Minimálna mzda v Anglicku je v roku 2016 / 2017 dvojaká

34 Shares

Ešte donedávna určovala vo Veľkej Británii najnižší možný zárobok minimálna mzda (National minimum wage), ktorá sa obvykle zvyšovala 1. októbra. Od 1 apríla 2016 sa k nej však pridala nová – „životná mzda“ (National living wage), ktorú sme avizovali už minulý rok.

Ako ovplyvní táto zmena váš plat v Anglicku sa dozviete v tomto článku.

Mzda v librách

Ako sa bude určovať minimálna mzda v roku 2016 a 2017

V prvom rade si povedzme, pre koho bude ktorý typ mzdy platiť a potom sa pozrieme na aktuálne sadzby.

Čo pre koho platí

  • Na životnú mzdu (National living wage) majú nárok pracovníci vo veku 25 a viac rokov.
  • Stará dobrá minimálna mzda (National minimum wage) platí pre mladších pracovníkov, teda pracovníkov vo veku do 24 rokov, vrátane.

Akú výšku majú jednotlivé mzdy?

Národná životná mzda platí od 1. apríla 2016 a bola stanovená na 7,20 libier na hodinu. Zamestnancom, ktorí na ňu získali nárok sa tak zvýšil príjem o okrúhlych 50 pencí, z pôvodných 6,70 libier na hodinu, čo predstavuje navýšenie o 7,5 %. Ak teda pracujete 40 hodín týždenne mesačne vám to prinieslo zvýšenie platu približne o 90 libier, čo v prepočte na rok znamená takmer o 1100 libier viac. Teda približne jeden mesačný plat naviac.

Skrátka neprišli ani mladšie ročníky, len si museli počkať do októbra. A aj keď sa minimálna mzda v Anglicku, Škótsku, Walese a Severnom Írsku aj tento rok zvyšovala, je nižšia ako nová životná. Pre vekovú skupinu od 21 do 24 rokov sa zvýšila z pôvodných 6,70 na 6,95 libier na hodinu, teda o 25 pencí (3,7%). To predstavuje približne polovičné zvýšenie ako získali ľudia vo veku nad 25 rokov. Mesačne tak budú mať viac približne o 45 libier, čo ročne urobí 550 libier. 18 až 20roční si takisto prilepšili o 25 pencí, teda o rovnaké sumy ako starší. Pre nich ale rozdiel znamená 4,7% keďže išlo o zvýšenie z 5,30 na 5,55 libier. Najmladší pracovníci do 18 rokov, vďaka zvýšeniu z 3,87 na okrúhle 4 libry si polepšili o 13 pencí.

Minimálna mzda v Británii nakoniec vyzerá podľa jednotlivých vekových skupín od 1. októbra 2016 nasledovne:

  • 7,20 libier/hodinu pre osoby vo veku od 25 rokov
  • 6,95 libier/hodinu pre osoby vo veku od 21 do 24 rokov
  • 5,55 libier/hodinu pre osoby vo veku od 18 do 20 rokov
  • 4,00 libier/hodinu pre osoby mladšie ako 18 rokov

Dôležitá poznámka: Zatiaľ čo National minimum wage sa bude upravovať tak ako doteraz, k 1. októbru, National living wage sa bude meniť k 1. aprílu a mala by sa zvyšovať výraznejšie.

Polepšíte si aj vďaka zmenám v dani z príjmu

Ak by vám nestačili už spomenuté zmeny, v apríli sa obvykle v Británii zvyšuje aj nezdaniteľná časť dane, teda suma z ktorej neplatíte daň. Dialo sa to aj v roku 2016, takže aj vďaka tomuto zvýšeniu budete mať nakoniec na osobnom účte o niečo viac peňazí.

Čo znamená Brexit?

Radosť zo spomenutých pozitívnych zmien kazí nižší kurz libry. Ten začal klesať už minulý rok. Najprudší pokles kurzu ale nastal po referende, v ktorom sa prejednával tzv. Brexit, teda odchod Veľkej Británie z Európskej únie. V tomto referende sa občania krajiny, aj keď tesne rozhodli úniu opustiť.

Horší kurz sa dotýka predovšetkým tých Slovákov pracujúcich v UK, ktorí si chcú usporené peniaze zmeniť na eurá a použiť na Slovensku. Menej môže trápiť tých, ktorí chcú v Británii zostať, pretože rozdiel pocítia len počas dovolenky v zahraničí, prípadne na miernom zvyšovaní cien v obchodoch u tovarov, ktoré sa dovážajú, alebo sa dovážajú suroviny na ich výrobu.

Keďže sú prognózy na to, čo prinesie Brexit rôzne, je ťažké sa rozhodovať, či libry na eurá zmeniť čo najskôr (lebo čo ak bude kurz ešte horší), alebo s výmenou počkať (čo ak sa situácia upokojí). Až čas ukáže ako to nakoniec všetko v skutočnosti bude.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


34 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: