Daňové priznanie a príjmy za prácu v Írsku, Čechách, Švajčiarsku a pod.

Práca v zahraničí okrem zaujímavého príjmu prináša aj povinnosti a to nie len voči krajine v ktorej pracujete, ale aj voči Slovensku. Predovšetkým sa to týka slovenského Daňového úradu a povinnosti slovenských občanov podať daňové priznanie na Slovensku aj v prípade, že pracujú v zahraničí a na Slovensku nemajú žiaden príjem.

Ako sa zdaňovala práca v Írsku, Čechách, Švajčiarsku, Belgicku a pod.

V minulosti mali výhodu tí, ktorí v zahraničí pracovali v krajine, s ktorou Slovensko rieši zamedzenie dvojitého zdanenia vyňatím príjmov. Ak si teda aj mali podať na Slovensku daňové priznanie, z príjmu, ktorý im bol preukázateľne zdanený v zahraničí už na Slovensku daň platiť nemuseli.

Na rozdiel od nich, tí ktorí pracovali v krajine, s ktorou Slovensko rieši zamedzenie dvojitého zdanenia zápočtom dane (Írsko, Česká republika, Švajčiarsko, Belgicko, …) nemali také šťastie. Častokrát museli na Slovensku doplácať na dani aj niekoľko 100 eur aj napriek tomu, že pracovali len v zahraničí a na Slovensku nemali nijaký príjem.

» Podať daňové priznanie na Slovensku? (práca v zahraničí)
» Ako vyplniť daňové priznanie pri príjmoch zo zahraničia – návod

Rovnaké podmienky pre všetkých

Novela zákona o dani z príjmov spomenuté rozdiely ruší. Po novom, ak ste mali príjmy z práce v zahraničí, máte možnosť vybrať si metódu vyňatia príjmov, ak je to pre vás výhodnejšia a to bez ohľadu na to, ktorá metóda je uvedená v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a krajinou v ktorej ste pracovali.

Dôležité je zdôrazniť, že uvedené platí len pre príjmy zo závislej činnosti, teda príjmy zo zamestnania, alebo podobného pracovno-právneho vzťahu (presne ich vymedzuje §5 Zákona o dani z príjmov)

Možnosť výberu metódy na zamedzenie dvojitého zdanenia pri práce v zahraničí rieši Zákon o dani z príjmov, konkrétne § 45 odsek 3.

Tých, ktorí pracujú v krajine, s ktorou Slovensko rieši zamedzenie dvojitého zdanenia vyňatím príjmov sa táto zmena nijako výrazne nedotkne. Avšak mnohým, ktorí pracujú už v spomenutom Írsku, Španielsku, Belgicku, či Českej republike ušetrí nemalé peniaze. Nehovoriac o možnej pokute, ktorá im hrozila, ak na Slovensku mali podať daňové priznanie a zaplatiť daň ale neurobili to.

Odkedy sa nový postup uplatňuje

Novú úpravu Zákona o dani z príjmu, týkajúcu sa príjmov zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí bolo možné prvýkrát použiť v roku 2010 pri podávaní daňového priznania za rok 2009.


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.