Výplata šekom

2 Shares

Ak ešte nemáte otvorený bankový účet a dostávate výplatu šekom, čaká vás malé dobrodružstvo, kým sa dostanete ku svojim peniazom. Ak máte šťastie, firma v ktorej pracujete, má s bankou, ktorá vydala šek, dohodu a vy dostanete svoje peniaze po preukázaní sa cestovným pasom s minimálnym alebo žiadnym poplatkom. Logo príp. názov banky nájdete na šeku. Ak takáto dohoda neexistuje, banka vám uhradí šek len na účet s vaším menom.

Ak potrebujete peniaze hneď, neostáva vám teda iné, ako navštíviť zmenáreň šekov. Názov, zvyčajne obsahujúci slová cash, cheque alebo money môže byť hocijako lákavý a tváre na plagátoch vo výkladoch akokoľvek vysmiate, určite prídete o dosť peňazí. Ak sa budete musieť registrovať, bude vás to stáť asi 5 libier a potom za každý šek vám stiahnu približne 10 % z hodnoty šeku.

Ako stratiť čo najmenej:

  • použite všetky cesty, aby ste mali účet otvorený čo najskôr,
  • údaje o otvorenom účte okamžite nahláste zamestnávateľovi, môže to určitý čas trvať, kým vám prestane posielať šeky,
  • šeky meňte, len keď naozaj musíte, ak je to možné, peniaze si požičajte s tým, že ich vrátite po vložení šekov na účet.

Za vloženie šeku na vlastný bankový účet sa neplatia žiadne poplatky. Ak bol šek vydaný bankou, v ktorej máte účet, peniaze by ste mali mať k dispozícii v ten istý deň, ak šek stihnete vložiť do určitej hodiny (určuje ju banka). Ak je šek vydaný inou bankou, trvá to zvyčajne tri pracovné dni. Malý výpis z bankomatu vám síce hneď ukáže, že máte peniaze na účte, ale môžete si ich vybrať až po vyplatení šeku cudzou bankou. Platnosť šeku je pol roka od jeho vydania.

« Ako často a v akej forme budete dostávať výplatu? (predchádzajúca strana)
» Podrobné vysvetlenie dôležitých pojmov (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 6. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Financie v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


2 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: