Pošta v Anglicku

0 Shares

Pošty spoznáte podľa nápisu Post Office. Nie vždy však ide o samostatnú pobočku, ale väčšinou je niekoľko poštových priehradok súčasťou predajne novín a časopisov, papiernictva alebo supermarketu. Okrem odosielania zásielok ponúka Post Office bankové služby, zmenárenské služby, prijíma platby za cestnú daň alebo TV Licence
a mnoho ďalších služieb. Môžete tu taktiež platiť všetky účty súvisiace s bývaním. V priehradkách pri stolíkoch na písanie nájdete rôzne formuláre a informačné brožúry. Ak formulár, ktorý by mal Post Office poskytovať, v priehradke nie je, pýtajte si ho pri okienku.

Samotné poštové služby zabezpečuje v Británii Royal MailRoyal Mail je rovnako ako sieť poštových priehradok Post Office a balíkovej služby Parcelforce Worldwide súčasťou Royal Mail Group Ltd.

Otváracie hodiny pošty

Pošty sú zvyčajne otvorené od 9.00 do 17.30 od pondelka do piatka, v sobotu od 9.00 do 12.30. Poštové schránky spoznáte podľa výrazne červenej farby. Najčastejšie je to asi 1,5 metra vysoký valec umiestnený na chodníku, ale schránka môže byť aj zamurovaná do steny budovy. Vo veľkých mestách alebo pred hlavnou pobočkou pošty môžu byť samostatné schránky pre 1. triedu, 2. triedu a zahraničie. Pošta sa vyberá počas pracovných dní niekoľkokrát za deň, niekedy aj v sobotu. Doručuje sa od pondelka do soboty, vo väčších mestách aj dvakrát za deň.

Ako sa píše adresa v Británii

Adresa by mala obsahovať meno, číslo domu a ulicu (vždy najprv číslo), veľkými tlačenými písmenami postcode a mesto. Napr.:

Ms A. Smith
1 London Rd
SHEFFIELD
S2 9HA

Pre Street môžete použiť skratku St, pre Road skratku Rd. Za týmito a podobnými skratkami sa nepíše bodka. Ak nepoznáte postcode, môžete ho podľa známej časti adresy nájsť na www.royalmail.com, toto vyhľadávanie sa dá použiť aj naopak. Postcode býva často rovnaký pre celú stranu ulice, teda párne čísla majú jeden a nepárne druhý.

Listy – posielanie listov
Balíky – posielanie balíkov
Poštová poukážka – Postal order
Pošta do Európy

(doplnené, aktualizované)

« Telefonovanie cez internet (predchádzajúca strana)
» Listy – posielanie listov (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 7. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Komunikácia v Anglicku


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: