Koľko peňazí si zobrať do UK?

2 Shares

Odpoveď na túto otázku závisí od toho, akým spôsobom máte zorganizované budúce ubytovanie a prácu v krajine. Všeobecne platí, čím istejšie máte prácu a ubytovanie dopredu zabezpečené a čím viac priateľov vás očakáva, tým menej peňazí by ste mali potrebovať. Nie je to však pravidlom. Odporúčam zobrať si peňazí radšej o niečo viac.

Počiatočné náklady pri pracovnom pobyte v zahraničí

S prvými výdavkami, s ktorými musíte počítať, sú náklady na cestu z letiska, resp. z autobusovej stanice do vášho konečného cieľa. Môže to byť len okolo 5 libier, ak použijete iba mestskú hromadnú dopravu. Ak však smerujete ďalej, musíte počítať so sumou vyššou. Napríklad lístok z Londýna do Sheffieldu, čo je vzdialenosť 253 km, stojí približne 20 libier autobusom, a vlakom ešte o niečo viac. O tom, ako precestovať rovnakú vzdialenosť za pár libier, sa dozviete v kapitole Doprava.

Ubytovanie v Británii

Ďalšie výdavky vás čakajú s ubytovaním. Budete potrebovať peniaze na nájomné na prvý mesiac a zhruba rovnako vysokú sumu na tzv. bond (viac v kapitole Bývanie). Je to kvôli tomu, aby ste neboli hneď na začiatku v strese, že ak si nenájdete prácu do týždňa, odchádzate domov. Na druhej strane stres môže byť veľkou motiváciou, aby ste si prácu hľadali naozaj na 100 percent. Odmenou vám bude obrovský pocit úľavy, keď si ju konečne nájdete. Dohromady to môže byť suma aj 1 000 libier pre Londýn alebo okolo 500 libier napr. pre Sheffield. Výhodou je, ak môžete nájomné platiť týždenne. V každom prípade musíte počítať s tým, že ak začnete pracovať od pondelka, prvú výplatu uvidíte až nasledujúci týždeň v piatok. Ak budete na začiatku bývať u priateľov, alebo vám agentúra sprostredkuje ubytovanie, možno bude súčasťou dohody, že budete za ubytovanie platiť až z peňazí, ktoré zarobíte. Tým sa výrazne zníži riziko, že v prípade neúspechu utratíte peniaze a vrátite sa domov ešte chudobnejší, ako ste boli predtým. Ešte horšie by to bolo, ak by ste mali peniaze požičané.

Doprava, strava, telefón + rezerva

Posledné vážnejšie výdavky vás čakajú na dopravu a stravu, prípadne na telefón. Čím je mesto, v ktorom bývate, väčšie, tým budú vaše náklady na dopravu vyššie. Možno však budete mať šťastie a podarí sa vám nájsť prácu 10 minút pešo o domu. Náklady na stravu by vás nemali zruinovať, pokiaľ budete nakupovať rozumne a jedlo si budete pripravovať doma. Môžete počítať s podobnými cenami ako u nás (viac v kapitole Strava). Telefonovať nebudete najčastejšie vy, ale firmy alebo agentúry budú kontaktovať vás. Prijímanie hovorov v roamingu by vás asi vyšlo trochu draho, ak by vôbec váš možný zamestnávateľ mal ochotu vytočiť číslo s medzinárodnou predvoľbou. Budete preto potrebovať SIM kartu s britským číslom. Karta vás bude stáť 5 libier a počiatočný kredit podľa operátora 5 alebo 10 libier (viac v kapitole Komunikácia).

Pri plánovaní rozpočtu pri ceste za prácou do zahraničia by ste nemali zabudnúť na určitú finančnú rezervu.

« Hlavná stránka 6. kapitoly Financie v Anglicku (predchádzajúca strana)
» V akej forme si peniaze zobrať? (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 6. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Financie v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


2 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: