Pošta v Anglicku

Pošty spoznáte podľa nápisu Post Office. Nie vždy však ide o samostatnú pobočku, ale väčšinou je niekoľko poštových priehradok súčasťou predajne novín a časopisov, papiernictva alebo supermarketu. Okrem odosielania zásielok ponúka Post Office bankové služby, zmenárenské služby, prijíma platby za cestnú daň alebo TV Licence
a mnoho ďalších služieb. Môžete tu taktiež platiť všetky účty súvisiace s bývaním. V priehradkách pri stolíkoch na písanie nájdete rôzne formuláre a informačné brožúry. Ak formulár, ktorý by mal Post Office poskytovať, v priehradke nie je, pýtajte si ho pri okienku.

Samotné poštové služby zabezpečuje v Británii Royal MailRoyal Mail je rovnako ako sieť poštových priehradok Post Office a balíkovej služby Parcelforce Worldwide súčasťou Royal Mail Group Ltd.

Otváracie hodiny pošty

Pošty sú zvyčajne otvorené od 9.00 do 17.30 od pondelka do piatka, v sobotu od 9.00 do 12.30. Poštové schránky spoznáte podľa výrazne červenej farby. Najčastejšie je to asi 1,5 metra vysoký valec umiestnený na chodníku, ale schránka môže byť aj zamurovaná do steny budovy. Vo veľkých mestách alebo pred hlavnou pobočkou pošty môžu byť samostatné schránky pre 1. triedu, 2. triedu a zahraničie. Pošta sa vyberá počas pracovných dní niekoľkokrát za deň, niekedy aj v sobotu. Doručuje sa od pondelka do soboty, vo väčších mestách aj dvakrát za deň.

Ako sa píše adresa v Británii

Adresa by mala obsahovať meno, číslo domu a ulicu (vždy najprv číslo), veľkými tlačenými písmenami postcode a mesto. Napr.:

Ms A. Smith
1 London Rd
SHEFFIELD
S2 9HA

Pre Street môžete použiť skratku St, pre Road skratku Rd. Za týmito a podobnými skratkami sa nepíše bodka. Ak nepoznáte postcode, môžete ho podľa známej časti adresy nájsť na www.royalmail.com, toto vyhľadávanie sa dá použiť aj naopak. Postcode býva často rovnaký pre celú stranu ulice, teda párne čísla majú jeden a nepárne druhý.

Listy – posielanie listov
Balíky – posielanie balíkov
Poštová poukážka – Postal order
Pošta do Európy

(doplnené, aktualizované)

« Telefonovanie cez internet (predchádzajúca strana)
» Listy – posielanie listov (nasledujúca strana)

Hlavná stránka 7. kapitoly

Doplňujúce informácie ku kapitole Komunikácia v Anglicku


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.