Stará 10 librovka nadobro končí. Zbavte sa jej.

34 Shares

V septembri minulého roka bola v Spojenom kráľovstve pustená do obehu nová 10 librová bankovka. Tými starými sa už čoskoro nebude dať platiť. Preto, ak ich ešte máte, mali by ste sa ich čo najskôr zbaviť.

Stará anglická 10 librová bankovka

Kedy skončí platnosť starej 10 librovke

Starú 10 librovú bankovku môžete bez problémov používať na platenie v obchodoch a na iných miestach do štvrtka 1. marca 2018. Po tomto dátume prestane byť legálnym platidlom a tento status bude mať už len nová 10 librová bankovka.

Čo ak mi predsa len nejaká stará desiatka ostane?

Po prvom marci bude exitovať už len jedna inštitúcia, u ktorej budete mať istotu, že vám neodmietne vymeniť staré bankovky za nové. Je ňou Bank of England, ktorá od vás zoberie akékoľvek neplatné britské libry. No ak nebývate v Londýne, museli by ste si tam urobiť výlet. Banke umožňuje výmenu bankoviek aj poštou. Bolo by to ale na vaše vlastné riziko.

Určitý čas môžu od vás neplatné bankovky prijať aj iné banky (ak u nich máte otvorený účet) a aj niektorí predajcovia. Nie je to však ich povinnosť. Ak tak urobia, tak len z dobrej vôle.

V čom sa nové 10 librové bankovky líšia od tých starých?

Najzjavnejším rozdielom, ktorý je viditeľný na prvý pohľad je, že sa zmenila osoba, ktorej portrét je vytlačený na zadnej strane bankovky.

Na tej pôvodnej bol anglický prírodovedec Charles Darwin, preslávený svojou evolučnou teóriou. Na novej nájdete portrét anglickej spisovateľky Jane Austenovej, ktorá žila na prelome 18. a 19. storočia.

Za svoj život toho napísala veľa. No medzi jej najznámejšie diela určite patrí román Pýcha a predsudok, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania.

Okrem toho je nová 10 librovka oproti tej starej o niečo menšia a získala aj nové ochranné prvky.

Najvýraznejšou zmenou však prešiel materiál, z ktorého sú nové bankovky vyrobené. Na označenie starej desiatky ste bez problémov mohli použiť výraz „papierové peniaze“. Pretože bola skutočne vyrobená z papiera. U tej novej už to nebude pravda. To preto, že je vyrobená z polyméru. Skôr sa pre ňu teda hodí výraz „plastové peniaze“, čo ale neznie dvakrát dobre, takže asi to bude už len „bankovka“.

Nasleduje dvadsiatka

Okrem desiatky má výmenu za sebou už aj 5 librovka. Nová bola vypustená do obehu 13. septembra 2016 a platnosť tej starej skončila 5. mája 2017.

Po 10 librovke sa pripravuje aj výmena 20 librovej bankovky. Na to si ale ešte dva roky počkáme, pretože je naplánovaná až na rok 2020. Výmeny sa dočká aj päťdesiatka. No kedy sa tak stane zatiaľ nie je známe.

Takže, ak ešte máte vo vrecku, v peňaženke alebo pod matracom nejaké staré 10 librovky, choďte si za ne niečo pekné kúpiť alebo si ich uložte do banky. Keď si z nich nechcete urobiť suvenír, na Slovensko ich radšej nenoste :). Zmenárne ich od vás nemusia prijať.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


34 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: