Zber ovocia (zeleniny) v zahraničí

72 Shares

Zber ovocia v zahraničí predstavuje veľmi jednoduchú cestu, ako si za relatívne krátky čas privyrobiť. Zbery sú vhodné predovšetkým ako letné brigády pre študentov, ale takúto prácu môže vykonávať hocikto. Navyše viaceré druhy ovocia a zeleniny sa zbierajú aj mimo letných prázdnin.

Čo a kde sa v zahraničí zbiera

Sezónnych pracovníkov si vyžaduje v podstate zber každého ovocia alebo zeleniny, ktorý sa nedá mechanizovať. Zo zeleniny tu patria napríklad paradajky, špargľa, cibuľa, uhorky, alebo šalát. Z ovocia napríklad jablká, jahody, maliny, pomaranče, citróny alebo hrozno.

Ak si zvolíte určitý druh ovocia (zeleniny), ktoré chcete zbierať, často máte na výber z viacerých krajín, ktoré poskytujú pre pestovanie podobné klimatické podmienky. Medzi najpopulárnejšie krajiny pre zber ovocia patria: Taliansko, Anglicko, Rakúsko, Španielsko, Dánsko, Grécko, Nemecko, Francúzsko.

Pracovné podmienky pri zbere

Práca v sade, alebo na poli si vyžaduje predovšetkým vytrvalosť. Ak je však potrebné zdvíhať a prenášať debničky alebo vedrá s ovocím alebo zeleninou, tak aj silu.

Pracuje sa zvyčajne 8 hodín denne 5 alebo 6 dní v týždni. Obyčajne sa začína pracovať skoro ráno, čo niekomu nemusí vyhovovať, ale ak sa pracuje na poli, zberač je o niečo kratšie vystavený páliacemu slnku.

Niektoré druhy ovocia alebo zeleniny sa zbierajú v akomkoľvek počasí, iné sa pri daždi nezbierajú. V takom prípade sa robí iná práca na farme, alebo je deň voľna.

Zber ovocia je možné vykonávať aj bez znalosť cudzieho jazyka. Dobré je ale vedieť komunikovať aspoň na základnej úrovni.

Vzhľadom na to, že túto prácu môžu vykonávať muži aj ženy, je vhodná aj ako práca pre páry.

Plat za zber ovocia a zeleniny

Aj keď sú niektoré práce pri zbere platené hodinovou (často minimálnou) mzdou, väčšinou je plat závislý od nazbieraného množstva (debničky, prepravky). Najrýchlejší zberač môže pokojne zarobiť aj dvojnásobok toho, čo ten najhorší. Rozhoduje však nie len rýchlosť, ale aj kvalita. Ak od vás napríklad neprevezmú debničku pre nekvalitný zber (nezrelé alebo poškodené plody) zbytočne strácate čas a takisto si kazíte svoje meno a znižujete šancu, že budete môcť prísť aj na ďalší rok.

Kedy prebieha zber v zahraničí

Obdobie dozrievania a následného zberu je individuálne pre každý druh ovocia, alebo zeleniny. Zelenina sa podľa druhu môže zbierať už od neskorej jari až do jesene, ovocie najčastejšie počas leta a v jeseni. V závislosti podľa počasia sa čas začiatku zberu môže posunúť. Jeden až dvojtýždňové čakanie na farme nemusí byť príjemné, ale ak si to môžete z časových dôvodov dovoliť farmár aspoň vie, že s vami môže počítať a vy ste pripravený so začiatkom zberu okamžite začať pracovať.

Pokiaľ ide o dĺžku zberu je to takisto individuálne. Zatiaľčo napríklad hrozno sa zbiera vo vinici len pár týždňov, jahody na farme aj niekoľko mesiacov.

Ak zbierate ovocie, alebo zeleninu, ktorá sa zbiera krátko a vy chcete pracovať dlhšie, je dobré si vybrať farmu, na ktorej sa pestuje viacero druhov plodín, ktorých dozrievania na seba nadväzuje, respektíve sa prekrýva. Je to jednoduchšie, ako si vybavovať prácu postupne na niekoľkých farmách.

S hľadaním práce vám pomôže pracovná agentúra, alebo si ju môžete hľadať individuálne, či už cez internet, alebo cez známych. Veľký pozor si treba dávať na podvodníkov.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


72 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: