Angličtina pre samoukov – začiatočníkov, kniha

9 Shares

Učebnice pre samoukov sú asi najpraktickejším nástrojom na učenie sa jazyka.

Aj keď kniha nikdy úplne nedokáže zastúpiť učiteľa, takéto učebnice majú oproti jazykovým kurzom viacero výhod. Môžete sa s nimi učiť:

  • kde chcete (doma, pri cestovaní, v parku atď.),
  • kedy chcete (cez týždeň, cez víkendy, ráno, večer, skrátka hocikedy),
  • ako dlho chcete (10 či 30 minúť denne, alebo ak sa potrebujete naučiť jazyk rýchlo, tak aj niekoľko hodín každý deň).

V neposlednom rade je tu aj ďalšia výhoda a to, že aj tie najkvalitnejšie učebnice stoja len zlomok ceny jazykového kurzu.

Ak uvažujete o práci v zahraničí ovládanie miestneho jazyka je veľmi dôležitým predpokladom pre váš úspech. Dá sa to aj bez znalosti jazyka. S ním to ale ide oveľa, oveľa jednoduchšie. Anglický jazyk využijete predovšetkým vo Veľkej Británii, ale aj v Holandsku, Škandinávii (Nórsko, Švédsko, Fínsko, Dánsko) či iných krajinách. Dokonca ja na Slovensku :). Vhod vám možno príde anglicko – slovenský pracovný slovník.

Keďže ambíciou tohto článku je pomôcť vám vybrať tú správnu učebnicu pre vás, poďme sa na ne postupne pozrieť.

Osvedčená klasika

Angličtina nielen pre samoukov – Ľudmila Kollmannová

Toto je nové upravené a doplnené vydanie rokmi overenej a obľúbenej jazykovej učebnice, ktorej autorkou je Ľudmila Kollmannová. Kniha vás prevedie základmi anglického jazyka. Postupne si osvojíte potrebnú gramatiku, slovíčka a bežne používané frázy. To vám umožní sa v tomto jazyku dorozumieť.
Pozrieť túto knihu v online kníhkupectve

Dostupné je aj staršie vydanie knihy Ľudmily Kollmannovej pod názvom Angličtina pre samoukov z vydavateľstva Smaragd.

Staršie vydanie si môžete pozrieť tu

K nemu je možné dokúpiť sadu audio CD so slovenským komentárom.

Kniha má A5-kový formát a 510 strán.

Angličtina pre samoukov a pre jazykové kurzy

Druhou možnosťou je učebnica Angličtina pre samoukov a pre jazykové kurzy. Tri autorky (Daniela Breveníková, Tatiana Laskovičová a Helena Šajgalíková) sa v nej venujú všetkým bežným životným situáciám, nevynímajúc uchádzanie sa o zamestnanie a absolvovanie pracovného pohovoru. Vďaka svojím bohatým skúsenostiam vám pomôžu prekonať výzvy, ktorým čelili študenti ich kurzov. Kniha z vydavateľstva Aktuell má 320 strán a rozmery 14,5 x 21 cm.

Pozrieť túto knihu v online kníhkupectve

Rýchlo kurzy

Rýchlo kurzy nenahradia tradičné jazykové učebnice. Môžete sa ale pomocou nich naučiť základy za približne dva mesiace. Ak za jeden deň zvládnete viac lekcií (jedna trvá 10 – 15 minút), môžete tento čas ešte skrátiť. Nezabúdajte však na to, že nové vedomosti potrebujú určitý čas, aby sa vám v hlave dobre uležali.

Anglicky 15 minút denne

Učebnica od autorky Jane Wightwick vás naučí komunikovať v základných životných situáciách. Celé učivo by ste mali zvládnuť za 12 týždňov, pričom, ako už napovedá názov, učeniu by ste mali venovať každý deň 15 minút. Kniha obsahuje veľké množstvo ilustrácií, ktoré by vám mali učenie uľahčiť.

Má 160 strán a jej rozmery sú len 10 x 19 cm, čo umožňuje mať ju stále so sebou.

Žiaľ na rozdiel od väčšiny ostatných učebníc, súčasťou tejto nie sú žiadne audio nahrávky.

Pozrieť knihu v online kníhkupectve

Slovíčkareň

Učebnica anglických slovíčokTrochu iným spôsobom na to ide kniha Slovíčkareň. Jej ambíciou je, vás na necelých 300 stranách naučiť za tri týždne, teda 21 dní 500 najčastejšie používaných anglických slovíčok. Ich precvičovanie je nastavené tak, aby sa vám uložili do trvalej pamäte a mali ste ich tak kedykoľvek k dispozícii. So správnou výslovnosťou vám pomôže priložené audio CD.
Pozrieť túto knihu v online kníhkupectve

Angličtina za 24 dní

Pomocou tejto 248 stranovej učebnice, ktorej autorkou je Emily A. Grosvenor, by ste mali po necelom mesiaci zvládnuť komunikáciu v bežných situáciách. Samozrejme, to nebude zadarmo, pretože už podtitul intenzívny kurz pre samoukov napovedá, že zvládnutie množstva učiva v takom krátkom čase si bude vyžadovať určitú námahu.

Súčasťou knihy je aj audio CD na počúvanie, ktorú pomôže pri učení a precvičovaní výslovnosti.

Pozrieť knihu s CD v online kníhkupectve (pri poslednej kontrole dostupnosti bola kniha vypredaná a dala sa kúpiť len jej česká verzia)

Svetové TOP učebnice na samoštúdium

Nasledujúce knihy, ktorých autorom je Raymond Murphy patria medzi najpredávanejšie učebnice britskej angličtiny (Cambridge) a lektori ich odporúčajú študentom, ktorí navštevujú ich jazykové kurzy.

Keďže ich používajú študenti z celého sveta, sú celé v angličtine. Pri práci s nimi preto budete potrebovať slovník knižný alebo online.

Obidve Murphyho učebnice majú podobnú štruktúru. Každej téme je venovaná jedna dvojstrana. Na ľavej strane je vysvetlenie a množstvo vzorových príkladov. Celú pravú stranu tvorí niekedy aj viac ako 30 úloh rozdelených do 3 až 5 cvičení na upevnenie prebraného učiva. V závere knihy nájdete prehľad gramatiky, ďalšie doplňujúce cvičenia, sprievodcu, ktorý vám ukáže v čom máte medzery a samozrejme zoznam správnych odpovedí ku všetkým cvičeniam.

Nejedná sa o najlacnejšie učebnice, ale predstavujú obrovské množstvo vysoko kvalitného študijného materiálu. Sú zo všetkých spomenutých kníh najväčšie. Majú rozmery 19,5 cm x 26,5 cm (dvojnásobná veľkosť oproti rýchlokurzom) a každá z nich má viac ako 300 strán (druhá skoro 400).

Essential Grammar in Use

„Červená“ učebnica je určená pre začiatočníkov a pomôže vám zvládnuť základy jazyka. Pre čo najlepšie pochopenie učiva je text na mnohých miestach doplnený ilustráciami.

Pozrieť knihu v online kníhkupectve

Dostupná je aj verzia s e-knihou s ktorou sa môžete učiť na tablete alebo počítači. Pozrieť si ju môžete na tejto stránke.

Ku knihe sa dá dokúpiť aj cvičebnica.

English Grammar in Use

„Modrá“ učebnica je určená pre mierne pokročilých samoukov. Je obsahovo bohatšia ako „červená“. Preto ak máte určité skúsenosti s anglickým jazykom, pravdepodobne sa vám oplatí siahnuť po tejto. Pomôže vám pochopiť a zavládnuť väčšinu anglickej gramatiky. O tom, že je skutočne populárna svedčí aj to, že sa jedná už o 5. vydanie.

Pozrieť túto knihu v online kníhkupectve

Ku knihe je možné dokúpiť aj cvičebnicu.

Okrem týchto dvoch existuje aj tretia „zelená“ kniha – Advanced Grammar in Use. Tá je však určená pre skutočne pokročilých študentov.

Pár slov na záver

Výber učebnice je dôležitý, pretože s dobrým, overeným systémom sa učí cudzí jazyk ľahšie a lepšie. Oveľa dôležitejšie pre dosahovanie pokroku je ale to, že si vyhradíte na učenie čas a pravidelne sa mu budete venovať. Určite to stojí za to.

Veľa úspechov pri štúdiu.


O autorovi

Peter je absolventom niekoľkých zahraničných pracovných pobytov. Aby pomohol aj ďalším Slovákom vycestovať do zahraničia a plniť si tak svoje sny, založil informačný portál Pracavonku.sk a napísal príručky (Úspešná práca v zahraničí a Ako si zo zahraničia priniesť viac), v ktorých sa delí o svoje skúsenosti.


9 Shares

Súvisiace články:

Populárne témy: