Práca na farme (v poľnohospodárstve)

72 Shares

Práca na farme v zahraničí je obľúbená predovšetkým u študentov, pretože najviac práce je práve počas letných prázdnin. Výhodou pre nich je aj to, že môžu pracovať buď celé leto, alebo len niekoľko týždňov a zvyšok prázdnin si užívať zarobené peniaze.

Práca v poľnohospodárstve

Aj keď je práca v poľnohospodárstve braná skôr ako letná brigáda, môže poskytnúť zamestnanie nie len počas leta, ale pokojne aj na päť – šesť mesiacov v roku. V závislosti od svojho zamerania farmy najímajú sezónnych pracovníkov už od mája a práca môže trvať až do novembra.

Práca na farme v zahraničí

V poľnohospodárstve je možné pracovať buď na rastlinnej, alebo na živočíšnej farme (v Holandsku napríklad aj na kvetinovej). Samozrejme viac príležitostí ponúkajú rastlinné farmy, pretože na rýchly zber dozretej úrody je potrebné veľa rúk.

Jedná sa o manuálnu prácu, preto je potrebné byť v dobrej telesnej kondícii. Či už sa jedná o zber, alebo inú prácu, zvyčajne je požadovaný určitý výkon, čo si zasa vyžaduje zručnosť. Sledovaním, ako to robia najšikovnejší pracovníci a pomocou vlastných „fínt“ by však spĺňanie normy nemal byť problém. Záleží aj na tom, či prácu robíte prvý krát, alebo chodíte na rovnakú farmu už niekoľko rokov za sebou.

Práca na rastlinnej farme

Najviac práce na rastlinnej farme predstavuje zber úrody. Niekedy môže byť zber platený hodinovou mzdou, ale najčastejšie je platený úkolovo, teda podľa nazbieraného množstva. Ak ste naozaj šikovní, môžete si zarobiť veľmi slušné peniaze.

Práca na farme nie je len zber. Zamestnaní môžete byť aj pri následnom spracovaní ovocia, alebo zeleniny. Môžete tak pracovať ako triedič/-ka, balič/-ka, skladník/-čka a podobne.

» Zber ovocia a zeleniny v zahraničí

Práca na živočíšej farme

Najčastejšie je možné nájsť pracovné ponuky na prácu v zahraničí na živočíšnych farmách, na ktorých sa chová hovädzí dobytok. Takého farmy sú rozšírené hlavne v alpských oblastiach, v Rakúsku a Švajčiarsku. Môžete si však nájsť prácu aj na farme, ktorá chová kone, ovce, ošípané, či hydinu.

Práca na živočíšnej farme je skutočne namáhavá (pokiaľ nejazdíte na traktore;-)), ale oproti zberu nie je taká stereotypná. Okrem starostlivosti o zvieratá, ich kŕmenie a čistenie, môže byť od vás požadovaná aj akákoľvek iná práca.

Ďalšou výhodou práce na živočíšnej farme oproti zberu je, že zber ovocia alebo zeleniny spravidla trvá len niekoľko týždňov, resp. mesiacov a na živočíšnej farme je možné pracovať dlhodobo.

Na druhej strane si pri zbere užijete viac zábavy. Na živočíšnej farme býva menej zamestnancov (často celkovo menej ako 10), ktorí pracujú väčšinou samostatne, zatiaľčo pri zbere pracuje blízko seba niekdy aj desať ľudí a prác aj keď jednotvárna môže ubiehať rýchlejšie.

Na farme sa v čistom dá zarobiť aj viac ako 1000 eur za mesiac, záleží však samozrejme od množstva odpracovaných hodín, resp. od výkonu. Niekedy sa môže pracovať 6 a dokonca aj 7 dní v týždni.
Vzhľadom na to, že na farme peniaze nie je kde utrácať, väčšinu z nich je možné ušetriť.

Ubytovanie a strava

Vo väčšine prípadov je ubytovanie zabezpečené farmárom a to v domoch, prístavbe, niekedy v karavanoch, či stanoch. Poplatok za ubytovaniev býva v prijateľnej výške.

Farmár môže zabezpečovať aj stravu, ale častejšie sa o svoje stravovanie musí postarať sám pracovník, pričom na varenie mu je v takom prípade k dispozícii spoločná kuchyňa.

Ako nájsť prácu na farme

Možností, ako nájsť prácu na farme je niekoľko.
Najjednoduchšie je, ak niekto z vašich priateľov alebo známich na farme už pracoval a dohodne tam prácu aj pre vás, prípadne vám aspoň dá overený kontakt. Skúste sa ich opýtať.

Sprostredkovanie brigády môžete zveriť aj do rúk pracovnej agentúry. Tá si za svoje služby síce vyžiada poplatok, ale ak vám zabezpečí dobrú prácu môže to stáť za to. Dôležité je, dôkladne si preveriť serióznosť agentúry.

Letnú brigádu, alebo dlhodobejšiu prácu v poľnohospodárstve v zahraničí si však môžete hľadať aj sami. Kontakty na farmy môžete nájsť na internete, alebo ak ste dobrodružnejšia povaha, môžete si skúsiť nájsť prácu priamo na mieste.

Pretože veľmi veľa ľudí už bolo v súvislosti s prácou v zahraničí podvedených, vycestovať do zahraničia na podnet osoby s ktorou ste sa skontaktovali cez internet a ktorej skutočnú identitu nepoznáte sa v žiadnom prípade neodporúča.

Práca bez znalosti jazyka

Práca na farme môže mať pre niekoho aj tú výhodu, že pri nej nie sú kladené vysoké nároky na zvládnutie jazyka. Práca bez znalosti cudzieho jazyka, alebo len so základmi je možná predovšetkým pri zbere ovocia alebo zeleniny. O niečo iné je to na živočíšnej farme, kde je väčšinou vyžadovaná aspoň komunikatívna znalosť jazyka.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


72 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: