15 štátov Európy s viac ako 1500 € minimálnou mzdou

36 Shares

Aj keď sa minimálna mzda na Slovensku pravidelne zvyšuje, stále sa nachádzame pod priemerom európskych štátov. Nehovoriac o tom, akú životnú úroveň má človek, ktorý u nás takúto mzdu za svoju prácu dostáva.

Mapa Európy a text 1500 eur

V Európe je však niekoľko krajín, v ktorých zamestnanci aj na tých najnižších pozíciách majú platy omnoho vyššie ako u nás.

Pretože ich je dosť, sústredíme sa rovno len na tie štáty, v ktorých mesačne zarobíte najmenej 1500 eur. Čo je na naše pomery už celkom slušný príjem.

Možno vám informácie, ktoré sa tu dozviete pomôžu napríklad pri rozhodovaní sa, do ktorej krajiny by ste mohli ísť pracovať.

Európske krajiny, v ktorých je minimálna mzda vyššia ako 1500 eur mesačne

Kde sa teda na našom kontinente oplatí pracovať aj na tých najhoršie platených miestach?

Keď to spočítame, takýchto štátov je v Európe 15. Medzi nimi je 9 krajín Európskej únie (EÚ), 4 členské štáty Európskeho hospodárskeho priestoru (EZVO) a ešte dva samostatné štáty.

Kto garantuje minimálnu mzdu

Hneď na začiatku si musíme ujasniť jednu vec. Aj keď má väčšina európskych krajín, rovnako ako Slovensko, minimálnu mzdu stanovenú zákonom, sú tu aj krajiny, ktoré to takto nemajú.

V niektorých krajinách výšku najnižšej možnej vyplácanej mzdy vyjednávajú so zamestnávateľmi odborové organizácie a je potom definovaná v kolektívnych zmluvách. Negarantuje ju síce zákon, no zamestnávateľ aj tak nemôže ísť pod stanovenú úroveň.

Určitý rozdiel však medzi obidvoma prístupmi je. Zatiaľ čo štátom určená min. odmena platí pre všetkých zamestnancov, nezávisle od toho, akú prácu vykonávajú, kolektívne zmluvy sa týkajú určitých hospodárskych odvetví a profesií.

Môže sa tak stať (a je to celkom bežné), že majú pracovníci v rôznych odvetviach rôznu minimálnu mzdu. Keď by sme si napríklad zoberali stavebníctvo a cestový ruch, tak v tej istej krajine môže mať robotník na stavbe, na najnižšej úrovni iný plat, ako pracovník na tiež na najnižšej úrovni, ale zamestnaný v hoteli, či reštaurácii.

Kto sa teda dostali na vrchol nášho rebríčka?

Zo všetkých európskych štátov prekonalo hranicu 1500 eur 15 krajín.

Keď zoberieme do úvahy dva prístupy, o ktorých sme si pred chvíľou hovorili, náš zoznam bude vyzerať takto:

Krajiny, ktoré sa dostali do našej TOP 15 a majú podobný systém ako je na Slovensku sú: Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Monako, Nemecko a San Maríno.

Na kolektívne zmluvy sa spoliehajú v: Dánsku, Fínsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku, Švédsku a na Islande.

(Ak by sme brali do úvahy len štáty, so zákonnou garanciou min. mzdy, vypadli by nám zo zoznamu veľmi zaujímavé krajiny, čo by bola škoda. Preto budeme venovať pozornosť obidvom skupinám štátov.)

Takto to vyzerá, keď zoznam prenesieme na mapu:

Mapa krajín

Mapa európskych krajín s min. mzdou nad 1500 eur
Asi neprekvapí, že až na jedinú výnimku sa všetky štáty, ktoré sa dostali do nášho výberu nachádzajú v západnej a severnej Európe. No aj medzi týmito krajinami sú, čo sa týka platov, výrazné rozdiely.

1500 eur sme si dali ako minimum. Koľko je ale maximum? V ktorých z týchto 15 štátov zarobíte viac a v ktorých menej?

Ak vás to zaujíma, čítajte ďalej.

Rebríček krajín, s najvyššou min. mzdou

Na čele rebríčka je Švajčiarsko. V rámci Európy tam aj pri tých najmenej platených prácach, ktoré sú kryté kolektívnou zmluvou zarobíte najviac. Ako sú na tom v porovnaní s ním ostatné štáty zistíte z grafu.

Graf krajín kde sú najvyššie min. mzdyA pre toho, kto má rád čísla je tu aj prehľadná tabuľka.

Krajina Mesačná min. mzda v EUR
Švajčiarsko 2500
Dánsko 2300
Nórsko 2200
Island 2100
Fínsko 2000
Luxembursko 2000
Švédsko 1800
Monako 1700
Belgicko 1600
Holandsko 1600
Írsko 1600
San Maríno 1600
Francúzsko 1500
Nemecko 1500
Lichtenštajnsko ?

Poznámka: Otáznik v tabuľke pri Lichtenštajnsku znamená, že sa mi nepodarilo nájsť potrebný údaj. Krajinu som však aj napriek tomu zaradil do rebríčka. Pri priemernom plate okolo 6000 švajčiarskych frankov (približne 5000 eur) za mesiac, je viac než pravdepodobné, že aj ten najnižší plat bude vyšší ako naša hranica 1500 eur. Ak by sme údaj, ktorý potrebujeme mali, Lichtenštajnsko by sa s veľkou pravdepodobnosťou nachádzalo v rebríčku oveľa vyššie.

Určite ste si všimli, že čísla v tabuľke sú zaokrúhlené. Má to niekoľko dôvodov.

  1. Niektoré krajiny, napr. Dánsko alebo Švajčiarsko majú vlastnú menu, ktorej kurz k euru sa neustále mení.
  2. Nie všetky krajiny majú štandardný 40 hodinový pracovný čas.
  3. V niektorých krajinách je minimálna mzda stanovená ako mesačná, v iných ako hodinová.

Plus, ako už bolo spomenuté, v štátoch, v ktorých najnižší možný zárobok neurčuje zákon, ale kolektívne zmluvy, sú čísla pre rôzne odvetvia rozdielne. Rozdiely medzi dvoma hospodárskymi odvetviami môžu byť až v stovkách eur mesačne.

Možno by sa z minimálnych miezd naprieč jednotlivými odvetviami dal urobiť priemer. Ale pre lepšie porovnanie s ostatnými krajinami sú v tabuľke hodnoty, ktoré platia pre najhoršie platené profesie. Teda menej ako suma, ktorú vidíte pri danej krajine by ste tam nemali zarobiť v nijakom zamestnaní.

Aj keď čísla v tabuľke majú svoju výpovednú hodnotu, berte ich len ako orientačné. Ak hľadáte presné údaje, kliknite na názov krajiny v tabuľke, na ktorý sa dá (zatiaľ len Nemecko:-)). Dostanete sa na stránku s informáciami o podmienkach v konkrétnej krajine.

Nikomu to nehovorte 😉

Do mapky aj tabuľky sa vďaka zaokrúhľovaniu dostali aj krajiny, ktoré by podľa presných čísel mohli byť mimo. Tesne. Ale mimo.

Nezaslúžia si to, preto som ich tam tajne prepašoval. Ale nikomu to nehovorte ;-).
Ak by sme neprivreli oči, do mapy a tabuľky by sa, aj keď len kvôli pár eurám, nedostalo Nemecko, a ani Francúzsko.

Mohli by sme ich dostať do nášho rebríčka aj tak, že by sme znížili limit na 1480 eur, ale to by sa musel zmeniť názov článku. A povedzte, nevyzerá 1500 lepšie ako 1480?

Naviac, v blízkej dobe sa to s veľkou pravdepodobnosťou zmení a aj tieto krajiny budú už do TOP 15 patriť právoplatne.

Zaujímavé štáty pod limitom 1500 eur

Keď si chcete ísť do zahraničia zarobiť, je určite výška príjmu jedným z dôležitých kritérií pri výbere krajiny. No nemusí a ani by nemalo byť jediným, ktoré by ste mali brať do úvahy.

Sú ešte ďalšie 4, nemenej dôležité kritériá, ktoré by ste mali zohľadniť, ak si chcete pre seba vybrať tú najlepšiu krajinu.

Preto môžu byť pre niekoho zaujímavé aj štáty, v ktorých je minimálna mzda o niečo nižšia ako našich magických 1500 eur.

Ktoré to sú?

Určite sa stále oplatí pracovať v Anglicku, Škótsku, Walese alebo Severnom Írsku. Pretože v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska sa štátom garantovaná minimálna mzda platná pre všetkých pracovníkov už viac rokov po sebe pravidelne zvyšuje. A čo nevidieť dosiahne úroveň skoro 8 libier (takmer 9 eur) na hodinu.

Ďalším zaujímavým štátom je náš sused: Rakúsko. To ešte stále patrí medzi niekoľko málo krajín EÚ, v ktorých nie je minimálny príjem nariadený zo zákona. Vďaka odborovým organizáciám je však zakotvený v kolektívnych zmluvách a nachádza sa nad úrovňou 1000 eur.

Koľko je to v čistom?

Údaje, o ktorých sme sa doteraz bavili predstavujú hrubý príjem, teda príjem pred zrazením daní a odvodov na sociálne, prípadne aj zdravotné poistenie. Koľko peňazí však príde v jednotlivých krajinách zamestnancovi na účet po odrátaní týchto zrážok? Poprehadzovali by sa potom pozície v tabuľke? Alebo by dokonca z TOP 15 nejaká krajina vypadla a dostala by sa tam iná?

Určite by to bolo zaujímavé vedieť. Je to ale už nad rámec tohto článku. Možno sa na to pozriem v niektorom ďalšom.

 


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


36 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: