Londýn – práca v Londýne, brigáda

12 Shares

Práca v LondýneLondýn je stále mestom, kde si chce nájsť prácu väčšina Slovákov smerujúcich do Anglicka. Brigáda či stála práca v Londýne však láka okrem Slovákov, aj ľudí z ostatných krajín EÚ a mohlo by sa zdať, že je Londýn už plný. Aj napriek veľkému náporu však práca v Londýne stále je.

Z časti je to tým, že noví ľudia vytvárajú dopyt po ďalších tovaroch a službách, ale predovšetkým preto, že len určité percento z tých, ktorí do Londýna prídu, tam chce ostať žiť natrvalo. Ľudia sa vracajú domov a nechávajú po sebe voľné pracovné miesta. Najvýraznejšie je to na konci leta, keď sa študenti vracajú do škôl. Ak máte šťastie, niekto z vašich známych sa bude vracať na Slovensko a vám prepustí svoju dobre platenú prácu v Londýne. Nemusí to ale byť on sám, kto odchádza, stačí ak bude niekoho takého poznať. Toto je vlastne aj najmenej namáhavý spôsob, ako sa dostať k práci.

Tí menej šťastní sa budú musieť o svoje zamestnanie postarať sami.

Oplatí sa práca v Londýne, alebo mimo Londýna

Samotná práca v Londýne sa ničím nelíši od práce vo zvyšku Anglicka, v Škótsku, alebo Severnom Írsku. Ak si myslíte, že viac zarobíte, môže ale nemusí to byť pravda. Ak budete robiť kvalifikovanú prácu pravdepodobne budete mať v Londýne výplatu vyššiu. Väčšina nekvalifikovanej práce je však ohodnotená minimálnou mzdou, ktorá je rovnaká v celej Británii.

O tom, koľko vám ostane na konci mesiaca na účte však rozhodujú aj vaše výdavky.

Nie je tajomstvom, že v Londýne sú náklady na dopravu a ubytovanie vyššie, ako inde v Anglicku, čo by mohlo hovoriť v neprospech Londýna.

Všetko je ale relatívne.

Ak napríklad máte v Londýne prácu vzdialenú od domu len 10 minút chôdze a našli ste si lacné ubytovanie, vaše výdavky môžu byť dokonca nižšie, ako v iných mestách v Anglicku, ak tam musíte za prácou dochádzať.

Čo sa týka nepeňažných faktorov, v prospech Londýna hovoria:

 • rozsiahla slovenská komunita
 • dostupnosť slovenských potravín
 • najlepšie dopravné spojenie so Slovenskom
 • širšie možnosti vyžitia

Hľadanie práce v Londýne

Všetky spôsoby hľadania práce v Británii, ktoré sú rozpísané v Príručke platia samozrejme aj pre Londýn. Tu na webe sa môžete inšpirovať článkom: Pracovné ponuky – ponuky práce na internete a ak chcete mať istú prácu už pri odchode zo Slovenska, s výberom pracovnej agentúry vám pomôže dvojdielny článok: slovenské pracovné agentúry.

Aj keď žiadne iné mesto v Anglicku sa k Londýnu nedá prirovnať, podobné podmienky vám teraz môže ponúknuť už aj Manchester, Birmingham, alebo Edinburgh.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Práca“?

 • Kde a akým spôsobom sa dá nájsť práca v Anglicku
 • Istá práca už pred odchodom z domu
 • Ako napísať životopis a motivačný list : návod, tipy a dôležité upozornenia
 • Top 10 tipov a postrehov, ktoré vám uľahčia hľadanie práce
 • Ponuka práce – 11 oblastí v ktorých sa najľahšie hľadá práca v Anglicku
 • Pracovné podmienky v Británii (mzdy, pracovný čas, práca nadčas, zmeny, dovolenky, bezpečnosť, odbory, maródka, skúšobná a výpovedná lehota, …)
 • Pracovná zmluva – čo všetko by mala a môže obsahovať
 • Ideálna práca, alebo 6 tipov na ohodnotenie či je práca dobrá, alebo je lepšie sa poobzerať po inej

Všetky články v sekcii „Práca v Anglicku“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


12 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: