Mesiace po česky, anglicky, nemecky, a poľsky

13 Shares

Pozrite sa, ako sa mesiace povedia po česky, ako po anglicky a tiež po nemecky a poľsky. Názvy mesiacov patria medzi základné, pomerne často používané slovíčka každého jazyka. Ich znalosť sa vám preto určite bude hodiť.

České mesiace: Leden – Únor – Březen – Duben – Květen – Červen – Červenec – Srpen – Září – Říjen – Listopad – Prosinec po slovensky

Aj keď sme žili s našimi západnými bratmi ešte nedávno v spoločnej krajine – Československu a kultúrne sme si veľmi blízky, všetky české mesiace majú oproti slovenským úplne odlišné názvy. Možno by sme ich v češtine aj vedeli vymenovať, ale väčšina z nás by to asi nedokázala v správnom poradí. Tu je preto preklad všetkých českých mesiacov do slovenčiny.

Leden po slovensky Január.
Únor po slovensky Február.
Březen po slovensky Marec.
Duben po slovensky Apríl.
Květen po slovensky Máj.
Červen po slovensky Jún.
Červenec po slovensky Júl.
Srpen po slovensky August.
Září po slovensky September.
Říjen po slovensky Október.
Listopad po slovensky November.
Prosinec po slovensky December.

Naučiť sa ich je poriadna drina :). Aby ste mali preklad mesiacov vždy poruke na jeden klik, môžete si túto stránku pridať do záložiek (Ctrl + D).

Mesiace po anglicky

Názvy mesiacov v angličtine a slovenčine sú si veľmi podobné, niektoré z nich sú dokonca identické. Preto väčšinou nemáme problém si názvy mesiacom z angličtiny preložiť do slovenčiny. Nie je ani až také ťažké si ich zapamätať. Väčšie problémy nám skôr robia v angličtine názvy dní v týždni ;-).

po anglicky po slovensky
January Január
February Február
March Marec
April Apríl
May Máj
June Jún
July Júl
August August
September September
Oktober Október
November November
December December

Ak by ste sa chceli v angličtine zdokonaliť a chcete to skúsiť sami, mozno vám príde vhod tento prehľad učebníc angličtiny pre samoukov.

Názvy mesiacov po nemecky

V nemčine sú názvy podobné ako v angličtine s rozdielmi typickými pre nemčinu (použitie ä namiesto a, či z namiesto s)

Ak trávite čas v krajinách, v ktorých sa hovorí po nemecky (nie je to len Nemecko a Rakúsko) oplatí sa ich zapamätať.

po nemecky po slovensky
Januar Január
Februar Február
März Marec
April Apríl
Mai Máj
Juni Jún
Juli Júl
August August
September September
Oktober Október
November November
Dezember December

Keď vás zaujíma nemčina, aj pre ňu existuje niekoľko učebníc pre samoukov, začiatočníkov či pokročilých, ktoré vám môžu pomôcť dostať jazyk na úroveň, po akej túžite.

Po poľsky

Na prvý pohľad sa mesiace sa po poľsky nazývajú skoro tak isto ako po česky. Až keď ich ale vidíte vedľa seba zistíte, že len pár ich je rovnakých, alebo podobných a väčšina sa výrazne líši. Zaujímavé je, že v češtine květen znamená náš máj a v poľský kwiecień je náš apríl. To preto, aby to nebolo také jednoduché :).

po poľsky po slovensky
Styczeń Január
Luty Február
Marzec Marec
Kwiecień Apríl
Maj Máj
Czerwiec Jún
Lipiec Júl
Sierpień August
Wrzesień September
Październik Október
Listopad November
Grudzień December

Keď sa vám prehľad mesiacov páči, môžete mu dať lajk ;-).

O autorovi

Peter Marci je zakladateľom portálu Pracavonku.sk a absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov, snažiaci sa pomôcť ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia, začať tam zarábať a plniť si svoje sny. Je tiež autorom kníh Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac. Vo voľnom čase chodí rád po horách, číta knihy a trávi čas so svojou rodinou.

13 Shares

Mohlo by vás zaujímať:

Populárne témy: