Práca v EÚ (Nemecku, Luxembursku)

Práca v Nemecku09.10.2007 Z pôvodných krajín Európskej únie ostalo už len niekoľko v ktorých je práca pre Slovákov určitým spôsobom obmedzená. Británia, Írsko a Švédsko, ktoré ako prvé úplne otvorili svoje pracovné trhy postupne nasledovalo Grécko, Fínsko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko a Holandsko.

K týmto krajinám sa od 1. januára 2008 pridá aj Luxembursko. Pre občanov z osmičky krajín ktoré pristúpili do EU v roku 2004 bude od tohto dátumu dostupná práca v akomkoľvek odvetví.

Od 1. novembra 2007 by malo byť jednoduchšie získať prácu aj v Nemecku. Týka sa to ale len vybraných profesií. Možnosť hľadať si zamestnanie získajú elektrotechnici a mechanici. Keďže je Nemecko s otváraním svojho pracovného trhu opatrné, na jeho úplné sprístupnenie si budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Pozitívne ale je, že oproti Luxembursku Nemecko umožní prácu aj technikom a mechanikom z Rumunska a Bulharska.

Zobraziť celý archív krátkych správ


Peter Marci

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov a zakladateľom portálu Pracavonku.sk. Cez tento web, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré si už našli viac ako 2400 čitateľov pomáha ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a začať si tak plniť svoje sny.


Zaujalo vás, čo ste si prečítali v článku? Potom sa určite pozrite na Ako si zo zahraničia priniesť viac – najnovšiu knihu, v ktorej sa delím o tipy a postupy, ako za rovnaký čas strávený v zahraničí:

  • zarobiť viac peňazí,
  • výrazne sa zlepšiť v cudzom jazyku,
  • získať kopec nezabudnuteľných zážitkov...
Tipy a odporúčania v knihe pomohli mne a verím, že to isté urobia aj pre vás. Vďaka jednému z nich sa mi napríklad podarilo zvýšiť môj mesačný príjem skoro o polovicu (presnejšie o 39,7%).

Pokiaľ sa do zahraničia ešte len chystáte, pozrite sa na príručku Úspešná práca v zahraničí. Tá vám pomôže:

  • vybrať si pre seba tú najlepšiu krajinu,
  • nájsť si v nej dobrú prácu a ubytovanie,
  • zariadiť dôležité veci na úradoch a poriadne sa pripraviť na odchod,
  • po príchode do novej krajiny robiť všetko preto, aby ste sa tam udržali a dosiahli svoj cieľ.

Súvisiace články:

Populárne témy:

Chcete pracovať v zahraničí?
Aby ste boli vždy o krok vpred, napísal som pre vás podrobný návod.