Minimálna mzda v Anglicku (UK) 2012 / 2013

Hospodárska kríza zasiahla už aj úpravu minimálnej mzdy vo Veľkej Británii. Jej výška sa v roku 2012 od 1. októbra síce opäť menila, avšak inak ako to bolo bežné doteraz.

National Minimum Wage sa teraz v UK zvýšila iba pre osoby vo veku 21 rokov a staršie. Mladším pracujúcim bola aj v nasledujúcom roku ponechaná minuloročná úroveň. K zmrazeniu minimálnej mzdy pre vekovú skupinu 18 až 20 rokov došlo po prvý krát, odkedy bola v UK zavedená. Až doposiaľ sa každoročne zvyšovala, spolu s min. mzdou pre dospelých (od 21 rokov). Tým sa od 1. októbra zvýšila z pôvodných 6,08 o 11 pencí, teda o necelé 2%. Pri 40 hodinovom pracovnom týždni si tak prilepšia za mesiac približne o 20 libier. Pre pracovníkov vo vekovej skupine do osemnásť rokov zmrazenie min. mzdy nie je novinkou, pretože v minulosti ho už zažili.

Aktuálna min. hodinová mzda v Anglicku pre pracovníkov jednotlivých vekových skupín, platná od 1. októbra 2012 a aj počas roku 2013 je nasledovná:

  • 6,19 libier (7,74 eur) pre osoby s vekom od 21 rokov
  • 4,98 libier (6,23 eur) pre osoby vo veku 18 – 20 rokov
  • 3,68 libier (4,60 eur) pre osoby mladšie ako 18 rokov

Suma v eurách je len orientačná, pretože kurz libry voči euru je v posledných mesiacoch pomerne rozkolísaný. Na prepočet bol použitý kurz 0,80 GBP/EUR.


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.