Lacné letenky do Londýna (Anglicka)

0 Shares

Letisko Londýn - lietadloV článku sa dočítate u koho a ako sa dajú kúpiť najlacnejšie letenky do Londýna, ako môže aj batožina ovplyvniť cenu letenky a prečo letenka za pár eur vás bude nakoniec stáť aj niekoľko desiatok eur.

Ak chcete letieť zo Slovenska a hľadáte lacné letenky do Londýna, na výber máte dve nízkorozpočtové letecké spoločnosti.

Londýn má letiská štyri (Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted). Podľa toho, ktorú spoločnosť si vyberiete poletíte na Stansted, alebo Luton. Lacné letenky do Londýna ponúkali aj spoločnosti EasyJet, ktorá svoju linku Bratislava – Londýn zrušila a SkyEurope, ktorá svoju činnosť ukončila.

Letenky od RyanAir

Prvou leteckou spoločnosťou, ktorá ponúka lacné lety do Londýna je írsky RyanAir. Tento prepravca ponúka lety z Bratislavy na letisko Londýn-Stansted a letisko Luton. Ich najlacnejšie letenky kúpite cez internet, pričom platiť za ne sa dá kreditnými a debetnými kartami.

Aby vás to neprekvapilo, pri letoch z Bratislavy sú ceny za letenky na webovej stránke zobrazované v eurách. Ak však rezervujete letenky z Londýna, alebo ak prvý let spiatočnej letenky začína v Anglicku, ceny sú uvádzané v librách.

www.ryanair.com

Letenky od WizzAir

WizzAir je druhou leteckou spoločnosťou, ktorá ponúka lacné letenky do Londýna. Na rozdiel od RyanAir ponúka priamu linku z Košíc na londýnske letisko Luton. Najlacnejšie sa letenky dajú rezervovať cez internet, za poplatok aj telefonicky. Zaplatiť za letenky pri rezervácii cez internet alebo telefonicky môžete okrem kreditných a debetných kariet aj pomocou účetu Wizz.

Ceny pri letoch z Košíc sú uvádzané v eurách, ak objednávate letenky z Londýna do Košíc, prípadne prvý let pri spiatočnej letenke začína v Anglicku cena je zobrazená v librách.

www.wizzair.com

Aj batožina môže ovplyvniť cenu letenky

Príručná batožina

U obidvoch spoločností máte nárok na bezplatnú prepravu 1ks príručnej batožiny. RyanAir má presne stanovený hmotnostný limit 10kg a maximálne rozmery do 55cm x 40cm x 20cm. U WizzAir nie je stanovený hmotnostný limit, len rozmery do 42cm x 32cm x 25cm, pričom sa tento kus batožiny musí vojsť pod sedadlo. Za väčšiu príručnú batožinu, ktorá však nepresahuje rozmery 55cm x 45cm x 25cm a ktorú si sami musíte byť schopní odložiť do odkladacej skrinky nad hlavou sa platí poplatok. Od novembra 2006 platia pre príručnú batožinu v leteckej preprave špeciálne opatrenia.

Zapísaná batožina

Za batožinu, ktorú pred odletom odovzdávate, tzv. zapísanú batožinu budete musieť u obidvoch leteckých spoločností zaplatiť. Platí za každý let zvlášť. U WizAir je hmotnostný limit 32kg na jeden kus batožiny, pričom si môžete zobrať do lietadla až 6 ks batožiny. Poplatok sa platí za každý kus, preto sa oplatí zbaliť sa radšej len do jedného veľkého kufra, alebo tašky. RyanAir má hmotnostný limit 15kg, alebo 20kg a povoľuje prepravu 2 ks zapísanej batožiny. Aj tu sa platí za každý kus. Najvýhodnejšie je objednať si potrebný počet kusov batožiny cez internet, pretože pri telefonickej objednávke, alebo pri platbe na letisku je cena za jeden kus niekoľkonásobne vyššia.

Konkrétna cena závisí od toho, či si priplácate za batožinu na let mimo sezóny, alebo v sezóne. U WizzAir aj od dĺžky letu.

Aby ste zistili, od ktorej leteckej spoločnosti je letenka skutočne lacnejšia, mali by ste porovnať až výsledné ceny.

Za nadváhu, tj. hmotnosť batožiny nad predpísaný limit (15kg, alebo 20kg) si RyanAir  účtuje vysoký poplatok. Oplatí sa preto pred odovzdaním batožinu odvážiť, 10kg navyše vás môže stáť až 200 eur, čo môže niekoľko násobne prevýšiť cenu vašej letenky.

Pri ťažšej batožine je treba myslieť aj na maximálny hmotnostný limit. 1ks batožiny nesmie byť ťažší ako 32kg.

Letenky Bratislava – Londýn za pár eur,…

Obidve letecké spoločnosti ponúkajú letenky aj za extrémne nízke ceny. Letenky skutočne môžu stáť pár eur, ku každej letenke však väčšinou musíte pripočítať už spomenuté poplatky za batožinu, poplatok za platbu a niekedy aj letiskové a iné poplatky. Letiskové poplatky sú pre lety z Bratislavy o niečo nižšie, ako pre lety z Londýna. Tieto poplatky k jednej letenke sa pohybujú v desiatkach eur, čo už nevyzerá tak lákavo, ako letenka za 5 eur. Aj napriek tomu však u špeciálnych akcií ide často o veľmi zaujímavé ponuky.

Letenka bez letenky

Lacné letenky sú aj preto lacné, lebo žiadnu letenku vlastne nebudete mať. Spomenuté nízkorozpočtové letecké spoločnosti znižujú svoje náklady aj tak, že používajú systém elektronických leteniek. Znamená to, že na to, aby ste sa dostali do lietadla nepotrebujete fyzicky držať v ruke letenku, ale stačí vám vedieť číslo vašej rezervácie. To si môžete napísať na papierik, uložiť do mobilu, alebo ak chcete, vytlačiť si celé potvrdenie rezervácie na ktorom je toto číslo uvedené. Vždy si však vopred zistite, čo konkrétne musíte mať pri ceste vytlačené (napr. palubnú vstupenku). Na to, aby vás pustili do lietadla samozrejme okrem toho potrebujete aj platný cestovný doklad.

Ďalšie alternatívy pre čo najlacnejšie letenky

Ak hľadáte lacné letenky do Londýna, zvlášť ak chcete letieť v blízkom termíne, nie je na škodu, mať na výber viac možností. Lacné lety do Londýna nájdete aj z Prahy, Budapešti, Brna, Katovíc, alebo Krakova. Navyše, ak nie je vašou konečnou stanicou Londýn, z týchto miest máte oproti Bratislave viac možností, letieť na iné letiská v Anglicku, bližšie k vášmu pôsobisku (kompletný zoznam leteckých liniek). Tým môžete ušetriť nie len čas, ale aj peniaze za drahšiu dopravu po Anglicku.

Kompletné informácie a pokyny pre cestujúcich nájdete v prepravných podmienkach jednotlivých leteckých spoločností.

Z Bratislavy do Londýna autobusom

Aj keď cesta autobusom do Londýna trvá podstatne dlhšie, ako lietadlom, je dobré vedieť aj o tejto možnosti. V článku Autobus do Londýna, nájdete zoznam dopravných spoločností, ktoré prevádzkujú autobusové linky medzi Slovenskom a Anglickom a niekoľko tipov, ako pre seba vybrať tú najvhodnejšiu.

Čo nájdete v príručke Anglicko na vlastnej koži v kapitole „Cestovanie do Anglicka a späť“?

  • Výhody a nevýhody všetkých spôsobov, ktorými sa môžete dopraviť do Anglicka
  • Odporúčanie, kedy je lepšie letieť, kedy ísť autobusom a kedy zvoliť iný spôsob dopravy.
  • Niekoľko tipov, ako kúpiť čo najlacnejšie letenky

Všetky články v sekcii „Doprava – letenky, autobus do Anglicka“


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


0 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: