Taliansko – práca v Taliansku

Práca v Taliansku bez pracovného povolenia nebola možná hneď od vstupu Slovenska do Európskej únie. Slováci a občania ostatných krajín, ktoré do EÚ vstúpili spolu so Slovenskom si museli počkať až do 21. júla 2006, kedy Taliansko úplne otvorilo svoj pracovný trh. Dovtedy Taliansko využívalo prechodné opatrenia.

Od 21. júla 2006 je pre Slovákov práca v Taliansku možná bez pracovného povolenia.

» Možnosti získania práce v Taliansku

Práca v Taliansku – povinnosti

Hlásenie pobytu

Práca v Taliansku - vlajkaPráca v Taliansku je možná bez pracovného povolenia, avšak ak plánovaná doba pobytu je dlhšia ako 3 mesiace je potrebné nahlásiť svoj pobyt na príslušnom obecnom úrade

V prípade práce v Taliansku je potrebné predložiť:

– preukaz totožnosti (pas alebo občiansky preukaz)

– doklad o výkone práce (pracovná zmluva)

Ak je dôvodom pobytu v Taliansku štúdium, je potrebné predložiť doklad o štúdiu.

V prípade že dôvodom návštevy Talianska nie je ani práca ani štúdium je potrebné dokladovať dostatok finančných prostriedkov a zdravotné poistenie.

Povinnosť žiadať o povolenie na pobyt na cudzineckej polícii, ktorá platila pre všetkých občanov EÚ bola 11. apríla 2007 zrušená.

Identifikačný kód

Na korektné fungovanie v rámci sociálneho a daňového systému počas práce v Taliansku je potrebné získať Identifikačný kód – codice fiscale. O tento kód sa žiada na príslušnom daňovom úrade Agenzia delle Entrate.

Spolu so žiadosťou je potrebné predložiť preukaz totožnosti (pas alebo občiansky preukaz), na základe čoho bude vydaný kód a potom aj karta.

Pracovné podmienky v Taliansku

V Taliansku nie je oficiálne stanovená jednotná minimálna mzda. Tá je určená na základe kolektívnych zmlúv pre určité odvetvie.

Stanovený týždenný pracovný čas v Taliansku je 40 hodín. Je možné ho predĺžiť, no maximálne na 48 hodín.

Počas roka majú zamestnanci v Taliansku zo zákona nárok na 4 týždne dovolenky.

Taliansko a ponuka práce

Taliansko, čo sa týka rozloženia bohatstva krajiny a množstva práce trochu pripomína Slovensko otočené o 90 stupňov doprava. Výrazne bohatší s väčším množstvom pracovných ponúk je sever Talianska. Juh krajiny je naopak chudobnejší.

Takisto veľkomestá ako Rím, Miláno, Florencia, či Bologna ponúkajú mnohonásobne viac pracovných príležitostí, ako menej osídlené oblasti. Výnimkou sú turisticky atraktívne oblasti na severe Talianska s veľkým dopytom po sezónnych pracovníkoch.

Ďalšie informácie súvisiace s prácou v Taliansku

» Možnosti hľadania práce v Taliansku


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.