Práca v zahraničí pre Slovákov od 1. mája 2009

0 Shares

1. máj 2009 bol ďalším významným medzníkom, ktorý sa týka možnosti práce Slovákov v zahraničí. Slovensko vstúpilo do Európskej únie pred piatimi rokmi. „Staré“ členské krajiny si vtedy mohli vybrať, či otvoria svoj pracovný trh pre občanov novo pristupujúcich krajín, alebo využijú prechodné opatrenia a prístup na svoj pracovný trh obmedzia.

Práca v EÚ ihneď po vstupe

Prvú možnosť si zvolili len štyri krajiny: Írsko, Veľká Británia a Švédsko. Len v týchto krajinách mohli Slováci pracovať bez povinnosti žiadať o pracovní povolenie. Ostatné krajiny možnosti práce rôznym spôsobom obmedzili. Na uplatňovanie prechodných opatrení sa používa systém 2+3+2 roky. Po každom časovom úseku má krajina možnosť prehodnotiť situáciu a obmedzenia ponechať, zmierniť, alebo úplne zrušiť.

Postupné otváranie pracovných trhov

Od vstupu Slovenska do EÚ tak postupne zrušili svoje obmedzenia práce takmer všetky „staré“ krajiny Európskej únie: Portugalsko, Španielsko, Grécko, Fínsko, Taliansko, Holandsko, Luxembursko a Francúzsko. Ako zatiaľ posledné sa k nim 1. mája 2009 pridalo Belgicko, Dánsko a Nórsko. Po prvom máji 2009 tak ostali iba dve, ktoré sa rozhodli využiť prechodné obdobie až do úplného konca teda 1. mája 2011. Sú nimi Nemecko a Rakúsko. Práca v Nemecku aj Rakúsku je teda pre Slovákov aj naďalej možná len s pracovným povolením.

Povinnosti ostali

Aj keď je takmer v celej Európe práca v zahraničí možná bez pracovného povolenia, v niektorých krajinách majú cudzinci povinnosti, ktoré si musia splniť, pričom sa najčastejšie jedná o registráciu na pobyt, alebo povolenie k pobytu. To sa však týka nie len Slovákov a občanov krajín A8, ale občanov všetkých členských krajín Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru. Výnimočnou je v tomto prípade povinná registrácia pracovníkov do Worker Registration Scheme, ktorá funguje vo Veľkej Británii a vzťahuje sa len na občanov z krajín A8.

Práca v USA

Aj napriek tomu, že Spojené štáty americké pre Slovákov zrušili vízovú povinnosť, ako turisti nemáte povolenie v USA pracovať. Ak by bola vašim cieľom v USA práca, je potrebné žiadať o pracovné vízum.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: