Aká je minimálna mzda v Nemecku

Nemecko, podobne ako Rakúsko ešte donedávna nepoznalo pojem minimálna mzda, tak ako ho poznáme my.


Existovali síce určité spodné hranice príjmov, tie sa ale líšili od odvetvia k odvetviu, a dokonca aj v rámci odvetvia podľa regiónu. Vyjednávali ich so zamestnávateľmi zástupcovia odborových zväzov a boli zakotvená v kolektívnych zmluvách. Neplatilo to však pre všetky profesie a zvlášť pre tie, ktoré by to najviac potrebovali.

Návrhy na zavedenie celoplošnej minimálnej mzdy padali už v minulosti, ale nedočkali sa realizácie. Nakoniec ju však navrhovatelia dokázali, aj napriek odporu presadiť.

Jednotná minimálna mzda v Nemecku v roku 2019

V nemčine Mindestlohn – minimálna mzda v Nemecku bola pre rok 2019 v nastavená na 9,19 eur na hodinu a začala platiť 1. januára. Dovtedy sa celé dva roky držala na rovnakej úrovni. Oproti nej sa na tú súčasnú zvýšila o 35 centov z pôvodnej hodnoty 8,84 eur, čo predstavuje navýšenie o 4%.

Ako vyzerá táto hodinová sadzba u zamestnanca na plný úväzok v prepočte na týždeň a mesiac?

Pri 8 odpracovaných hodinách, a pri 40 hodinovom pracovnom týždni zárobok predstavuje sumu 367,60 eur za týždeň. Pri 21 odpracovaných dňoch v mesiaci je to potom 1543,92 eur za mesiac.
Ak zamestnanec pracuje 48 hodín týždenne, zarobí za ten čas 441,12 eur. Na mesiac je to potom približne 1850 eur.

Vyhliadky na rok 2020

Súčasne s vyhlásením najnižšej možnej vyplácanej mzdy pre tento rok, bola oznámená už aj jej plánovaná hodnota na rok 2020, a to  vo výške 9,35 eur.

Pre zaujímavosť sa môžete pozrieť, aká je aktuálna minimálna mzda na Slovensku a ako sme na tom v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ.

Koľko je to v čistom?

Vyššie uvedené čísla predstavujú hrubý príjem zamestnanca. Ak by sme chceli vedieť, koľko zarobí v čistom, teda koľko peňazí mu nakoniec príde na účet, museli by sme jeho mzdu očistiť od daní a odvodov.

Pre dvoch rôznych zamestnancov poberajúcich rovnakú hrubú mzdu však môžu platiť iné podmienky. Výška týchto zrážok a potom aj čistý príjem sa tak u nich môže líšiť. Záleží napríklad, kde presne zamestnanec býva a pracuje, koľko má rokov, či je slobodný alebo žije v manželskom zväzku a pod.

Ak by sme to ale predsa len chceli vyčísliť, dalo by sa povedať, že pri hrubej mzde 1485 eur by ste mohli zarobiť v čistom okolo 1100 eur. Toto je ale naozaj veľmi všeobecný údaj.

Môžete zarobiť aj viac

Zákonom stanovená minimálna mzda sa týka predovšetkým zamestnancov v odvetviach a oblastiach, v ktorých boli dlhodobo nízke príjmy. Viaceré profesie však majú v kolektívnych zmluvách dohodnutú vyššiu spodnú hranicu príjmu a štátom nastavená najnižšia úroveň sa ich tak prakticky vôbec nedotýka. Aj na tých najnižších pozíciách tak môžete zarobiť viac, ako je štátom garantovaný najnižší príjem.

Bez nemčiny to ale väčšinou nepôjde. Aj keď existujú možnosti, ako sa dá nájsť v zahraničí práca bez jazyka, obvykle aj na získanie tých najmenej platených pracovných miest sa budete potrebovať vedieť aspoň trochu dohovoriť. Jazyková príprava vám pritom nemusí zabrať príliš veľa času. Keď si chcete sami určiť tempo, akým budete napredovať, môžete to skúsiť s učebnicou nemčiny pre samoukov (na tejto stránke na ne nájdete niekoľko tipov), ak na učenie sa potrebujete mať pri sebe viac ľudí a nevadí vám si priplatiť, môžete skúsiť intenzívnejší jazykový kurz.

Vývoj min. mzdy v Nemecku v minulých rokoch – graf a tabuľka

Graf vývoja min. mzdy v NemeckuMinimálnu mzdu Nemecko zaviedlo až v roku 2015, takže je to veľmi čerstvá záležitosť. Ako vidno z grafu, dva roky ostala na počiatočnej úrovni 8,50 eur/hod. a až v roku 2017 sa zvýšila na 8,84 eur/hod. Tam ostala aj počas roka 2018 a v roku 2019 sa zvýšila na 9,19 eur.

Tu je ešte prehľadná tabuľka.

Rok Hrubá hodinová min. mzda
2019 9,19 EUR
2017 – 2018 8,84 EUR
2016 8,50 EUR
2015 8,50 EUR

» Viac o pracovných podmienkach v Nemecku

Aká bude realita?

Zmena ku ktorej došlo v roku 2015 by mala prispieť k lepšiemu životu zamestnancov, ktorí doteraz dostávali nízku mzdu. Odborníci sa však obávajú, že vďaka zvýšeniu nákladov na zamestnancov môže dôjsť k znižovaniu ich stavov a teda k prepúšťaniu. A namiesto toho, aby pracovník zarábal viac, môže sa stať nezamestnaným. Môže sa takisto stať, že zamestnanec bude musieť svoje zamestnanie vymeniť za inú formu pracovného vzťahu (napr. tak ako u nás vynútené živnosti) a jeho príjem ostane rovnaký ako doteraz.

Na druhej strane stoja zástancovia zamestnancov. Tí sú presvedčení, že štátom garantovaný najnižší plat by mal byť dokonca ešte vyšší. Možno niekde na úrovni 12 eur na hodinu. Pretože ani ten súčasný im nedokáže zabezpečil dôstojný život. Kto má pravdu? Ťažko povedať. Ako sa bude situácia vyvíjať v realite ukáže čas. Zaujímavá je tiež otázka, ako často a o koľko sa bude min. mzda zvyšovať v budúcnosti a či jej zavedenie ovplyvní počet uchádzačov o prácu v Nemecku zo zahraničia. V každom prípade existuje viacero dôvodov, prečo stále stojí za to, ísť do tejto krajiny pracovať. Aj keď práve možnosť, zarobiť viac ako vo svojej rodnej krajine patrí stále medzi tie najdôležitejšie.


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.