Bankový účet v Anglicku hneď a bez utility bills

0 Shares

… ak chcete v Anglicku pracovať a potrebujete si čo najskôr otvoriť bankový účet

Ak sa ešte len chystáte do Anglicka, alebo ste tam nedávno prišli a máte problém s otvorením účtu v banke, môžete využiť nový produkt HSBC banky – účet Passport. Tento účet je určený práve ľuďom, zo zahraničia, ktorí si chcú v Anglicku nájsť prácu.

Aké má tento účet výhody?

Asi najväčšou výhodou je, že na otvorenie účtu Password nepotrebujete utility bills, to znamená účty za elektrinu, plyn a podobne. Ak ste už chvíľu v Anglicku, určite viete aký je problém sa k takýmto účtom dostať. Tu stačí, ak prinesiete svoj cestovný pas a občiansky preukaz (doklad s vašou slovenskou adresou). O otvorenie účtu môžete dokonca požiadať aj cez internet ešte predtým, ako navštívite Anglicko. Druhou výhodou je, že k nemu hneď od začiatku získavate debetnú kartu Visa použiteľnú aj v zahraničí, s ktorou si napríklad môžete rezervovať letenky cez internet. Okrem iného si k tomuto účtu môžete zriadiť direct debit (trvalý príkaz) napr. na platenie, za domáce internetové pripojenie, či využívať ďalšie služby týkajúce sa sporenia, alebo prevodu peňazí do zahraničia.

V čom je háčik?

Za vedenie obyčajného bežného účtu sa v britských bankách neplatia poplatky, preto je určitou nevýhodou uvedeného účtu, že si za jeho vedenie banka mesačný poplatok účtuje. Momentálne je to 8 libier.

Kedy môže byť zaujímavé si tento účet otvoriť?

Passport je vhodný predovšetkým vtedy, ak v prvých týždňoch nemáte nikoho, na koho účet by ste si mohli nechávať posielať výplatu, alebo je vlastný bankový účet podmienkou pre získanie vašej práce v UK. Prípadne chcete získať čo najrýchlejšie debetnú kartu (v niektorých bankách to býva problém). Je riešením v každom prípade, ak máte problém získať doklad o adrese svojho bydliska v Anglicku. 8 libier mesačne za jeho vedenie je v takých prípadoch zanedbateľná položka.

Doplňujúce informácie

 • Pri otváraní účtu Passport sa podpisuje zmluva na 6 mesiacov. Po jej vypršaní môžete ďalej používať tento typ účtu, alebo ho zmeniť na iný bankový účet.
 • Pre otvorenie účtu on-line musíte mať najmenej 16 rokov a plánovať príchod do UK v najbližších 3 mesiacoch.
 • Pri tomto účte nie je povolené prečerpanie.

Viac informácií získate priamo v pobočke HSBC banky, alebo na ich webovej stránke.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Financie“?

 • Koľko peňazí si zobrať do Anglicka
 • V akej forme si peniaze zobrať
 • Ako bude finančne ohodnotená vaša práca a koľko sa z toho dá ušetriť
 • Ako často a v akej forme budete dostávať výplatu za prácu
 • Podrobné vysvetlenie dôležitých pojmov – účty (accounts), karty (cards), najbežnejšie bankové operácie a služby
 • Ako si otvoriť účet v banke
 • Čo budete banke platiť, ak si v nej otvoríte účet
 • Ako vám ušetrené peniaze môžu zarábať ďalšie peniaze a niekoľko osvedčených spôsobov, ako peniaze dostať čo najvýhodnejšie domov.

Všetky články v sekcii „Peniaze v Anglicku (Británii)“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: