Kurz libry najlepší za posledné roky

34 Shares

Pracujete v Anglicku? Odkladáte si zarobené peniaze v librách, ale nakoniec ich chcete zmeniť na eurá? Možno teraz je ten najlepší čas to urobiť.

Kurz libry a eura - graf

Prečo sledovať vývoj kurzu

Kurz libra euro neustále kolíše, ale v posledných rokoch sa pohybuje v dosť výrazných vlnách. V priebehu roka tak môže byť rozdiel medzi najlepším a najhorším kurzom aj 10 centov. Za svojich tisíc libier tak, ak ich meníte vtedy, keď je kurz slabý môžete dostať aj o 100 eur menej ako by ste dostali vtedy, keď je kurz silný. Ak by ste na eurá menili 10000 libier, mohli by ste sa nevhodným načasovaní výmeny pripraviť až o 1000 eur. Oplatí sa preto sledovať, či libra z dlhodobejšieho časového horizontu oproti euru posilňuje, alebo naopak oslabuje.

Najsilnejší kurz libry za posledných 5 rokov

Kurz libry oproti euru už dlho nebol tak vysoko ako práve v tomto období. Presnejšie, 30. septembra 2014 bola libra najsilnejšia za posledných 5 rokov, kedy bol kurz európskej centrálnej banky 0,7773 GBP/EUR.

Naposledy sa dostala na podobnú úroveň v lete roku 2012. Medzi tým, ale vystúpala až na kurz 0,8789 GBP/EUR.

Samozrejme, sa ani teraz libra na najvyššej úrovni neudržala dlhšie ako deň a zase nabrala opačný smer a opäť sa oslabila. Ako dlho sa bude kurz pohybovať pri súčasných hodnotách a kedy začne opäť prudšie rásť je otázne.

Pre koho je súčasný kurz výhodný a pre koho nie

Ak sa vám to hodí, môžete využiť danú situáciu vo svoj prospech.
Silná libra predstavuje napríklad príležitosť pre Slovákov pracujúcich v Británii, ktorí môžu získať za svoje zarobené a usporené libry viac eur ako obvykle. Alebo si môžu viac užiť dovolenku na Slovensku.

Na druhej strane silná libra nepraje Slovákom, ktorí by si teraz chceli z Anglicku objednať nejaký drahší tovar (napríklad cez Amazon.co.uk, ale aj z iných obchodov). Aj výlet do Británie vyjde o niečo drahšie ako túto jar.

Vývoj kurzu sa ale môže rozhodnutiami vlády alebo z iných dôvodov veľmi prudko zmeniť. Pred vážnejším krokom si preto vždy overte, na akej úrovni sa práve kurz libra / euro nachádza (urobiť to môžete na stránke európskej centrálnej banky – ECB, alebo na stránke oPeniazoch.sk). Tento článok opisuje stav na prelome septembra a októbra roku 2014 a už zajtra môže byť situácia úplne iná, nehovoriac ako budú kurzy vyzerať v roku 2015, alebo 2016.

Keď chcete meniť hotovosť, tu nájdete tipy na najlepšie zmenárne v niektorých Slovenských mestách. Pohodlnejší a rovnako výhodný, ako výmena v zmenárni môže byť aj výber z bankomatu z anglického účtu. Záleží na tom, aké poplatky si vaša banka účtuje za výber hotovosti v zahraničí.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


34 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: