Dni v týždni po anglicky a nemecky

7 Shares

Názvy dní v angličtine a nemčineNázvy dní patria k základnej výbave pri učení sa cudzieho jazyka. Na tejto stránke si ukážeme ako sa každý deň v týždni píše v angličtine a nemčine a aká skratka sa pri ňom používa.

Ak sa chcete v jazyku dostať na vyššiu úroveň, môžete to skúsiť v kurze, alebo s učebnicou pre samoukov. Keď vás láka možnosť, že by ste sa učili sami, môžno sa vám budú hodiť tieto zoznamy učebníc. V jednom nájdete angličtinu a v druhom nemčinu pre samoukov. Súčasťou väčšiny kníh sú aj audio nahrávky na CD, alebo v MP3.

Ak by ste chystali do zahraničia za prácou, môžete si zadarmo stiahnuť a ak chcete aj vytlačiť veľmi praktický anglicko – slovenský, alebo nemecko – slovenský slovník obsahujúci slovíčka a frázy užitočné pri hľadaní zamestnania alebo brigády. Podľa toho, o akú krajinu máte záujem. Ten prvý využijete hlavne v Británii, Holandsku a Škandinávskych krajinách. Druhý sa vám môže zísť v Rakúsku, Nemecku, ale aj v ďalších šiestich krajinách Európy.

Vráťme sa ale k téme tohto článku. Dôležité je pripomenúť, že na rozdiel od slovenčiny, v obidvoch cudzích jazykoch sa názov dňa píše v veľkým začiatočný písmenom. Rovnako je to aj pri použití skratiek.

Názvy dní po anglicky

Ako sa píšu dni v týždni po anglicky:

po slovensky po anglicky skratka
pondelok Monday Mon
utorok Tuesday Tue
streda Wednesday Wed
štvrtok Thursday Thu
piatok Friday Fri
sobota Saturday Sat
nedeľa Sunday Sun

V anglickom jazyku sa pri dňoch používa predložka on. Napríklad on Monday – v pondelok, on Tuesday – v utorok, alebo on Saturday – v sobotu.

V angličtine sa v súvislosti s dňami týždňa používa niekoľko fráz. Aj keď by sa mohlo zdať, že slovné spojenie days of the week a weekdays znamenajú to isté, nie je to tak. Zatiaľčo days of the week znamená „dni v týždni“, weekdays znamená „pracovné dní“. Weekend, samozrejme, znamená „víkend“.

Praktická poznámka: V Európe je štandardom, že prvým dňom v týždni je pondelok a posledným nedeľa. V Spojených štátoch amerických a v Kanade sa však týždeň začína nedeľou Sunday a končí sobotou Saturday, čomu sú prispôsobené aj kalendáre.

Dni po nemecky

Dni týždňa sa po nemecky píšu nasledujúcim spôsobom:

po slovensky po nemecky skratka
pondelok Montag Mo
utorok Dienstag Di
streda Mittwoch Mi
štvrtok Donnerstag Do
piatok Freitag Fr
sobota Samstag Sa
nedeľa Sonntag So

V nemeckom jazyku sa pri dňoch používa predložka am. Napríklad am Dienstag – v utorok am Donnerstag – vo štvrtok, alebo am Sonntag – nedeľa.

Doplnenie pre skratky

Ako vidíte, skratky v nemčine sú tvorené len dvoma počiatočnými písmenami názvu daného dňa. Aj v angličtine sa môžete stretnúť so skratkami pozostávajúcimi s dvoch, či dokonca len z jedného písmena. Najčastejšie sa však skratky tvoria z troch písmen, prípadne zo štyroch pri utorkuTues, stredeWeds a štvrtkuThur.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


7 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: