ale ponúkajú ho niektoré on-line obchody s česko-slovenskými potravinami.

Vlastná pekáreň

Ak chcete mať prípravu chleba úplne pod kontrolou, môžete si kúpiť elektrickú pekáreň chleba a upiecť si chlieb presne podľa svojich predstáv. Aj v tomto prípade však možno budete nútení siahnuť po surovinách dovezených z Poľska, alebo zo Slovenska.

(doplnené, aktualizované)

« Potraviny v Anglicku (predchádzajúca strana)
» Mlieko (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 10. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Strava v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


1 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: