Pošta do Európy

List do Európy môžete poslať prostredníctvom Royal Mail iba letecky a to so službou Airmail. Na obálku by ste mali nalepiť modrú nálepku „By Air Mail“, prípadne do ľavého horného rohu napísať Par Avion – By Airmail. Zásielka by mala byť v rámci Európy doručená od 3 do 7 pracovných dní. Poštovné sa zvyšuje s hmotnosťou zásielky a pri najľahších zásielkách do 20g je nižšie ako 1 libra. Pre listy môžete použiť aj špeciálnu známku určenú pre leteckú poštu do Európy.

Pre cenné zásielky do zahraničia sa odporúča použiť službu Airsure alebo Internetional Signed For s možnosťou pripoistenia na vyššiu sumu.

Hmotnostné limity pre zásielky posielané z Anglicka na Slovensko

Maximálna hmotnosť listu posielaného letecky je 2 kg. Rovnaká max. hmotnosť platí pre malé balíky, na ktoré do ľavého horného rohu musíte napísať „SMALL PACKET“. Ťažšie zásielky do 2 kg je cenovo výhodnejšie posielať ako malé balíčky.

Ak by balík obsahoval napr. knihu, časopis alebo letáky a do ľavého horného rohu je potrebné napísať „PRINTED PAPERS“. V takom prípade je hmotnostný limit až 5 kg.

Ťažšie zásielky môžete odoslať cez pobočku pošty (Post Office), ale o ich doručenie sa stará Parcelforce (www.parcelforce.com). Môžete tiež využiť služby kuriérskych firiem, napr. aj u nás známych UPS a DHL, či iných firiem, ktoré sa špecializujú na práve na prepravu zásielok z Anglicka na Slovensko a do Českej republiky.

(doplnené, aktualizované)

« Poštová poukážka – Postal order (predchádzajúca strana)
» Internet v Anglicku (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 7. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Komunikácia v Anglicku


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.